Kariyer Günleri’nde Öğrenciler Sanayi ile Buluştu

Kampüs · March 15, 2019 · 0

Kariyer Günleri’nde Öğrenciler Sanayi ile Buluştu

Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda İnönü Üniversitesi ve Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Kariyer Günleri Programı düzenlendi.

 

Gelişim Solar Enerji A.Ş. Genel Müdürü Ertuğrul Çerşil’in konuşmacı olarak katıldığı programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Vahap Toman, İş ve Meslek Danışmanı Evrim Boyraz, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasında Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis bu tarz etkinliklerin amacının sanayi ile üniversiteleri bir araya getirmek olduğunu belirtti. Sis, Kariyer Günleri gibi etkinliklerin öğrencilerin girişimcilik vizyonlarına katkı sağlayacağını ifade ederek şunları söyledi:

 

“Sanayi ile üniversiteleri buluşturma çalışmaları devletimizin temel hedefleri arasındadır. TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı gibi pek çok devlet kurumu, üniversiteler ve sanayiyi bir araya getirmek için teşvikler uygulamaktadır. Üniversitelerimizin pek çoğu da bu amaçla farklı organizasyonlar, etkinlikler düzenlemektedir.”

 

İŞKUR Müdürü Vahap Toman konuşmasında İnönü Üniversitesi Mediko Sosyal Tesisleri’nde İŞKUR hizmet noktası kurulduğunu ve üniversitede bir ‘İş Kulübü’ kurulacağını belirtti.  İŞKUR kayıtlarında artık Üniversite mezunu profillerinin yüksek sayıda olduğunu ifade eden Toman Şunları söyledi:

 

“Malatya’da 11 bin 742 kişi iki yıllık ve dört yıllık lisans, 72 kişi ise doktora mezunudur. Cumhuriyet tarihinde ilk defa İŞKUR’un kayıtlarında artık üniversite profilimiz yükseldi. İş arayanların yüzde 24’ü artık iki ve dört yıllık okul mezunlarıdır.”

 

Toman, kalifiye eleman istihdamı ile ilgili şunları söyledi:

 

“Eğer siz alanınızda kendinizi yetiştirdiyseniz piyasada sizi ararlar, siz iş aramazsınız. Eğer kendinizi yetiştirmezseniz iş ararsınız ve bulamazsınız. Bugün işletmeler İngilizce bilen mühendis arıyor, Malatya’da İngilizce bilen mühendis bulamadık. En azından bir yabancı dili fevkalade konuşabilecek bir seviyeye gelmek zorundasınız.”

 

Rektör yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen ise konuşmasında Teknokent’le başlayan girişimcilik sürecinden bahsetti. İki buçuk yıllık süreçte firma sayısının on üçten elliye yükseldiğini belirten Türkmen, Teknokent’in hoca, öğrenci ve İŞKUR ortak çalışmasının olumlu bir örneği olduğunu dile getirdi. Türkmen bu süreçte ayrıca İnönü Üniversitesinde bir Girişimcilik Merkezi ile Ön Kuluçka Merkezi’nin açıldığını belirtti. Üniversitede girişimcilik konusunda yapılan bir diğer önemli gelişmenin ise fakültelerde girişimci ve yenilikçi dersler, inovasyon dersleri, uygulamalı dersler gibi derslerin ders programlarına eklenmesini gösteren  Türkmen, öğrencilerin girişimcilik vizyonunun gelişmesi için gayret gösterdiklerini vurguladı.

 

İş ve Meslek Danışmanı Evrim Boyraz, iş arama becerileri konusunda öğrencileri bilgilendirdi. İŞKUR’un ne olduğu, ne iş yaptığı ve öğrencilere ne gibi faydalarının olduğu konusunda da bilgi veren Boyraz şu ifadeleri kullandı:

 

“İŞKUR, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumudur. Bünyesinde işe yerleştirme hizmetleri, danışmanlık hizmetleri, aktif iş gücü hizmetleri, işsizlik ödeneği servisi ve çalışma ilişkileri servisi bulunur. Bu alanlarda tüm vatandaşlarımıza hizmet eder. Sizler de okulu bitirdikten sonra ve okul bitmeden gelebilirsiniz. Size kamu, özel sektör iş ilanları ve meslek seçimi bilgilendirmesinde bulunuyoruz.  İş başı eğitim programları ve aktif iş gücü hizmetleri kapsamında okurken çalışmak isterseniz iki veya daha fazla çalışanı olan bir iş yerinde mesleğinize uygun olan bir iş yerinde size staj imkânı sağlayabiliriz. Harçlığınızı devlet verecek. Bazı mesleklerde üç ay bazı mesleklerde altı ay bazı mesleklerde ise dokuz ay boyunca okurken bundan faydalanabilirsiniz, bunun hakkında da biz danışmanlardan bilgi alabilirsiniz.”

 

Boyraz, iş arama becerileri hakkında ise öğrencilere şu önerilerde bulundu: 

 

“İş aramayı, kendi bünyenizde bir disiplin haline getirmeniz gerekiyor. Yani iş aramayı iş edinmek gerekiyor. Motivasyonunuzun düşmemesi gerekir. Mesleki yeterliliğinizi en üst seviyede tutmaya çalışarak kendinize bir iş arama disiplini oluşturun. İstihdam fuarlarını iyi değerlendirin yanınızda özgeçmişinizi götürün bir mülakata gider gibi hazırlanarak gidin.”

 

Boyraz, öğrencilere özgeçmiş hazırlamanın incelikleri ile mülakat çeşitlerinden de bahsetti. Özgeçmişte bulunması gereken bilgiler, özgeçmiş hazırlarken dikkat edilecek hususlar ile iyi bir mülakat hazırlığının nasıl olması gerektiği konularında öğrencileri bilgilendirdi.

 

Güneş Enerjisi Sistemi (GES) ile ilgili öğrencileri bilgilendiren Gelişim Solar Enerji AŞ. Genel Müdürü Ertuğrul Çerşil Türkiye’de ciddi anlamda bir güneşlenme potansiyeli olduğunu belirtti. Bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini, evlerin ve fabrikaların güneş enerjisinden faydalanması gerektiğinin altını çizdi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının son yıllarda önem kazandığını belirten Çerşil, öğrencilere bu alana yönelmelerini önerdi.

 

Kendi hayat hikâyesinden örnekler veren Çerşil, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

 

“Sosyal hayatta daha aktif olmalısınız. Özgeçmiş hazırlarken içine yazacak bir şeyleriniz olmalı, özel sektörde kendi yerinizi kendiniz ayarlarsınız. Diğer mezunlardan bir farkınız yoksa tercih edilmezsiniz. Sizi diğerlerinden farklı kılacak bir şeyler düşünün ve yapın. Öğrenciyken mutlaka bir topluluğun başında yer alın, kendi şirketimde bu konuya dikkat ediyorum. Eğer bir kişi bir topluluğun başındaysa bir topluluğu yönetebiliyorsa ikili ilişkiler, toplumsal ilişkiler, yöneticilik, ekip liderliği gibi sahalarda becerileri var demektir.”

 

Bir mühendis için İngilizce bilmenin de çok önemli olduğunu dile getiren Çerşil, işe başladıktan sonra yeniliklere açık olmak gerektiğini ifade etti. Çerşil, program sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

Haber: Şükran Sulubay

 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·