Niyazi-i Mısri El- Malati Sempozyumu

Bilim · Dec. 6, 2018 · 0

Niyazi-i Mısri El- Malati Sempozyumunun 5’incisi Yapıldı

İnönü Üniversitesi Niyazi-i Mısri Araştırma ve Uygulama Merkezi öncülüğünde Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Birlik Vakfı işbirliği ile “5. Niyaz-i Mısri El-Malati Sempozyumu” gerçekleştirildi.


Malatya’da bir otelde gerçekleştirilen sempozyumun açılışına İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Şahin, Yeşilyurt Başkan Vekili Erkan Dikenli, Trablus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Raafet Mikati, Birlik Vakfı Malatya Şube Başkanı Sadi Ergül, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve davetliler katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, İnönü Üniversitesi Niyazi-i Mısri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Altunkaya’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve sempozyum hakkında bilgilerin yer aldığı açılış konuşması ile başlayan sempozyum protokol konuşmaları ile devam etti.


“Niyazi-i Mısri, Malatyamızın Bilim ve Düşünce Tarihini Dokuyan Önemli Bir Şahsiyettir”


Sempozyumda konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay “Uluslararası Birlik Çağrısı 400. Yıl” teması ile “Niyazî-i Mısrî el-Malatî Sempozyumu”nun düzenlenmesi ve burada Malatya’nın bilim ve düşünce tarihini dokuyan önemli bir şahsiyetin ele alınmasının son derece önemli ve anlamlı olduğunu söyledi.


Rektör Kızılay “Malatya’da birçok okul, cadde, mahalle ve işletme, adını Niyâzî-i Mısrî’den alır. Konya için Mevlânâ ne ise Malatya için Niyâzî-i Mısrî de odur. İkna kabiliyeti son derece yüksek, Türkçe’si çok düzgün, en az dört yabancı dile hakim, ileri seviyede sosyal, edebiyatı güçlü, hitabeti muhkem, duygulu, bireysel yaşantısında ise oldukça zâhid bir şahsiyetin anısına bu sempozyum düzenlendi. Sunulacak tebliğlerin şehrimizin kültür dağarcığına katma değeri yüksek bir iz bırakacağından eminim.” dedi.


Malatya’mızın Tarihi Mutasavvıf Şahsiyetleri Neden Malatyalı Olarak Anılmasın?


“Eski belgelerde Malatyalı sûfi yazarlarımız için ‘el-Malatî’ nispeti kullanıldığı halde bugün neredeyse bu nispet kullanılmaz hale gelmiştir.” diyen Rektör Kızılay şöyle devam etti:


“Malatyamızın bu tarihi mutasavvıf şahsiyetleri bugün hayreti mucip bir şekilde neden Malatyalı olarak anılmasın? Mısrî, Halebî, Konevî, Gücdevânî gibi adlarla anılmaktayken el-Malatî nispesiyle anılmamasında bizim de eksiğimiz olduğu kanaatindeyim. İşte buradan hareketle Yunus ve Mevlânâ’dan sonra Türk sanat camiasında adından en çok söz edilen bu tarihi şahsiyetimiz ile ilgili önemli bir boşluğu doldurmuş olacağız. Bu sebepledir ki böylesi bilimsel ve sanatsal aktivitelerin düzenlenmesinde büyük yarar görmekteyiz. Yeri gelmişken şunu da ifade etmeliyim. İnönü Üniversitesi olarak uluslararası sempozyum ve etkinliklerle dünya akademik çevrelerinin dikkatini Malatyamıza çekmiş bulunuyoruz. Bu dönemde yakaladığımız bu ivmeyi, planladığımız diğer bilimsel çalışmalarla 42 yıllık birikimimize eklemek suretiyle daha ileriye taşıyacağız.”


Açılış programının sonunda Tasavvuf Müziği Yaşatma Derneği tarafından sunulan dinletiden ile devam eden ve iki gün sürecek sempozyumda yapılacak olan oturumlarla yurt içinden ve yurt dışından gelen akademisyenler ve davetli araştırmacı-yazarlar tarafından bilgilerin paylaşılacağı kaydedildi.


Haber: İnönü Üniversitesi Kurumsal İletişim Birimi

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·