“Girişimcilik Sempozyumu” Düzenlendi

Kampüs · Feb. 21, 2019 · 0

“Girişimcilik Sempozyumu” Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu tarafından Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu ve Nuri Murat Avcı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Girişimcilik Sempozyumu” düzenlendi.

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ek Binası Konferans Salonu’nda iki oturum şeklinde gerçekleşen etkinliğe İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Erkuş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, Girişimcilik Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Kahraman Çatı, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, girişimciliğin günümüzde çok önemli bir konu olduğunu ve üniversite olarak girişimciliğe çok önem verdiklerini vurguladı.

 

Girişimcilik Merkezi’nin kurulmasındaki amacı anlatan Rektör Kızılay “Bu toplantıların, etkinliklerin ve Girişimcilik Merkezi’ni kurmamızın amacı sizi bir girişimci olarak yetiştirmektir. Girişimciliği insanın içinden gelen arzu, istek, heves, iç enerji olarak görüyorum.” şeklinde konuştu.

 

Girişimcilik eğitimlerini kişiyi başarıya yönlendiren bir yol olarak gördüğünü belirten Rektör Kızılay, sözlerine şöyle devam etti:  

 

“Üniversitemizde sizi yönlendirmek, motive etmek, bilgilendirmek ve heveslendirmek adına yaptığımız girişimcilik çalışmalarına katılmanızı istiyorum. Bu salonda olduğunuza göre siz de bir girişimcilik isteği var. Bu salona gelmeniz sizin bu alana bir merakınız olduğunu, bir hevesiniz olduğunu hatta bazılarınızın iç enerjisi olduğunu gösteriyor.”

 

Girişimci Nuri Murat Avcı, kurucusu olduğu ve koçluk eğitimi danışmanlığı verdiği “House of Human”ın nasıl kuruduğu hakkında öğrencilere bilgi verdi. House Of Human”ın, Türkiye’de uluslararası koçluk federasyonuyla akredite 12 okuldan bir tanesi olduğunu dile getiren Avcı, koçluğun yanında şirketlere kurumsal gelişim ve insan kaynakları projeleri yaptıklarını aynı zamanda kurumsal gelişim projeleri ürettiklerini söyledi.

 

Odysseia Destanı’ndan türeyen bir kelime olan Mentor’un günümüzde “akıl hocalığı” anlamına geldiğini ifade eden Avcı, mentorlüğün günümüzdeki önemine de şu şekilde değindi:

 

“Mentorlük gittikçe önem kazanan bir hâl aldı. Çağ o kadar hızlı ilerliyor ki birkaç ay içinde fikriniz olgunlaşmadan çürüyebiliyor. Bu hızlı dünyada mentor sizin girişiminizi hızlıca harekete geçirmek, hızlıca eyleme geçirmek için çok destek sağlar.” dedi.

 

Girişimcilik merkezleri ve kuluçka merkezlerinin çok değerli olduğunu belirten Avcı, bu merkezlerin bir takım sorunlu yanlarının bulunduğunu da kaydederek “Örneğin, kuluçka merkezlerindeki konforlu ortam fikirlerin olgunlaşmadan çürümesine sebep olabilir.” dedi.

 

Türkiye’deki girişimcilik çalışmalarına değinen Avcı, şunları söyledi:

 

“İstanbul’daki girişimler silikon vadisi odaklı ancak bizim ülkenin bir gerçeği var. 80 milyonluk ülkenin büyük bir kısmı Anadolu’da ve ülkenin yüzde 98’i kobi. Türkiye çapında yapılan araştırmaya göre biz endüstride 2.5’teyiz. İnsanlar endüstri 4,0’ı konuşuyor. Bizi 4’e kim çıkaracak? Anadolu’daki girişimci çıkaracak. Yeni kurduğumuz girişimcilik üssünde de böyle bir Anadolu Kobi açmayı hedefliyorum.”

 

Girişimci, eğitmen, danışman Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu, kendi girişimcilik hikâyesinden bahsederek hikayesinin nasıl başladığını, neler yaparak kendini geliştirdiğini öğrencilere aktardı.

 

Öğrencilere girişimcilik konusunda tavsiyelerde bulunan ve öğrenciliğin önemli bir dönem noktası olduğundan bahseden Hacıpaşaoğlu “Öğrenci sıfatınızın kıymetini iyi bilin. Şuan bir akademisyene gidin istediğinizi sorun sizden ne bilgi saklayacaktır, ne paylaşmaktan çekinecektir, ne de zamanım yok diyecektir. Mezun olduğunuz gün böyle olmuyor. Çünkü sonrasında profesyonel oluyorsun. Çok iyi bir fırsatınız var, öğrenci sıfatınız var” şeklinde konuştu.

 

Başarısızlığın girişimcilikte deneyim kazandırarak daha çok şey öğrettiğini vurgulayan Hacıpaşaoğlu, girişimcilerin başarısızlıklarını mutlulukla anlattıklarını dile getirdi.

 

Girişimcilik Merkezi’nde akademisyenlere yönelik gerçekleştirilen ikinci oturumda ise Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahab Yoğunlu amaçlarının kalkınma ajanslarının girişimcilik faaliyetlerini koordine etmek ve girişimciliği geliştirmek olduğunu vurgulayarak “Türkiye’de yaklaşık 10 yıldır kalkınma ajansları faaliyet gösteriyor. Kalkınmanın en önemli unsurlarından bir tanesi de girişimciliktir. Kalkınma ajansları da bu girişimcilik paydaşlarını koordine etme faaliyetlerini yürütmektedir. Kalkınma ajansı olarak öğrencilerle bir araya geliyoruz. Her zaman kapımız öğrencilere ve akademisyenlerimize açıktır. Bölgede yürüttüğümüz temel çatı faaliyetlerden bir tanesi de bölgenin girişimciliğini geliştirmektir.” şeklinde konuştu.

 

Malatya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Müdürü Murat Seki, üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra girişimcilik konusunda sertifika verdiklerini bu sayede istihdam olanakları sağladıklarını söyledi.

 

Seki “2008 yılında İnönü Üniversitesine genç girişimcilik programıyla giriş yaptık. Farklı fakültelerdeki son sınıf arkadaşlara girişimcilik dersi alıyorlarsa, girişimcilik eğitimi veriyoruz. Mezun olduklarında kendi işlerini kurmaları ve bu sertifikadan yararlanmalarını sağlıyoruz. Girişimciliği, geleneksel girişimcilik ve ileri girişimcilik olarak ikiye ayırıyoruz ve eğitim programlarını da ona göre düzenliyoruz. Geleneksel girişimcilikten ziyade ileri girişimciliği tercih ediyoruz.  İleri girişimcilik, yüksek düzeyde, yüksek teknolojik alanda yapılan girişimcilik faaliyetidir. Bizim için öncelikli olan bu işe hevesli olan bireylerdir.” dedi.

 

Malatya’nın girişimcilik potansiyelinin yüksek, girişimcilik alanında model olmaya aday bir kent olduğunu belirten Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kocamaz ise “Malatya’da çok güçlü bir girişimcilik profili var. Başka hiçbir ilde bulamayacağınız dinamik bir yapı var. İnönü Üniversitesi öğrencileri olarak çok şanslısınız. Girişimcilik Merkezi’ni kurgularken işin teorik boyutunu yani hiçbir fikri olmayan sadece farklı bir şeyler yapmak isteyen gençlerin burada bir araya gelmesini hedefledik. Malatya çok yakın bir gelecekte Doğu Anadolu’da ve Türkiye’de girişimcilik alanında bir model olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Haber: Şükran Sulubay- Merve İnan- Habibe Ödemiş

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·