Kültür Sanat · March 14, 2017 · 0

Panel Şiir Mehmet Akif Ersoy

İnönü Üniversitesi Türkçe Topluluğu tarafından “Panel Şiir Mehmet Akif Ersoy” etkinliği düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi Salonunda düzenlenen etkinliğe, İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Kavruk, Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Şenler, İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Türkçe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Çiftlikçi, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salim Durukoğlu, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Şenler, panelin gerçekleşmesinden dolayı İnönü Üniversitesi yönetimine teşekkür etti.


Prof. Dr. Şenler, her sene yeni bir neslin yeni bir kuşağın geldiğini belirterek, “Yeni beyinler geliyor. Pırıl pırıl beyinlerini bize emanet etmiş yeni kişiler geliyor. Biz onlara yeni bir şeyler öğretmek için varımızı yoğumuzu ortaya koymaya çalışıyoruz. Her sene söylenenler farklıdır. Çünkü her sene gelen kuşak farklıdır. Gelen kuşağın bize vermiş olduğu ilhamlar farklıdır. Kendini vatanına, milletine adamış gençler geliyor. Elbette sizin bu isteğiniz başımızın üstünedir.” diye konuştu.


Aydın kavramı Mehmet Akif Ersoy’la bütünleşmiş bir kavram olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şenler, “Tarih boyunca birçok değişiklikten geçmiştir. Herkes kendi ideolojisi ve düşüncesine göre yol alır. Osmanlı zamanında aydınlar müderris medrese hocalarıydı. Osmanlı zamanında Tanzimat Döneminden sonra aydın kavramının değiştiğini görürüz. Her şeyiyle batıyı benimseyen, özümseyen bir kesim ortaya çıkar. Şartlı bir aydın ortaya çıkar." ifadelerini kullandı.


Yrd. Doç. Dr. Ramazan Çiftlikçi ise Mehmet Akif Ersoy'un İslam birliği düşüncesini savunduğunu ve yaşadığı dönemde bu düşünceyi duyurmak amacıyla arkadaşlarıyla dergiler çıkardığını söyledi.


Mehmet Akif Ersoy'un milli mücadele döneminde değişik illerde dolaşarak halkı aydınlatma ve milli mücadeleye destek vermeye çalıştığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Çiftlikçi, şunları kaydetti:


"Burdur milletvekili olarak birinci meclise çağrıldı ve bu dönemde de zaten 1921 yılında İstiklal Marşı'nı yazdı. İstiklal Marşı 726 şiir içerisinden birinci seçilip kabul edildi. Kendisine o zamanki parayla 500 lira ödül olarak verildi. Bunu da kabul etmedi ve ihtiyacı olmasına rağmen bu parayı Dar’ül Mesai adlı bir hayır kurumuna bağışladı. Sırtında giyecek paltosu


dahi yoktu. Arkadaşından ödünç olarak aldığı bir muşambayı giyip yağmurlu ve soğuk Ankara havlarında Taceddin Dergâhından Meclise kadar yürüyerek gidip gelirdi."MUHABİR: Çiğdem AKBULUT-Hatice YETMEN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·