Bilim · March 22, 2017 · 0

"Türkiye Yazılım Sektöründe Önemli Bir Yere Gelebilir"

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Mehmet Oğuz Şen, bilgisayarların günümüzde ilk geliştirildikleri zamana oranla çok küçük boyutta ve çok daha fazla işlem yapabilen elektronik cihazlar olduğunu söyledi.

 

Şen, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, bilgisayar programcılığı olarak ifade ettikleri kavramın bilgisayar biliminin var oluşundan itibaren süre gelen bir kavram olduğunu belirterek, "Şimdi gördüğümüz programcılık daha çok elektronik ortamlarda bir sistemin davranışını kodlamalar şeklinde modelleyip bu sistemin davranışına tercih etmemiz doğrultusunda yön vermektir. Bunun temelini algoritma dediğimiz kavram oluşturmaktadır. Algeoritmalar bir işi nasıl yapılacağını gösteren tarifler şeklinde açıklanabilir. Bir algoritmayı, bir problemi çözmek için oluşturuyorsunuz" şeklinde konuştu.

 

Bilgisayar yazılımcılığının Türkiye'de çok sınırlı alanlarda faaliyet gösterdiğini ancak yurt dışında çok sayıda elektronik cihazın çok sayıda farklı platformun programlanması için yaygın olarak kullanıldığını dile getiren Şen, "İnternet programcılığı, masaüstü yazılımlar, oyun programlama, gömülü sistem programlama olmak üzere programlama faaliyetleri olarak kategorize edebiliriz. Bunların her biri farklı platformlar ve farklı amaçlar farklı uygulamalar içerdiğinden dal olup budaklanmaktadır. Bu açıdan baktığımızda günümüzde gelişen teknoloji ve gelişen uygulama alanları itibariyle bilgisayar yazılımcısının herhangi bir iş sıkıntısı çekmeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

 

Şen, Malatya'nın Türkiye'nin yazılım sektöründe önemli bir yere gelme şansı her zaman mevcut olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

 

"Yeter ki insanlar bilgisayarı ve interneti bilgiye erişebilmek, yazılım geliştirme konusunda kendisini geliştirmek için kullansın. Bu bakımdan dünyada pek çok yerde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Örneğin diğer ülkelere göre daha beklenilmeyecek ülkelerden oyun, bilgisayar oyunları geliştirilmekte ve oldukça rağbet görmektedir. Türkiye'nin yazlım sektöründe önemli bir pay edinmesi mümkündür. Yeter ki insanımız bu noktada yazılım geliştirmek için kendi kabiliyetlerinin farkına varsın. Kendi geliştireceği ürünlere güvensin ve bunları çekinmeden özgür internet ortamında diğer insanlarla paylaşsın."

 

İnsanların bir cihazı kullanırken sadece kullanmayı değil uygulama geliştirmeyi, kodlayabilmeyi ve programlayabilmeyi de öğrenmeye çalışması gerektiğini ifade eden Şen, "Buna ilişkin bir heyecan duymalı. Özellikle küçük yaştaki insanımız, çocuklarımız, gençlerimiz bu noktada kendilerine bir yol çizmeli. Yani sadece bir yazılımcı olarak değil pek çok temel bilim alanında çalışan insanlar dahi problemlerinde bir programlama dili ihtiyacı doğabilmekte" şeklinde konuştu.

 

MUHABİR: Onur YAVUZ-Umut Buğrahan KUTLU-Onur KATIRCI 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·