Yönetmen Osman Sınav: “Olmamak Diye Bir Şey Yok”

Kültür Sanat · Nov. 16, 2018 · 0

Yönetmen Osman Sınav: “Olmamak Diye Bir Şey Yok”

8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında İnönü Üniversitesi Kütüphane Seminer Salonunda Osman Sınav’ın “Yalancı Filmi” (1994) gösterildi. Gösterimin ardından Moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Beyler Yetkiner’in üstlendiği “Yönetmen Osman Sınav ile Usta-Öğrenci Buluşması” söyleşisi gerçekleştirildi. 


Senaryonun bir edebiyat eseri olmadığını dile getiren Osman Sınav “Senaryo, yönetmene yol gösteren bir matematik ürünüdür. Senaryo denilen şey dramatik metin veya bir edebiyat eseri asla değildir. Edebiyat eseri olduğu zaman sinema olmaz.” dedi.


Televizyon sektöründe yılda yüze yakın proje çalışması olduğunu söyleyen Sınav, sözlerine şu şekilde devam etti:


“Bu çalışmalar sezonun başında, ortasında ya da sonunda başlar. Eylül’de veya Ekim’de sizin karşınıza geldiğinde ise aşağı yukarı tasarlanmış yüz civarında iş vardır. Bunlar aşağı yukarı 70-80 kişinin çalıştığı ekiplerdir. Yani yüz kişinin çalıştığı bir fabrika orta ölçekli bir fabrika değil midir? Biz yapımcılar 6 ayda bir ya da yılda bir orta ölçekli fabrika kuruyoruz.”


Türk televizyonlarının taşıyabileceği dizi sayısının maksimum 40-45 tane olduğunu aktaran Osman Sınav “Türkiye’nin reklam gelirlerinden elde edilen gelirle finanse edilebilecek dizi drama sayısı 40-45 civarındadır bu kadarı yaşayabilir daha fazlası yaşayamaz” ifadelerini kullandı.


Ekonomik şartların zorluğunun ve sektördeki koşulların Türkiye'nin gerçekleri olduğunu ifade eden Sınav konuşmasına şöyle devam etti:


"Ağır çalışmanın sebepleri vardır. Ben de ağır şartlar altında çalışıyorum. Çalışmaktan ölen yok bu dünyada. Çalışırsanız ve işinizi severek yaparsanız hiçbir şey olmaz. Hz. Peygamber’in bir sözü var. ‘İşçinizin teri kurumadan onun hakkını verin’ diyor. Kimse kimseyi zorlamıyor, bu iş ahlâkı bakımından böyle. Kolay bir ülkede yaşamıyoruz, zor bir ülkede yaşıyoruz ama bir fırsatlar ülkesinde yaşıyoruz bunu da bilelim."


Dünyayı değiştirenlerin hayal kuranlar olduğunu dile getiren Osman Sınav Şunları söyledi:


“Mutlaka sizin bir hayaliniz olacak ama hayal yetmez. Hayaliniz yoksa ne kadar çok imkâna sahip olursanız olun yapamazsınız. Onun için bir hayaliniz olacak o hayalin peşinde koşacaksınız. Mutlaka istediğiniz şey olursunuz. Olmamak diye bir şey yok. Eğer olmamak gibi bir şey olsaydı ben bugün yoktum.”


Haber: Edanur BAYTAK- Aslıhan SEZEK

Tags

Comments

Leave a Reply

Post Comment
Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·