İnönü Üniversitesinde Engelliler Açısından Bilim Teknolojileri Konferansı Düzenlendi

Yaşam · May 16, 2018 · 0

Engelliler Açısından Bilim Teknolojileri Konferansı

İnönü Üniversitesinde Engelliler Açısından Bilim Teknolojileri Konferansı düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Manisa Celal Bayar Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç, Engelsiz İnönü Birim Koordinatörü Nurhan Sevinç, Spor Bilimleri Fakültesi Engelliler Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, Özel Öğrenci Koordinatörü Gülşen Ulukaya ve öğrenciler katıldı.


 Engelliler için bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemli olduğunu ifade eden Engelsiz İnönü Birimi Koordinatörü Nurhan Sevinç “Bu konferansımızın amacı özel insanlar için yeni bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemini anlatmaktır. Şüphesiz ki bilgi ve iletişim teknolojileri özel gereksinimli bireyler için çok kullanılan araçlardır. Bu araçları kullanmak suretiyle özel bireyler hayatlarının her alanında daha fazla avantaj elde edebilirler. Basitçe uyarlamaları yapılmış araçların çoğu sadece özel insanlara değil diğer tüm kullanıcılara faydalı olacaktır. Bilgi ve iletişim teknolojilerine erişmek özel gereksinimli kullanıcılara ileri düzeyde bağımsızlık, hareketlilik ve yaşam kalitesi sunar. Çoğu kimse için bu teknolojiler çalışma fırsatı anlamına da gelmektedir.” dedi.


İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Engelliler Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım engellilerle ilgili bilişim konusunda ilk defa bir program gerçekleştirdiklerini ifade etti.


Ilkım “Açıkçası ben de heyecanlıyım çünkü engellilerde bilişimle alakalı gerçekten çok farklı şeyler var. Birazdan hocam da değinecek bu anlamda biz engellilerde egzersiz, engellilerde yaşam memnuniyeti, aile yaşam memnuniyeti gibi etkinlikler düzenledik ama engelsiz bilişimle ilgili ilk defa ben de bir programa katılıyorum. Biz hepimiz biliyoruz ki ülke genelimizin yüzde 10’u engelli insanlardan oluşuyor. Bunların ailelerini de hesaba katarsak yani yüzde 40’lara kadar çıkmış oluyor ki bu da çok yüksek bir rakam.” dedi.


Türkiye’deki engelli nüfusun rakamlarına değinen Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç “Türkiye’de gerçekten önemli derecede engelli nüfusu var. Yüzde 12’den bahsederler. 2002 yılındaki araştırmaya göre yüzde 12 civarında derler ama hala günümüzde net bir sayı yoktur. Bu yüzde 12’lik nüfusu tek başına düşünmemek lazım arkadaşlar. Engellilerin şöyle bir özellikleri var: aileleri kaç kişiyse o aile de bunu ömür boyu birlikte yaşıyor. O yüzden engellilerle yapılan çalışmaları sadece yüzde 12’lik bir nüfus olarak düşünmeyin. Toplumun belki de yüzde 50’sini ilgilendiren gerçekten önemli bir konu.” şeklinde konuştu.


Erişilebilirlik konusu üzerinde duran Kalaç şu sözlerle devam etti:


“Erişilebilirlik kelimesini genellikle binaların erişilebilirliği olarak duyuyoruz biz ama bilişimde erişilebilirlik çok farklı bir olay. Basit bir örnek verecek olursak da mesela şu an salonda bir fotoğraf çektiniz ve bunu sosyal medyada paylaştınız. İşte o fotoğraf erişilebilir bir fotoğraf değil. Çünkü görme engelliler o fotoğrafın ne olduğunu anlamıyorlar. Şayet siz o fotoğrafın altına ‘İşte bu fotoğrafta konuşurken, şu kişiler otururken şöylesi bir görüntü var diye betimleyerek paylaşım yaparsanız erişilebilirlik yapmış oluyorsunuz. İşte bu teknoloji için de geçerli. Veya telefon kullanıyorsunuz bu telefonlar şayet görme engelli birisinin kullanabileceği şekilde değilse erişilebilirlik olmuyor. Teknolojideki  erişilebilirlik kavramı bu şekilde.”


Engelli bireylerin istihdamda yeterince var olamadıklarına değinen Kalaç “Engelli arkadaşlarımızın istihdamda var olabilmeleri de çok önemli. Çalışamıyor bu arkadaşlar. Çalışamayan bir nüfus oldukları için özellikle de özel bakım gereksinimleri çok yüksek değerlerde oldukları için bu insanların ekonomik durumları çok iyi değil. İşte biz engelsiz bilişim dediğimizde mümkün olduğu kadar bu teknolojilerin daha ucuz hale gelmesiyle ilgili çalışmalar yapılması lazım. Bunlarla ilgili çalışıyoruz.” dedi.


 Kalaç şöyle devam etti:


“Teknoloji uygun olduğu zaman bu arkadaşlarımızın bizden hiçbir farkları yok aslında. O yüzden işte bilişim teknolojisi önemli. O yüzden işte biz engelsiz bilişim diyoruz. Örneğin Engin Yılmaz. Yine görme engelli bir arkadaşımız, doktorasını tamamladı. Bilişimi ve teknolojiyi çok iyi kullanıyor. Görme engelliler kütüphanesini duydunuz mu? Yaklaşık yirmi beş bin civarında yayını var. Türkiye’deki tüm engelli arkadaşlarımız Engin’lerin yapmış olduğu bu hizmet sayesinde hem telefonlardan hem de bilgisayardan bağlanarak kitapları okuyorlar.” 


Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç’a katılımlarından dolayı plaket takdim edildi.


Haber: Rukiye TAŞKIN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·