Prof. Dr. Nusret Akpolat

Yaşam · March 22, 2019 · 0

İnönü Üniversitesi Engelleri Aşıyor

Ülkenin birçok yerinde kaldırımlar, yollar hatta evler engelli bireylere göre tasarlanmıyor ve çoğunlukla onların karşılaştıkları engeller birçok insan tarafından bilinmiyor. Hayata geçirmiş olduğu “Engelsiz İnönü” projesiyle isminde bahsettiren İnönü Üniversitesi “engellere dur” deme noktasında örnek bir üniversite olma yolunda ilerliyor.


İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, İnönü Üniversitesinde eğitimine devam eden engelli öğrencilerin üniversite hayatı içerisinde karşılaşabilecekleri sorunları çözmeyi ve onlara destek olmayı amaçlayan “Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü” hakkında bilgi verdi.


Prof. Dr. Nusret Akpolat, daha önce Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’nın altında bir birim olarak yapılanmış olan Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü’nün Yüksek Öğretim Kurumunun son kararından sonra Rektör Yardımcısına bağlı bir koordinatörlük olarak yeniden yapılandırıldığını belirtti. Proje ile ilgili hedefleri hakkında konuşan Akpolat “Bu proje ile birinci hedefimiz üniversitemizde eğitim gören engelli bireylerin kampüs içerisindeki tüm erişim sorunlarını çözmektir. İkinci hedefimiz ise engelli öğrencilerimizin eğitim öğretimde karşılaştıkları eğitim materyali, sınav sorunları, derslikler gibi fizikî engellerin onlara uygun hâle getirilmesini sağlamaktır.” dedi.


Fizikî mekânların düzenlenmesi konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Büyükşehir Engelliler Müdürlüğü ile temas halinde bulunduklarını açıklayan Akpolat şunlara değindi: “Daha prestijli ve daha işlevsel hâle getirerek yeniden yapılandırdığımız Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü’nü oluştururken önce bir yönerge ile yola çıktık, yönergemizi yeniledik.  Koordinatör olarak da Spor Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım’ı görevlendirdik. Daha sonra yeni bir organizasyon şeması oluşturduk ve tamamen bize has bir organizasyon şeması geliştirdik.”


Fiziksel Mekânları Denetleme Komisyonu’nu kurduklarını bu komisyonda mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisleri, peyzaj mimarlığından öğretim üyelerinin yanı sıra üniversite engelli öğrenci sorumlusu, engellilerle ilgili akademik çalışma yapan akademisyenler, fakülte ve meslek yüksekokulunun engelli öğrenci sorumluları olduğunu belirten Akpolat engelli öğrenci temsilcileri ile düzenli olarak toplantı yaptıklarını söyledi.


2018’de Engelliler İçin Birçok Etkinlik Düzenlendi


Akpolat konuyla ilgili şöyle devam etti: “Temsilcilerden topladığımız bilgileri ve geri dönüşleri de Üst Denetim Kurulunda değerlendiriyoruz. Birimlerden gelen talepleri ve istekleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Böyle bir çalışma sistematiği kurguladık.  Bu anlamda 2018 yılında ‘İnönü Üniversitesi Koşamayanlar İçin Koşuyor’,  ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ gibi çok güzel etkinlikler ve ‘Engelsiz Bilişim’, ‘Sporun Dezavantajlı Bireyler Üzerindeki Etkisi’ gibi konferanslar yapıldı.” dedi.


Engelli bireyler için üniversite hizmetleri ile ilgili genel bilgilendirmeleri sesli bir şekilde dinleyebilecekleri ve yer belirleme sistemine dayanan Engelli Öğrenci Bilgilendirme Asistanı Projesi (EBA)’ni de başlattıklarını vurgulayan Akpolat, henüz hazırlık safhasında olan Engelsiz Kütüphane Projesi hakkında şunları söyledi: “Özellikle görme engelli öğrencilerimiz için kütüphane oluşturuyoruz. Eğitim materyallerinin ve kültür sanat ağırlıklı materyalleri seslendirilmiş şekilde dinleyebilecekleri bir elektronik sistem kuruyoruz. Eğer bu projeyi hayata geçirebilirsek bu projenin öğrencilerimizin özellikle görme engelli öğrencilerimizin eğitim ve öğretimine ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”


Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat,  İnönü Üniversitesinin YÖK’e Engelsiz Üniversite Bayrak Yarışması’na dört fakültesi ile aday olduğunu söyledi. İnönü Üniversitesinin Engelsiz İnönü Projesi ile birçok devlet üniversitesinden daha iyi bir seviyede olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nusret Akpolat “Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü’nün alt yapı ve kurumsal kimlik kazanmasını bekliyoruz.” dedi.


Haber: Fatma Pekdemir- Gülnaz Barka

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·