Roket Topluluğu Roket Teknolojilerini Tanıttı

Bilim · March 18, 2019 · 0

Roket Topluluğu Roket Teknolojilerini Tanıttı

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Roket Topluluğu tarafından “Roket Teknolojileri” programı düzenlendi.

 

Açılış konuşmasını yapan Roket Topluluğu Başkan Yardımcısı Serhat Özyağcı şunlara değindi:

 

“Roket topluluğu olarak misyonumuz, vizyonumuz, hedeflerimiz nelerdir bunu açıklamaya çalışacağız. Şöyle bir geçmişe bakacak olursak 18.yüzyılda sanayi devrimiyle beraber İngiltere’de buharlı makineler icat edildi. Bu buharlı makinelerin icadıyla üretim kat kat arttı ve sanayide bir devrim yaşandı. 19.yüzyılda Amerika’da elektriğin gelişmesiyle makineleşme devrimi başladı. Eskiye nazaran üretim arttı ve endüstride müthiş bir çığır açıldı.”

 

Özyağcı, geçmişten günümüze yeniliğe ve gelişime ayak uyduran devletlerin roket teknolojilerinde ileri olduğunu anlattı ve  şunları söyledi:

 

“1961 yılında Sovyet Rusya tarafından Vostok 1 Uzay Aracı ile Yuri Gagarin uzaya gönderildi. Amerika ise 1969’da Apollo 1 Uzay Aracı ile Ay’a ilk insanı gönderdi. 20.yüzyıl’da uzay teknolojisiyle ilgili büyük adımlar atıldı. SSCB ve ABD yeniliğe ve gelişime ayak uyduran devletler olarak dünyada söz sahibi olup süper güç haline geldi. Bilgisayar teknolojisi yani yapay zeka, kodlama, yazılım dolayısıyla geçmişten çıkardığımız dersle gelişime ve yeniliğe ayak uydurmamız gerekiyor. 2021 yılında Japonya uçan arabalar devrine hazırlanıyor. 2023’te Elon Musk, Spacex şirketi ile Ay’a ilk turistleri gönderecek.”

 

Roket yapımının ve aşamalarının belli ölçütlere ve formüllere bağlı olduğunu söyleyen Özyağcı “Roket işinde hassas hesaplamalar, hassas formüller var. Ama özünde basit fizik formüllerine dayanıyor. Roket nasıl uçar? Öncelikle roketin uçması için roketimizin yer çekim ivmesini yenmesi lazım. Peki, yer çekimi ivmesini nasıl yenebiliriz? Öncelikle bir roketin uçması için Newton’nun 3. Kanunu bize derki bir cisme bir kuvvet uyguladığınızda o cisimden bize ters yönde bir tepki kuvveti oluşur. Roket yakıtları ise katı yakıt, sıvı yakıt ve hibrit yakıt olmak üzere üçe ayrılır.” dedi.

 

Roket Topluluğu üyesi Samet Altun katı yakıtların önemi ve bunların kullanım alanlarından bahsetti ve şu açıklamayı yaptı:

 

“Katı yakıtlar ilk itimde kullanılıyor, uzaya roket çıkartılırken katı yakıtların önemi çok fazla verimli değil, ilkinde çok verimli ama ileriki aşamalarda kullanılmıyor. Sıvı ve katı yakıtlar uzay mekiğinin atılmasında kullanılır. Atmosfere yükseltmek için ilk etapta katı yakıtın gücü daha fazla olduğu için katı yakıta ihtiyaç duyulur. Oksitleyici ve katalizör kullanılır. Bunlar yanma odalarına koyularak içerisinde ateşlemeyle yakılır. Yer çekiminden kurtulmak için bize gereken hız saniyede 11,2 km yani saatte 40 bin km’dir. Bu hıza ulaşmak için ilk aşamada katı yakıt itme kuvveti oluşturduğu için çok önemlidir. Daha sonra devreye hibrit girer ve yakıtlara destek sağlanır. Yakıtları basit mantıkta düşünmeyin 40 bin km az bir rakam değildir.”

 

Daha sonra Roket Topluluğu üyesi Ömer Thalge sıvı yakıtların roketlerde kullanım yerleri ve kullanım aşamalarına değinerek şu ifadeleri kullandı:

 

“Bu roketlerin içerisinde temel olarak sıvı yakıt deposu, oksijen deposu ve bir adet roket motoru bulunur. Nozulda püskürtme dediğimiz bir şey var. O da şu şekilde oluyor. Sıvı yakıtlı roketlerde yakıt deposundan yakıt pompa yardımıyla borulardan çekilir ve yakıt haznesine basılır ve roket motoru dediğimiz güç türbini tarafından sıkıştırılıp roket lülesine basılarak yapılır. Sıvı yakıtlı roketler katı yakıtlı roketlere göre ateşlemeyi istediğin zamanda kesme avantajı verir. Dezavantajı ise katı yakıtlı roketlere göre daha maliyetlidir.” 

 

Programın sonunda Serhat Özyağcı topluluklarının malzeme yetersizliğinden dolayı kendilerinin katı yakıt geliştirdiklerini söyledi ve kendi geliştirdikleri katı yakıtın ateşlemesini gösterdi. 

 

Haber: Ömer Faruk Dilek- Sinem Buse Kızıldere


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·