Kampüs · July 30, 2018 · 0

“İnönü Üniversitesi Tercihlerde Birinci Sıraya Yazılacak Bir Üniversite”

2018-2019 Eğitim ve Öğretim dönemi üniversite tercihlerinin yapıldığı süreçte İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay tercih yapacak olan öğrenciler için İnönü Üniversitesini İNÜHABER’e anlattı. Rektör Kızılay, üniversite tercihi yapacak olan öğrencilere tavsiyelerde bulunarak “İnönü Üniversitesini tercihlerinizde birinci sıraya yazmalısınız” dedi.


İnönü Üniversitesinin 1975 yılında kurulmuş Türkiye’nin köklü üniversitelerinden birisi olduğunu kaydeden Rektör Kızılay “İnönü Üniversitesi Malatya’da 43 yıldır eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, topluma hizmet veren bir üniversite. Üniversitemiz çok büyük olduğu için bu yıl üç ay önce bünyesinde Malatya Turgut Özal Üniversitesini çıkardı. Malatya’nın ikinci üniversitesi oldu. Üniversitemiz bu manada fakülteleri oturmuş, akademik kadrosu güçlü bir üniversite olarak yoluna devam ediyor.” dedi.


“Öğrenciler İçin Yurt İmkanımız Çok Geniş”


İnönü Üniversitesinin 40 bini aşkın öğrenciye sahip olduğunu ve barınma noktasında sıkıntı yaşanmadığını dile getiren Rektör Kızılay şunları söyledi:


“Öğrencilerimizin yarısını Malatya’dan geliyor diğer yarısı da şehrimizin dışından geliyor. Şehrimizin içinden gelen öğrencilerimizin problemi yok, kendi aileleri ile yaşıyorlar. Şehrimizin dışından gelen öğrencilerimize barınma açısından imkânlarımız çok geniş. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) çok sayıda yurt açtı. Şuanda tahmin ediyorum Kredi Yurtlar Kurumuna başvuran her öğrenci yurtlarda kalabiliyor. Hem kızlar için hem erkekler için bu geçerli. KYK’nın Malatya’da çok sayıda yurdu var. Bu yurtlardan kız yurdu üniversitemizin kampüsü içerisinde. Bu yıl kampüsümüzün içerisindeki 2 bin 500 kişilik kız yurdunun yanında 3 bin 500 kişilik, kampüse yürüme mesafesinde, bisiklet mesafesinde olan bir yurt da hizmete girecek. 6 binin üzerinde kız öğrencimiz kampüsün içinde ya da yakınında kalmış olacaklar. Şehir merkezinde de kızlar için yurtlarımız var. Erkekler için ise kampüsün içinde yurt var. Kampüsün yakınında yürüme mesafesinde bin 700 kişilik KYK yurdu var. Diğer yurtlar şehir içerisinde. KYK’nın yurt imkânları açısından Malatya’da çok büyük bir rahatlık var. Onun dışında özel yurtlar da var. Belki bir cümle ile özetlemek gerekirse; İnönü Üniversitemizi tercih edecek öğrenciler için yurt imkânı çok geniş. Bunun yanında üniversitemiz dışında ya da yakınında, şehir merkezinde ev kiralayabilirler. Malatya’da ev kiralama açısından geniş imkânlar vardır.”


İnönü Üniversitesini anlatan Rektör Kızılay “Üniversitemizin şuanda fakültelerinin bir kısmını yeni üniversiteye verdiğimiz için 14 fakültemiz var. 6 enstitümüz, 4 tane meslek yüksekokulumuz var. 2 tane de yüksekokulumuz var. Bu fakültelerimiz çok köklü fakülteler. Ben bu yıl Üniversiteyi tercih edecek öğrencilerimize İnönü Üniversitesinin bu oturmuş, köklü fakültelerini tercih etmelerini öneriyorum.” ifadelerini kullandı.


“İnönü Üniversitesi Türkiye’nin En İyi Üniversitelerinden Biri”


Tercih esnasında öğrencilerin dikkat etmesi gerekenlere de değinen Rektör Kızılay şunları söyledi:


Öğrenciler tercih ederken dikkat edecekleri en önemli konu; kendi imkanlarına göre barınma, sosyal imkanlar, şehir imkanlarıdır. Eğitim öğretim bakımından eksi veya artı koyacağımız husus ise; fakültelerin öğretim üyesi yetkinliği, öğretim üyesi kapasitesi, eğitim öğretim potansiyeli nedir? Bu açıdan İnönü Üniversitesi Türkiye’nin köklü en iyi üniversitelerinden biridir. Onun için tercih edecek öğrencilerimize bizim köklü, eğitim-öğretimi oturmuş, hoca kadrosu güçlü fakültelerimizi tercih etmelerini öneriyorum. Üniversitemizin gelecek vizyonu açısından hedefimiz dünyanın ilk 5 üniversitesi arasına girmek. Bunun için uğraşıyoruz. Öğrencilerimize uygulamalı eğitim vermek istiyoruz. Buna yönelik çalışmaları çok arttırdık. Öğrencilerimiz bitirdikleri zaman mesleki yönden en iyi şekilde yetişmiş ve kendilerini yetiştirmiş olacaklar. Biz en iyi şekilde donanımlı olarak yetiştirmiş olacağız. Hem de uygulamada elde ettikleri tecrübe ile hayata hızlı ve çok güçlü bir şekilde başlayacaklar. Kendi mesleklerinde çok kolay iş bulacaklar ya da iş kuracaklar, girişimci olacaklar. Girişimcilik de üniversitemizin çok önemli bir vizyonu. Bütün öğrencilerimizin girişimcilik derslerini alarak girişimci bir kültürle yetişmelerini istiyoruz.”


“Kampüsümüz Dünyanın En Güzel Kampüslerinden Biri”


2017 yılında Endenozya Üniversitesinin hazırladığı listede İnönü Üniversitesinin yeşil kampüs açısından dünyada ilk 500 üniversite içerisinde seçilmesini değerlendiren Rektör Kızılay şöyle konuştu:


“İnönü Üniversitemizin merkez kampüsü Türkiye’nin değil dünyanın en güzel kampüslerinden birisi. Dünyanın ilk 500 kampüsünden birisi, üç yüz küsürüncü sırada bir kampüs. 7 bin 400 dekarlık bir alanda, sadece bu kampüste öğrenci olmak yeter. Eğitim öğretim bakımından üniversitemiz çok güçlü ama asıl kampüsün sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanları ve imkanları açısından öğrencilerimizin ayrıca buraya tercih etmesini isterim. Çünkü kampüs yeşilliğiyle, tabiatıyla, doğasıyla, bitki çeşitliliğiyle Türkiye’nin en çok bitki çeşitliliğine sahip, bir numaralı kampüsü. Yeşil dokusu, doğası bakımından Türkiye’nin ilk sıralarındaki kampüslerinden birisi, en başta sayılabilecek kampüslerden birisi.”


Sosyal ve kültürel faaliyetlerin kampüs içerisinde yoğun bir şekilde yapıldığını kaydeden Rektör Kızılay şu ifadeleri kullandı:


“Sosyal ve kültürel faaliyetler açısından kampüsümüzde neredeyse her hafta birden çok etkinlik var. 85 öğrenci kulübümüz, öğrenci topluluğumuz var. Her bir öğrenci topluluğumuz çok aktif faaliyetler yapıyor. Bunu çok güçlü şekilde destekliyorum. Kampüsün her salonunu, fakültelerimizin salonlarını, kongre kültür merkezlerimizi bu açıdan çok güçlü çok etkili bir şekilde kullanıyoruz. Kültür faaliyetleri, sanat çalışmaları ve faaliyetleri en üst düzeyde. Üniversitemizde yıl boyu her hafta muhakkak rektörlüğümüzün düzenlediği bir sanatsal etkinlik var. Sportif faaliyetler açısından ise üniversitemizin 60’a yakın spor tesisi var. Her alanda bizim öğrencilerimiz sportif faaliyetlere katılabilirler, takımlara katılabilirler. Kampüsümüz bu açıdan imkanların en iyisine sahip. Öğrencilerimizin açık, kapalı yüzme havuzları, diğer spor alanlarında hem antrenör desteği hem profesyonel destek imkanı almalarını sağlıyoruz hem de bireysel spor yapmalarını sağlıyoruz. Kampüsün içindeki temel hedefimiz, amacımız bütün fakültelere yürüyerek ulaşmak, bisikletle ulaşmak ve çok kolay sosyal faaliyetlere katılmak. Bu açıdan kampüsümüz Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birisi ve daha da güzelleştirmek için yeşil kampüs, sürdürülebilir kampüs projemizle daha güzelleştirmeyi hedeflemeye çalışıyoruz, yola devam ediyoruz.”


Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin çalışmalarıyla tüm sene boyunca üniversite kampüsünde birçok sanatsal ve kültürel çalışmaya ev sahipliği yapıyor olmasıyla ilgili bilgi veren Rektör Kızılay şunları söyledi:


“Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizin bölümlerinin her biri bir birinden güzel eserler ortaya koyuyor. Kampüsümüzün bütün peyzaj çalışmalarını peyzaj mimarlığı bölümü öğrencilerimiz ve hocalarımız yapıyor. Hatta şehirde ilçelerin ve Büyükşehir Belediyemizin bazı alanlarının peyzajını hocalarıyla beraber bizim öğrencilerimiz yapıyor. Yaptığımız yarışmalarda öğrenciler arasında, en güzel projeyi yapana Büyükşehir Belediyesiyle beraber veya ilçe belediyelerimizle beraber ödül veriyoruz ve belediyeler o projeleri uyguluyorlar. Biz de öğrencilerimizin hem hayal dünyasını hem de kabiliyetlerini, yeteneklerini orada görmüş oluyoruz. Ayrıca sanat çalışmaları yıl boyu neredeyse her hafta bir sanat etkinliğinde oradaki korolar, gruplar, oradaki hocalarımızın ve öğrencilerimizin topluluklarının ortaya koyduğu performansı bütün üniversitemiz hatta bütün şehir görmüş oluyor.”


İnönü Üniversitesi öğrencileri için üniversitenin burs imkanlarını anlatan Rektör Kızılay şöyle devam etti:


“İnönü Üniversitesi vakfımız ve Malatya İlahiyat Vakfımız var. Malatya İlahiyat Vakfımız daha spesifik bir vakıf. İnönü Üniversitesi Vakfımız üniversitemizin her şeyi ile ilgilenen çok önemli bir vakıf. İnönü Üniversitesi Vakfımızın burs kapasitesi sınırlı. Burs veriyoruz ama sınırlı sayıda öğrenciye burs verebiliyoruz. Fakat sadece İnönü Üniversitesi Vakfıyla yetinmiyoruz. Öğrencilerimize çok farklı alanlarda burs imkanı buluyoruz. Ben iki tane örnek vermek istiyorum. Bu iki okulumuz şimdi Malatya Turgut Özal Üniversitesine devroldu. Ama şimdiye kadarki çalışmamızdan bahsetmek için onları söyleyeyim. Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulunda okuyan, kazanan ve kayıt yaptıran bütün öğrencilere başvurdukları taktirde Rönesans Vakfı burs veriyor. Doğanşehir Vahap Küçük Meslek Yüksekokulumuzdaki öğrencilere de Belediye Başkanımız Vahap Küçük burs veriyor. Tıp Fakültemiz kendi organizasyonları ile tıp öğrencilerinden bursa ihtiyacı olan öğrencilere burs ayarlıyor. Diğer fakültelerimizde dekanlarımız bursa ihtiyacı olan öğrencilere ellerinden gelen her türlü desteği yapıyorlar. Onları yönlendiriyorlar. Burs açısından onlara kılavuzluk rehberlik yapıyorlar. Burs buluyorlar. Onun için burs açısından İnönü Üniversitesi Vakfımız sınırlı sayıda burs veriyor ama öğrencilerimize vakfımızın dışında birçok farklı alanda burs imkanı için rehberlik ediyoruz.”


“Malatya Türkiye’nin Güvenli Şehirlerinden Birisi”


İnönü Üniversitesini tercih etmek isteyen adaylar için Malatya’yı değerlendiren Rektör Kızılay şöyle konuştu:


“Üniversitemizi tercih bakımından öylesine bir sıraya yazılacak bir üniversite olarak görmüyorum. Birinci sırada yazılacak bir üniversite olarak görüyorum. Yani öyle alt sıralara veya aralara yazılacak bir üniversite olarak görmüyorum. Gençlerimiz üniversitemizi birinci sıraya yazabilir, yazmalılar, yazmalarını öneriyorum. Malatya nasıl bir şehir? Malatya için birinci sırada şunu söylemek istiyorum: Malatya hem kızlarımız hem de erkeklerimiz için Türkiye’nin en huzurlu ve güvenli şehirlerinden birisi. Gönül rahatlığıyla huzurlu ve güvenli bir şehir olduğunu bilerek Malatya’yı tercih etsinler. Olaylar açısından, şehrin gece, gündüz güvenliği ve huzuru açısından Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden birisi olduğunu tekrar tekrar vurguluyorum. Bu çünkü çok önemli. Malatya Türkiye’nin otuz büyükşehrinden birisi. Ama birçok büyük şehrin de önünde. Malatya bu huzur ve güzelliğinin yanında müzeler şehri. Çok sayıda müzeye sahip. Dolayısıyla kültürel aktivitenin zengin olduğu bir şehir. Üniversitemizde zaten çok sayıda kültür, sanat ve sportif faaliyetler aktiviteler var. Şehirde de çok sayıda var. Şehirde kültür sanat programları o kadar çok ki… Sosyal programlar da bir o kadar çok. Ayrıca şehirdeki bu programlara da katılmak isterlerse öğrencilerimiz çok geniş imkanlara sahip. Sanatsal kurslar var, çok geniş imkanlara sahip. Malatya’nın ilçeleri doğa güzelliği bakımından Türkiye’nin en güzel doğa harikalarına sahip ilçeler. Tarih açısından Malatya çok zengin bir tarihe, bir geçmişe sahip.  Yani bir tarih kenti Malatya, doğa harikası bir kent. Meyve, sebze açısından kayısının başkenti olan bir şehir. Şehrin güzelliği açsından şehir merkezi çok güzel bir merkez. Her yönüyle huzurun hakim olduğu güvenin her alanda tesis ettiği bir şehir. Onun için ben üniversitemizi tercih edecek öğrencilerimize şehrin bu güzelliklerinden de yararlanacaklarını garanti ediyorum.”


Malatya’nın dışından gelecek öğrencileri üniversiteye davet eden Rektör Kızılay şunları kaydetti:


“Malatya’nın dışından gelecek öğrencilerimizi üniversitemize davet ediyorum. Gelsinler, tercih yapmadan önce gezsinler kampüsümüzü. Tercih yapmak istedikleri fakülteyi gezsinler. Üniversitemizin web sitesini ziyaret etsinler. Kültür sanat faaliyetlerini dinlesinler. Beni sosyal medyadan takip edebilirler. Geçmiş aktiviteleri oradan da paylaşıyorum. Rektör olarak sosyal medyadaki paylaşımlarıma bakabilirler. Üniversitemizin sosyal medya hesabına bakabilirler. İNÜHABER’i izleyebilirler. Dolayısıyla üniversitemiz hakkında öyle yarım saatlik bir saatlik bir inceleme ile bu alanlarda üniversitemizin kapasitesini, geçmiş birikimini kolayca görebilirler. Onun için bu köklü fakültelerimizi, öğretim üyesi bakımından oturmuş fakültelerimizi tercih etmelerini ve birinci sıraya koymalarını ben gençlerimize tavsiye ediyorum.”


Üniversite tercihlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör Kızılay, tercih edecek öğrencilere dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda şu önerilerde bulundu:


“Tercih yapan öğrencilerimiz neye dikkat etsinler? Birincisi sevdikleri bir alanı seçsinler. Çünkü orada severek çalışırlar ve daha başarılı olurlar. İkincisi seçtikleri fakülte ve okul öğretim üyesi bakımından oturmuş güçlü yetkin bir okul olmalı. Eski üniversiteler, köklü üniversiteler bu açıdan daha güçlüdür. Üniversitemiz de bu açıdan çok güçlü. Bunu tercih etsinler. Şehir açısından da kolay yaşayabilecekleri, az masrafla öğrencilik hayatlarını sürdürebilecekleri huzurlu ve güvenli bir şehri seçsinler. Bizim şehrimiz de bu açıdan çok rahat bir şehir. Dolayısıyla öğrencilerimiz hem seçecekleri okulu hem de eğer kendi şehirlerinde okumuyor başka şehre gidiyorlarsa seçecekleri şehri bu özellikler açısından sıralama yapsınlar, ona göre tercihlerini yapsınlar. Ben hepsine bu tercih döneminde başarılar diliyorum. Gönüllerinden istedikleri yerlere yerleşmelerini diliyorum. Ümit ediyorum ki en güzel mesleklere sahip olurlar ve çok güzel başarılı, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürerler.”


Haber: Hatice YETMEN- Rukiye TAŞKIN- Habibe ÖDEMİŞ- Çiğdem ERHAN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·