Cumhuriyetin Yüzüncü Yıl Dönümü Şiir Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Kültür Sanat · March 5, 2019 · 0

Cumhuriyetin Yüzüncü Yıl Dönümü Şiir Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde Türkiye Cumhuriyeti 100. Yıl Marşı Şiir Şöleni Programının Ödül Töreni düzenlendi.

 

Düzenlenen ödül törenine akademisyen Prof. Dr. Nurullah Genç, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem, 100. Yıl Marşı Şiir Yarışması Düzenleme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Hasan Kavruk ve Dr. Öğr. Üyesi Salim Durukoğlu, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, dereceye giren şairler Nihat Malkoç, Mustafa Sade, Fikret Kuşçuoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

100. Yıl Marşı’nın ortaya çıkışını anlatan Durmuş, bu yarışmayı düzenlerken 1933 yılında Faruk Nafiz Çamlıbel tarafından yazılmış ve İstiklal Marşı’ndan sonra en çok okunan 100. Yıl Marşı’nın kendileri için örnek olduğunu belirten ve Tuğrul Türkeş’in başbakan yardımcılığı yaptığı dönemde Cumhuriyetin yüzüncü yıl hazırlıklarının başladığını ve yapılması gerekenler konusunda kendilerine fikir sorulduğunu söyledi.

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat Şiir Şöleni Projesi’nin hazırlanma safhasında ciddi emek verildiğini vurguladı, yarışmada okunan ilk yüz şiiri kitap hâline getirdiklerini söyledi. Yarışmada dereceye giren şiirlerin ise besteleneceğini sözlerine ekledi.

 

Sanat anlayışımızı yenileyerek şiirin altı unsurunu kendimize kaynak olarak almamız gerektiğini ifade eden ve konuşmasına şiirler başlayan Nurullah Genç ise “Şiir kalpten akıp gelir. Biz çok büyük bir şiir medeniyetine sahibiz: Fuzuliler, Bakiler, Şeyh Galipler… Biz Mehmet Akifler, Necip Fazıllar, Yahya Kemaller yetiştirmişiz. Şiir dünyamız zengin ve zirvede bir yapıya sahip bunların üzerine daha iyilerini yazmak için çabalayacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Genç “Okuduklarım, yazdıklarım ve tespit ettiklerim bana gökyüzünün öğrencisi olmadıkça yeryüzünün öğretmeni olamazsın diyor. Yapılan bu faaliyetin güzel işlere vesile olmasını ve şiir yazanlara, sanatkârlara ve öğrencilerimize ilham kapıları açmasını temenni ederim.” dedi.

 

Prof. Dr. Nurullah Genç konuşmasında “Allah insanı yarattı ve ona ruhundan üfledi. Fransız düşünür Moreno ‘Tanrı yarattı ve yeteneklerini kısmen insana verdi’ der. Allah insana Sübuti sıfatlarıyla hitap etti ve donattı.” ifadelerine yer verdi.

 

Genç “Fuzuli şiirin bir bilim olduğunu bildirir ve şiirin ilmi bir yönü olduğunu belirtir. Şiir havaya söylenmiş bir söz sanatı değildir ilim insana Allah tarafından verilmiştir. İlim sıfatı ile donatılmış insan aynı zaman da semi ve basar sıfatını vermiştir. Semi sıfatı işitme kaynağıdır. Kulaklıklarınızı takıp şuan bir haberi takip edebilirsiniz. İradesi elinden alınmış bir kişiden doğru karar vermesini bekleyemezsiniz. Eskiden kitap yazılınca ‘biz elimizden geleni yaptık ve Allah’a bıraktık’ denirdi çünkü külli irade ve bilginin sahibi Allah’tır. Kudret sıfatı olan güç kullanmayı da Allah bize yansıtmıştır. İnsan gücünün mahkûmu olduğunda da dünyanın en aciz yaratıklarından birine dönüşüyor. Gücünden dolayı böbürlenen insanlar aslında ne kadar aciz insanlardır. Güç sıfatını Allah kötülük yapmak için değil güzel işler yapmak için kullanmalıdır, haksız yere kullanılan gücün hesabı sorulacaktır. Kelam sıfatı kelimeleri artarda getirip kullanabilme gücü ve sıfatı şiir ve yazma konusunda önemlidir. Tekvim sıfatı, yoktan var etmedir. Allah yoktan var etmiştir.” şeklinde konuştu. 

 

Tabiatın sanatın ilham kaynağı olduğunu dile getiren Genç şöyle devam etti:

 

“Sanat tabiatı taklitten doğmaz. Allah insanı yaratırken üflediği ruhtan doğar. Tabiat tanrı olmadığı için onun sıfatlarından doğan sanattan söz edemeyiz. Tabiat Allah’ın bize kazandırdığı bir imkânlar âlemidir. Allah ‘hayatı ve ölümü yaratan benim’ der. İnsan La ilahe illallah dediği zaman özgürleşir. Kendisine ve benzerlerine asla kul olmaz, kainatı yaratana kul olur. Sanat anlayışı özgürleşir. Edebiyat ve şiiri tabiatı taklitten değil ilham kaynağı olarak alarak Allah’ın sıfatlarından yaratıldığına inanarak şiir yazar ve bilir ki bütün bunlar Allah’ın kullarına tezahürüdür. İşte bu sanat anlayışı şairleri ve şiirleri de çok önemli bir düzeyde etkilemektedir.”

 

Genç, konuşmasını Boşnak Devlet Adamı Aliye İzzet Begoviç’in “Gökyüzünün öğrencisi olmadıkça yeryüzünün öğretmeni olamazsın.” şeklindeki sözüyle bitirdi.

 

Etkinliğe dereceye giren şiirlerin okunması ile devam edildi ve ardından dereceye girin şiirlerin sahiplerine ödülleri verildi.

 

“100. Yıl Marşı” isimli şiiriyle birincilik ödülünü akademisyen Prof. Dr. Nurullah Genç’in elinden alan Nihat Malkoç’a 5 bin TL para ödülü verildi.

 

“Türk Mührü” şiiriyle ikincilik ödülünü İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat’ın elinden alan Mustafa Sade’ye 3 bin 500 TL para ödülü verildi.

 

“100. Yıl Marşı” şiiriyle üçüncü olan ve ödülünü Prof. Dr. İbrahim Türkmen elinden alan Fikret Kuşçuoğlu’na ise 2 bin 500 TL para ödülü verildi.

 

Ödül töreni kazanan şairlere hediye takdimleriyle sona erdi. 

 

Haber: Nazime Aslı Çavlan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·