Geçmişten Günümüze Kamu Özel Sektör İlişkisi Konferansı Düzenlendi

Kampüs · May 4, 2018 · 0

Geçmişten Günümüze Kamu Özel Sektör İlişkisi Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesinde 15. Ulusal Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Kongresi kapsamında İNÜSEFT tarafından Geçmişten Günümüze Kamu Özel Sektör İlişkisi Konferansı Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Düzenlenen konferansa İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Berat Özipek ve öğrenciler katıldı.

 

Açılış dersini yapan Prof. Dr. Bekir Berat Özipek “Üniversite kendimizi en çok geliştirdiğimiz dönem, öğrencilerin aslında ben nereden geldim, nereye gidiyorum, hayatın anlamı nedir diye en çok soru sordukları dönem. Bazıları okul bittikten sonra artık bu soruları sormuyorlar. Üniversite iyi bir ortam iyi bir mekân demek değildir. Üniversiteyi üniversite yapan şey akademik özgürlük kavramında soyutlaşıyor.” dedi.

 

Üniversitenin iki önemli işlevinin olduğunu söyleyen Özipek “Bunlar bilgiyi bilgi için elde etmeye çalışmak ve hakikatin peşinden gitmek ve de muhalif kanaatlere hoşgörü göstermektir” şeklinde konuştu.  

 

Özipek “Ortaçağda bile üniversitelerde bazı düşüncelerin dile getirilebildiği bir mekân olma özelliğinin en azından zaman zaman olduğunu söyleyebiliriz. Ortaçağda muhalif fikirlerin başlarına gelenleri söylemeye bile gerek yok. Basitleştirecek olursak akademik özgürlük; ikizin de konuşun bir bakalım sen ne diyorsun, o ne diyor demektir diyebiliriz.” dedi.

 

Program öğrencilerin Prof. Dr. Bekir Berat Özipek’e soru sorması ile devam etti.

 

Haber: Edibe KORKMAZ - Nidanur DİKEN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·