Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi

Kampüs · March 1, 2019 · 0

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi

25- 28 Şubat tarihleri arasında 50’incisi düzenlenen Lise Öğrenci Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEP)  desteğinde, İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen programda 8 ilden 12 kategoride toplam 100 proje yarıştı.

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törene, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek, Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Çelebi, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, fakülte dekanları ile öğrenciler katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı ve TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen Malatya Bölge Proje Yarışması’nın Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin ve Malatya’nın da dâhil olduğu sekiz ili kapsadığını söyledi.

 

Yarışmanın amacından bahseden Türkmen, “Lise düzeyinde düzenlenmiş olan bu yarışma, öğrencilerimizi temel ve sosyal bilimler alanlarında projeler yapmaya, proje fikirlerini yönlendirmeye, bilimsel araştırma veya çalışmalar yapmaya teşvik etme amacındadır.” şeklinde konuştu.

 

Proje Koordinatörü İbrahim Türkmen yarışmanın: Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ve Yazılım alanlarında toplam 12 kategoride gerçekleştirildiğini vurguladı.

 

Yarışmaya 1359 projenin başvurduğunu ve 84 öğretim üyesinden oluşan jüri tarafından değerlendirilen bu projelerden 100’ünün seçildiğini dile getiren Türkmen, “Malatya’nın bir bölge merkezi olduğu yarışmaya bu yıl, Adıyaman 138, Bingöl 31, Diyarbakır 306, Elazığ 158, Malatya 331, Mardin 48, Şanlıurfa 339, Tunceli 8 proje olmak üzere toplamda 1359 proje başvurusu oldu. Bu 1359 proje, 84 öğretim üyesinden oluşan jüri kurulu tarafından değerlendirilmiş, değerlendirme sonucunda 100 proje Malatya Bölge Sergisine davet edilmiştir.” dedi.

 

Gençlerin bilgiyi üretme ve değere dönüştürmeye dayalı bir anlayışla, ülkenin geleceğini inşa etme idealini taşıdıklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, üretilen her bir bilginin, ortaya konan her bir projenin gelecekte bu ülkeye, ülkenin ekonomisine değer katacağını belirtti.

 

Toplamda 1359 proje arasından seçilen 100 projenin yarışmaya katıldığını ve bu projelerin jüri üyeleri tarafından değerlendirildiğini söyleyen Rektör Ahmet Kızılay konuşmasının devamında “Hepiniz üstün başarıyla buraya geldiniz. Bu başarınızı kanıtladınız. Sizler artık bizim her imkânımızı seferber edeceğimiz gençlerimizsiniz. Geleceğimiz sizsiniz. Bütün imkânlar sizin emrinizde.” dedi.

 

12 kategoride verilen 18 birincilik ödülü, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Proje Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek tarafından öğrencilere verildi.

 

Haber: Hatice Yetmen- Merve İnan- Rukiye Taşkın               


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·