İnönü Üniversitesinde Kamu Diplomasisi Paneli Gerçekleştirildi

Kampüs · May 3, 2018 · 0

Kamu Diplomasisi Paneli Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesinde Uluslararası Gençlik Topluluğu, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu ile Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünce Üniversite Buluşmaları kapsamında Kamu Diplomasisi konulu panel düzenlendi.

 

Gerçekleştirilen panele İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Doç. Dr. Mehmet Babacan, İbn-i Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Babacan, Milli Türk Talebe Birliği Malatya İl Başkanı Mehmet Sağdıç, Doç. Dr. Gökhan Tuncel,  Doç. Dr. Selahattin Bakan,  Dr. Öğr. Ü. Ender Akyol ve üniversite öğrencileri katıldı.

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Muhittin Ataman ile Kamu Diplomasisi Koordinatörü Doç. Dr. Ali Osman Öztürk katıldı.

 

Konuşmaya ilk olarak Doç. Dr. Ali Osman Öztürk kamu diplomasisi hakkında şu sözlerle başladı:

 

“Şimdi kamu diplomasisi dediğimiz şey ne? Kamu diplomasisi en son Zeytin Dalı Operasyonu’nda karşımıza çıktı. Denildi ki ‘sivil katliamlar oluyor veya orada Mehmetçik göğüs göğse çarpışıyor ama biz bunu dünyaya anlatamıyoruz’ gibi bir yığın tartışma oldu. İşte buradan hareketle kamu diplomasisinin ne anlama geldiğini biraz popüler bir kavram olduğundan dolayı biraz kaymalar olduğunun farkındayım. Dolayısıyla şöyle baktığımda siz de hep karşılaşıyorsunuzdur basın yayında, geleneksel medyada her zaman çok önemli ama nedense her zaman da her zaman da eksik.”

 

Bu sözlerin ardından Doç. Dr. Ali Osman Öztürk Kamu Diplomasisi hakkında şu sözleri söyledi:

 

“Kamu Diplomasisini temelde bana sorarsanız en basit nasıl ifade edebiliriz? 15 Temmuz sonrasında edindiğimiz tecrübelerle beraber bir cümle ile şöyle ifade edebiliriz: Ülkemizin, Türkiye’nin saygınlığını ve itibarını arttırmak üzere yapacağımız bütün faaliyetler kamu diplomasisi içerisine giriyor.”

 

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Muhittvain Ataman ise şunları söyledi:

 

“Devletler farklı kategorilere bölünürler; küçük devlet, küresel devlet, orta büyüklükte devlet diye. Biz bunları daha çok bağımsız olup olmadıklarına bağlıyoruz. Yani küçük devletler daha çok etkilenen devletlerdir, küresel devlet daha çok çıkarları ve bütün küreyi etkileme potansiyeline sahip olan devletler arada kalanlar ise sayıları çok fazla değil zaman zaman belli aralıklarla belli durumlarda küresel aktörlere hayır diyebilen ülkelerdir. Türkiye az önce bahsettiğim birinci kategoriden küçük devlet olma statüsünden orta büyüklükte bir devlet olmaya ve mümkünse sınırları zorlayıp küresel bir aktör olmaya çalışan bir devlet olma yolunda olduğunu görürüz. Ben burada etkiden bahsediyorum yani bunu olumlu ya da olumsuz birisine göre başarılı veya başarısız şeklinde göreceli bir durum ona girmeden ifade etmeye çalışıyorum.”

 

Panelin sonunda Öztürk ve Ataman öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

 

Haber: Rukiye TAŞKIN - Elif ÇELİK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·