Kamu–Üniversite İşbirliği Fikri-i Sına-i Mülkiyet Hakları Toplantısı Patent Eğitim Semineri

Bilim · May 10, 2018 · 0

Kamu–Üniversite İşbirliği Fikri-i Sına-i Mülkiyet Hakları Toplantısı Patent Eğitim Semineri

İnönü Üniversitesi Teknopark binasında Kamu–Üniversite İşbirliği Fikri-i Sına-i Mülkiyet Hakları Toplantısı Patent Eğitim Semineri gerçekleşti.


Seminere Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kocamaz, Sına-i Mülkiyet Uzmanı Ahmet Kayakökü, Bilim Sanayi İl Müdürü Akif Gülaçtı ve katılımcılar katıldı. 


“Fikr-i Sına-i Mülkiyet Hakları AR-GE’yle uğraşan bütün firmaların gerçekten de çok ciddi şekilde öğrenmesi gereken çok önemli bir konu”  diyen Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kocamaz şunları söyledi:


“Bunun sayısını artırmak mecburiyetindeyiz. Patent konusu gerçekten de çok önemli. Ürün üreten kendine özgü ürünler üreten her firmanın mutlaka ürünlerini en kötü ihtimalle faydalı modelli patentle veya marka tescille onaylatması gerekir.” dedi


Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı “Patent konusunu üniversite ve sanayi bağlamında bir ön almak istedik. Patent konusu önemli hedefimiz tabi artık gelişmiş ülkelerin patent sayıları, daha az gelişmiş ülkeler nazaran daha fazla. Yani bu da gelişmişin bir göstergesi gibi genelde ülkemizde patente katkı sağlayacağı düşüncesiyle bugün bir seminer düzenlemek durumundayız.” ifadelerini kullandı.


“Her Sına-i hakkın mevzuatı vardır” diyen Sına-i Mülkiyet Uzmanı Ahmet Kayakökü “Ülkemizdeki patent sistemi işlemi biraz değişti. O yüzden patentle, ilgilenenler belki burayı ilginç bulabilirler. Çünkü iki sene önce yeni bir kanun çıktı.  Bu mevzuatla ilgili değişiklikler ortaya çıktı. Köklü değişiklikler oldu. Sanayi mülkiyet alanında olduğu gibi patentte daha önemli değişiklikler oldu. Onlarda en son güncel patent süreçleri nasıl işliyor onlardan biraz bahsedeceğim. İstatistik bilgiler var. Ülkemizde patent ne noktaya geldi? Nereye gidiyor? Patent ön araştırması konusu var, yani herhangi bir meraklı bir kişide aklındaki bir buluş fikrine daha önceden yapılmış mı? Yapılmamış mı? Patent alır mı alamaz mı? Kendisi araştırabiliyor. Patent başvuru yapılması konusu var. Patent belli başlı bölümü var. Bu bölümler nasıl yapılıyor? Dikkat etmek lazım.  Patentlerin kriterleri konusu da var. Bunlara hepsine detaylı incelemek için geniş bir süre gerekiyor.” dedi.


Konuşmasına şu şekilde devam eden Kayakökü şunları söyledi:


“Patent Fikr-i Mülkiye,  AR-GE,  inovasyon, girişimcilik vs. gibi kavramlar artık gün geçtikçe daha bir önemli hale geliyor. Burada günümüz dünyasında bir kabataslak bir bilgi var, ürünler, makineler, teçhizatlar somut. Böyle sistemler oluştururken artık günümüzde daha önemli Fikr-i haklar, patent hakkı, marka hakkı telif hakkı vs. bunların kıymeti daha öne geçmiş durumda. Burada Fikr-i haklar insan düşüncesinin ürünü olan haklardır. Sadece bir fikirden doğacak hak o kişiye verilmiş oluyor. Bunun iki şubesi var; telif haklar ve Sına-i Mülkiyet hakları. Buradan telif hakları dediğimiz kısım kültür bakanlığı tarafından yürütülüyor. Yani bunu patent kurumuyla bir ilgisi yok. Sına-i mülkiyet hakları da bu hakların yürütülmesi hakkındaki tek yetkili merci Türk Patenti Marka Kurumu. Edebiyat eserleri, heykeller çizgi karakterler, web sayfaları tasarımları, bilgisayar programları,  mimari eserler, fotoğraflar vs. gibi konular bunların hepsi telif hakkına giriyor. Bunlar patent, tasarım, marka ve benzeri Türk patent kurumunda olan şeyler değil. Buluşlar teknik olan ürünler, içerisinde teknik bir özellik oluyor.”


 Kayakökü Son olarak şu şekilde konuştu:


 “Fikr-i Sına-i hakları hangileri bunu vurgulamak için bir robot düşünelim,  bunun eklem mekanizmaları, buradaki sistemler, teknik unsurlar oradaki dişli yapılandırmaları sansür yapılandırmaları bunların algoritmalarını sistemleri bunların hepsi patentle korunuyor. Çünkü bir buluş var, teknik bir durum var. Bunlar patentle korunur. Bir ürün ticarileştirilir. Fikr-i Sına-i hakların hepsi işe yarıyor. Patent hakları başkasına devredilebiliyor. Belli ücret karşılığında kullanma hakkı yani kiraya verme gibi bir mülkiyete belli bir sene boyunca, belli bir zaman boyunca başka kişilere onu üretip satma yetkisi belli ücret karşılığında verilebiliyor. Patentin ihlali, ticari amaçla bunu kullanma ihlal durumunda da tazminat hakları ortaya çıkıyor. Ciddi manada rakamlar ortaya çıkabiliyor. Patent davalarında zaten gündeme geliyor.”


Haber: Elif ÇELİK-Habibe ÖDEMİŞ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·