Elektrikli Araç Teknolojileri Programı

Bilim · Oct. 17, 2018 · 0

Türkiye’de İlk Defa Özel Sektör ve Üniversite İşbirliği ile Elektrikli Araç Teknolojileri Programı Açılıyor

İleri araç teknolojisinde dönüşümü sağlayacak nitelikli ara eleman yetiştirilmesine amacıyla  Malatya İnönü Üniversitesi ile İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesi arasında, Elektrikli Araç Teknolojileri Programı açılmasına ilişkin bir  işbirliği protokolü imzalandı.

 

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Ethem Hamamcı, Rektör Danışmanları Doç. Dr. İlhan Erdem, Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Teoman Karadağ, İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan ve İleri Araç Teknolojileri kümelenmesi Koordinatörü Ekrem Özcan katılımıyla gerçekleşen işbirliği protokol töreni Derindere, Aselsan, Farplas, Ölçsan gibi 24 otomotiv yan sanayi firmasının yer aldığı, İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesinin koordinatörlüğünü yürüten İTÜ ARI Teknokent’te gerçekti.

 

İmzalanan bu protokol kapsamında İnönü Üniversitesi OSB Meslek Yüksek Okulu’nda, Motorlu Araçlar ve Ulaşım Teknolojileri Bölümü altında, Türkiye’de ilk kez Elektrikli Araç Teknolojileri Programı’nın açılması ve kalifiye elektrikli araç teknikerlerinin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Protokol töreninde konuşma yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay şunları söyledi: “İnönü Üniversitesi çağımızın gereksinimlerini göz önüne alarak Hibrit ve Elektrikli Araç Teknolojilerini üniversitenin bilimsel öncelikli alanlarından biri olarak belirlenmiştir ve bu alanda çalışan akademisyen ve lisans üstü öğrencilerinin projelerine destek sağlanmaktadır. Elektrikli toplu taşıma araçlarının yıllardır kullanıldığı Malatya ilimizde, elektrikli araçların işletilme ve servis hizmeti anlamında ciddi saha tecrübesi ve bilgi birikimi oluşmuştur. İnönü Üniversitesi OSB Meslek Yüksek Okulu’nda açılacak ve yine Türkiye’de ilk olacak Elektrikli Araç Teknolojileri programı ile de ülkemizde şuan için bir ihtiyaç olan ve giderek artacak Elektrikli Araç Teknikerlerinin yetkin bir şekilde yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Özel sektör adına bu programa destek veren İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesine ve İTÜ ARI Teknokent’e teşekkürlerimizi iletiyorum.”

 

İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesi adına konuşma yapan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan ise şunları kaydetti:   ”24 otomotiv yan sanayi firmasının yer aldığı İleri Araç Kümelenmesi olarak, elektrikli araçlara yönelik ihtiyaç duyulan teknikerlerden beklediğimiz özellikleri ve sahip olması gereken yetkinlikleri üniversite ile paylaşarak, eğitimin içeriğinin özel sektörle koordine hazırlanması konusunda üniversite ile birlikte olacağımız gibi, programın özel sektörle ilişkilerinde de koordinasyonu sağlamayı planlıyoruz. Öğretim üyeleri ve okuyacak öğrenciler ile özel sektör bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmayı, mezuniyet sonrasında tekniker adaylarının uygun pozisyonlarda iş hayatına atılmalarına yönelik azami desteği vermeyi hedefliyoruz.”

 

HABER: Elif TİLBAÇ- Faruk KÜÇÜK


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·