Genom Mühendisliğinde Crıspr/Cas9 Teknolojisinin Deneysel Hayvan Modellerindeki Yeri

Bilim · Feb. 14, 2019 · 0

Genom Mühendisliğinde Crıspr/Cas9 Teknolojisinin Deneysel Hayvan Modellerindeki Yeri

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezin de “Genom Mühendisliğinde CRISPR/CAS9 Teknolojisinin Deneysel Hayvan Modellerindeki Yeri” semineri verildi.


Moderatörlüğünü Doç. Dr. Şengül Yüksel’in yaptığı seminere konuşmacı olarak Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haydar Bağış, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


Dünyada ilk defa soğuğa dirençli Transgenik fare modellerini geliştirdiğini ve dünyada ikinci olan farelerin meme bezlerinden kanser tedavisinde kullanılan gamma interferon ekspresyonların sağlanması konusunda çalışma yapan Prof. Dr. Haydar Bağış, Transgenik hayvan üretiminde Türkiye’nin gelişmekte olduğunu belirtti. Hayvan klonlama, CRISPR/CAS9 teknolojisi ve gen düzenleme uygulamalarının iyileştirilerek CRISPR/CAS9 Teknolojisinin kısa sürede Nobel ödülü alabilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Bağış, bu teknolojinin yüzyılın teknolojisi olduğunun altını çizdi.


Haydar Bağış, CRISPR/CAS9 Teknolojisinin Transgenik hayvan üretim teknolojisinde paradigma değişikliği yaparak hayvan, bitki ve mikrobiyomlar üzerinde denendiğini ve çok olumlu sonuçların alındığını söyledi. Ayrıca Bağış, kendilerinin dünyada ilk defa yerli bir inek ırkı olan Boz ırktan bir erkek dört dişi klonladıklarını söyledi. Bu sebeple lise ve üniversite öğrencilerine klonlama konularında çok seminer verdiklerini ve bu öğrencilere rol modellik yaptıklarını ifade etti.


İnönü Üniversitesi Deney Hayvanları Bölümünün kurulmasında ve bu bölümde çalışan yetkililerin sertifikalandırılmasında Prof. Dr. Tuncay Altuğ hocanın ve kendisinin katkılarının olduğunu belirten Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haydar Bağış “Deney hayvanları ile ilgili çalışmalarda hayvanların hangi deneylerde kullanılacağı ve denek türünün seçimi önemli ve stratejiktir. Modelin yaş, cinsiyet, tür ve 3R kuralına göre seçilmesi gerekir, aksi halde çalışma ilgili kurumun etik kurulundan geçemez.” dedi.


“İnsan ve hayvan patolojisinin sağlanması için hayvanlar da tür seçimi ve insan hastalıklarında deneysel hayvan modelleri önemlidir. Örneğin piyasaya sürmek istediğiniz bir ilacı preklinik araştırma ve faz denemeleri olmadan piyasaya sürmenin imkânsızdır.” diyen Bağış, Transgenik hayvanların kendi genomunda yabancı gen taşıyan hayvanlar olduğunu ve miyostatin genini nakavt ederek tonlarca ağırlıkta sığır etinin elde edildiğini ve et kalitesinin oldukça yüksek  olabileceğini ifade etti. Bağış, bazı genlerin fonksiyonlarını ortadan kaldırarak diyete daha uygun etlerin elde edebileceğini söyledi. Bununla birlikte dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Transgenik çiftlik hayvanlarının etinin ve sütünün yasak olduğunu vurguladı.


Haber: Nazime Aslı Çavlan- Ömer Faruk Dilek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·