Topraksız Tarımda Yeni Dönem “Technofarm”

Bilim · April 12, 2019 · 0

Topraksız Tarımda Yeni Dönem “Technofarm”

İnönü Üniversitesi Teknokent’te kurulan Technofarm Ekibi topraksız tarım için geliştirdikleri otomasyon sistemi hakkında bilgi verdi.


İnönü Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisi Şevval Özek Technofarm’ın, “Topraksız tarımda birim alanda verimliliği artırma, zirai don etkisini azaltma ve çiftçi ile anlık iletişim sağlayan geliştirilmiş bir otomasyon sistemi” olduğunu vurgulayarak bu yeni sistemle daha verimli şekilde topraksız tarım yapılabildiğini söyledi.


Özek:


“Topraksız tarımda yapılan yanlış uygulamalar yüzde 40’a varan kayıplara sebep olabiliyor. Technofarm sayesinde mahsullerin en uygun şekilde yetiştirilmesini ve takip edilmesini mümkün kılıyoruz. Gelişmiş sensor ağı yardımıyla bitkinin ihtiyacı olan besin ve minareleri doğru dozda ve doğru zamanda almasını sağlıyoruz. Technofarm ile çiftçinin emeği korunurken tüketicilere de sağlıklı ve doğal besinler sunmak artık hayal değil.” dedi.


Sistemin çiftçiye sağladığı anlık takip kolaylığına değinen İnönü Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yakup Özbey ise şu ifadeleri kullandı:


“Technofarm gerçek zamanlı veri toplayan sensörlere sahiptir. Topraksız tarımda ani sıcaklık düşmelerinde bitkinin stresini engellemek için bitkinin üzerinde bir sis bulutu oluşturur. Dolayısıyla zirai don olayının mahsulü yakmasını engeller. Tüm bunların yanı sıra geliştirdiğimiz mobil uygulama ile sensörlerden gelen verileri çiftçinin hizmetine sunar. Böylelikle çiftçi bitkinin gelişimini anlık uzaktan takip edebilir.”


Technofarm sisteminin üç esas birimden oluştuğunu söyleyen Özbey: “Kontrol Paneli” ile yazılım ve donanım arasındaki iletişimin sağlandığını ve mobil uygulamaya veri gönderildiğini, “Sera Otomasyon Sistemi” ile sensör ağı ile bitkiye gerekli besinin verildiğini ve aynı zamanda ani sıcaklık düşümlerinde bitki üzerinde sis bulutu oluşturulduğunu,“Mobil Uygulama” ile ise çiftçilerin ürünün yetişmesini kolayca takip edebildiklerini vurguladı.


Haber: Habibe ÖdemişTags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·