STEM Makers Fest Expo 2018 Etkinliği Malatya’da Düzenlendi

Kampüs · Dec. 24, 2018 · 0

STEM Makers Fest Expo 2018 Etkinliği Malatya’da Düzenlendi

İnönü Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Stem Makers Lab ve bilimiletişimi.com işbirliği ile Stem Makers Fest Expo 2018 bilim etkinliği İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.


STEM Makers Fest Expo açılış etkinliği, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Stem Makers Lab. Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çakmakçı, ABD Adana Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşi Jen Curatola Wozniak, İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukuye Aylaz, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Altun, ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Soner Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Danışmanı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Sarıgül, Standford Üniversitesi’nden Joseph Makokha, öğrenciler ve velilerin katılımıyla gerçekleşti.


Stem Makers Lab. Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çakmakçı ve Milli Eğitim Bakan Danışmanı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu kısa bir teşekkür konuşmalarından ardından sözü ABD Adana Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşi Jen Curatola Wozniak’a bıraktı.


Dünyanın zamanla çok daha teknolojik olmaya başladığını, problemlerin daha da karmaşıklaştığını belirten Wozniak, “İnsanlar Mars’a seyahat edebilir mi veya gidebilirler mi? Uzayı turizm hatta yaşam için ehlileştirebilirler mi? Sosyal medyanın, mahremiyetimiz, arkadaşlıklarımız ve doğru bilgiye erişimimiz üzerindeki sonuçları nelerdir? Yapay zekâ, hayatlarımızı ve insan olmanın ne anlama geldiği konusundaki anlayışımızı nasıl etkileyecek?” şeklinde sorular sordu ve önümüzdeki yüzyıl ve sonrasında insanlığın karşılaşacağı bu tarz soruların cevaplandırılması için yaratıcı ve teknik bilgilere sahip bireylere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.


“STEM güçlüdür, çünkü evrenseldir”


Çocukların STEM’le daha interaktif ve pratik şekilde yakın bir ilişki kurabileceklerini, bu sayede farklı sorunların üstesinden daha kolay gelebileceklerini belirten Wozniak, STEM Makers Fuar ve Festivalinin önemini bir kez daha vurguladı.


Wozniak’ın konuşmasının ardından STEM Makers Fest Expo açılış kurdelesi kesildi.


İnsanların bilim ve teknolojinin önemini idrak ettikleri ölçüde farklı olabileceklerini vurgulayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Yıldırım “Her yapabildiğiniz, bildiğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü bildiğimiz şeyleri yapabilme versiyonları çok az. Yapabildiklerinizi artırmak istiyorsanız mutlaka bildiğinizi artırın.” şeklinde konuştu.


İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen ise STEM etkinliğinin bilimi, teknoloji, mühendislik ve matematik olarak sınıflandırdığını fakat bilim dendiği zaman bütün sahaları kapsayan ve bunların birbirleriyle etkileşimde olduğu bir etkinliğin anlaşılması gerektiğini ifade etti. Bilimin farklı bir evreye girdiğini söyleyen Türkmen, fiziksiz matematiği, matematiksiz fiziği, Türkçesiz bilimi anlamadığımız müddetçe bilimin faydalı olamayacağını vurguladı.


STEM Makers Fest Expo 2018 dahilinde Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi sergi salonlarında çeşitli bilim alanlarıyla ilgili, eğitici ve eğlenceli etkinlikler gerçekleştirildi


Haber: Elif ÇELİK- Rukiye ÇAYGEÇ- Ömer Faruk DİLEK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·