Evliliği Değiştiren Teknoloji

Kampüs · Dec. 5, 2018 · 0

Evliliği Değiştiren Teknoloji

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Süreyya Aybar Konferans Salonunda Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu ve Kadın Sorunları Araştırma Topluluğu tarafından “Çeşme Başından Bilgisayar Tuşlarına Evlilik” konulu konferans düzenlendi.


Düzenlenen konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, Prof. Dr. Yetkin Gök, Doç. Dr. Vehbi Bayhan, Doç. Dr. Suna Tekel, Prof. Dr. Ünal Şentürk, Prof. Dr. Serpil Demir Düşünceli, Eğitim Fakültesi  Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü (PDR) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Durmuş ve Doç. Dr. Müge Karadağ katıldı.

 

Evliliğin geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ve eş seçiminin de bu doğrultuda geliştiğini belirten Doç. Dr. Emine Durmuş konuşmasına şu şekilde başladı:

 

“Evlilik deyince hemen her alana bulaşan bir konudur. Örneğin; iktisat, hukuk, din, sosyoloji ve felsefe gibi konuları içine alıyor. Hayatımıza birini alma, bir aile oluşturmaya ilişkin bulunduğunuz bir dönemindesiniz. Aslında biz eş seçerken belli bir kararı veririz. Karşı cinsten ne arıyoruz ve kendimizde ne buluyoruz onlara bakmalıyız. Bunun öncesinde bizim beğenip beğenmediğimiz ve yaşadığımız olumlu veya olumsuz özelliklerle ilgili bunların altında yatan nedenlere bakmalıyız.”

 

Durmuş, evlilik tarihinin Mezopotamya’ya dayandığını ve kurum olarak ortaya çıkmadan önce farklı toplumlarda eş seçiminin çeşitli şekillerde olduğunu belirtti. Evliliğin aslında kişilerin birbirlerini seçmesi değil toplumların, ailelerin ya da kültürlerin seçimi olduğunu ve tercihlerin bu kıstaslar doğrultusunda yapıldığını vurguladı.

 

Evliliğin her dönemde değişmesine rağmen vazgeçilmez bir yakınlık ve bağlama ihtiyaç duyduğunu söyleyen Durmuş, karşı cinsle buluşma ve ilişki boyutunun, teknolojik gelişmeyle birlikte değişeceğini vurguladı.

 

Evlilik söz konusu olduğunda insanların, karşı cinsin fiziksel, ruhî, ailevî, dinî, toplumsal özelliklerini göz önünde bulundurarak tercihlerde bulunduğunu belirten Durmuş, gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak değişen hayat tarzının evlilik kurumunun doğmasında ve yürütülmesinde de değişiklikler meydana getirdiğini vurguladı.

 

Haber: Sinem Buse KIZILDERE – Ömer Faruk DİLEK – Gönül BİLEK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·