Kültür Sanat · March 2, 2017 · 0

Türkiye’nin Ortadoğu'daki Yeri

İnönü Üniversitesi Uluslararası Gençlik  Topluluğu tarafından "Türkiye'nin Ortadoğu’daki Yeri" konulu konferans düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen, TRT Ortadoğu Temsilcisi Mehmet Akif ErsoyUn konuşmacı olduğu konferansa akademik, idari personel ile öğrenciler katıldı.


Ortadoğu’da çeşitli ülkelerde 6 yıl görev yaptığını belirten Ersoy, bu süre zarfında çok farklı olaylara tanık olduğunu söyledi.


Ersoy, savaş muhabirliğine Libya’da çıkan karışıklık döneminde adım attığını dile getirerek, "Savaş muhabirliği hikayesi benim için çok spontane gelişen bir şeydi. Yani öyle planlı değildi. Savaş muhabirliği için herhangi bir eğitim almadık. Çalıştığımız yerde savaş çıkıyordu. Savaş çıkınca biz o savaşları takip etmek zorunda kaldık." diye konuştu.


Gittikleri yerlerde televizyonlarda anlatılanlardan çok farklı manzaralarla karşılaştıklarını kaydeden Ersoy, şöyle konuştu:


"Suriye’ye gittim. Daha sonra Kahire’ye gittim. Kahire’de Tahrir Meydanı var. O meydanda sürekli milyonların katıldığı gösteriler yapılırdı. Medya hiçbir zaman size gerçekleri bütün çıplaklığıyla anlatamıyor. Onun için olaya hangi taraftan bakmanız önemlidir. Savaş muhabirliğini yapmamın nedeni inanılmaz kandırıldığımı hissetmem. Hiçbir şey yapmasam bile gerçekte ne olduğunu bilmek istiyordum. Onun için gittim."


Ersoy, savaş muhabirliği yaptığı yerlerde çektiği fotoğrafları dinleyicilerle paylaşarak yaşadığı bazı olayları anlattı.


Konferansın sonunda Topluluk tarafından Ersoy’a plaket verildi.MUHABİR: Pınar KAYAKESER-Piruze ACER-Aslı SEZEK 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·