“Yalın Uygulama Sistemleri”nin Hastanelere Katkıları Konuşuldu

Sağlık · Nov. 28, 2018 · 0

“Yalın Uygulama Sistemleri”nin Hastanelere Katkıları Konuşuldu

Hastanelerdeki hizmet kalitesini, hasta ve çalışan memnuniyetini arttırmaya yönelik “Yalın Uygulamalarla Verimlilik ve Şirketi Büyütmek” adlı konferans İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Konferansa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Prof. Dr. Hakan Erkuş, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, Prof. Dr. M. Ayberk Kurt, Prof. Dr. Neslihan Derin, Doç. Dr. Mustafa Yücel, Yalın Enstitü Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın İpbüken, Yalın Enstitü Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akgül, akademisyenler ve tıp merkezi çalışanları katıldı.


Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. M. Ayberk Kurt, Uludağ Üniversitesi Hastanesinde kısmen faaliyete geçirilen, yalın uygulama sistemlerinin kaliteyi, güvenliği, hasta ve çalışanın memnuniyetini arttırırken, maliyetlerin, zaman kaybının ve memnuniyetsizliğin de düşmesini sağladığını vurguladı.


Kurt “Sağlık kuruluşlarının israfları azaltmaları aynı zamanda hızlarını da arttırmaları lazım. Yalın sistemler burada devreye giriyor. Yalın sistemleri uyguladığınızda denge bir miktar sağlanıyor.” dedi.


Kurt, yalın sistem felsefenin, tekniklerinin ve yalın yönetim sisteminin ne olduğu ve nasıl hayata geçirilebileceğine yönelik bilgi verdi. Yalın sistemlerin sağlık kuruluşlarının geliştirilmesindeki ve verimliliğinin arttırılmasındaki katkılarını dünyadaki ve Türkiye’deki iyi uygulama örnekleri eşliğinde katılımcılarla paylaştı.


Dünya genelinde sağlık harcamalarında ciddi bir artışın olduğunu ve dengelerin bozulduğunu dile getiren Prof. Dr. Kurt, artan hasta beklentilerinin, ihtiyaçlarının karşılanması için israfların azaltması ve sağlık kuruluşlarının hızının arttırılması gerektiğini söyledi.


Konuşmaların ardından program soru cevap etkinliğiyle sona erdi.


Haber: Hatice YETMEN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·