Kripto Paraların Muhasebe ve Finansal Sisteme Etkileri Konuşuldu

Ekonomi · April 29, 2019 · 0

Kripto Paraların Muhasebe ve Finansal Sisteme Etkileri Konuşuldu

İnönü Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ek Binası’nda ‘BlokZincir’ konulu sempozyum düzenlendi.

 

Sempozyuma, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Erkuş, Siber Güvenlik Uzmanı Mustafa Afyonluoğlu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) Bilgem Taner Dursun, Enoura Informetion Technol Ogıes Ceo’su Metin Karabiber katıldı.

 

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, BlokZincir için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinin hazırlıklı olmaları gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

 

“Yakında maaşlarımızı BlokZincir’den alacağız. Gelişmeler öyle hızlı geliyor. Dolayısıyla İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, İktisat Bölümü, Maliye Bölümü konuyla ilgili diğer bölümler, hocalarımız bu konuya hazırlıklı olmaları lazım. Dolayısıyla öğrencilerimiz yani sizler bizim önümüzde gideceksiniz diye düşünüyorum." dedi.

 

Blok Zincir’in oyun değiştirici, oyun kurucu, çığır açıcı bir teknoloji olarak tanımlandığını söyleyen İşletme Bölüm Başkanı ve Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Erkuş şu ifadeleri kullandı:

 

“Bu teknoloji, İşletme Anabilim Dalı’nın tüm alanlarını doğrudan ilgilendiren bir teknolojidir. Muhasebe, finans, lojistik, üretim alanlarının tamamını doğrudan doğruya ilgilendiriyor. Kısaca BlokZincir hayatımıza girdi. Çok hızlı bir şekilde de bizim hayatımızı etkilemeye devam edecek.” 

 

Kripto para hakkında bilgi veren Siber Güvenlik Uzmanı Mustafa Afyonluoğlu “Kripto para, BlokZincir uygulamalarından sadece bir tanesidir. İlk kripto para, Bitcoin diyebildiğimiz uygulamayla hayatımıza girdiği için daha popüler bir avantaj ve o alanda biraz daha olgunlaşma sağlandı.  En çok dile getirilen problemler özellikle kripto paranın borsaları, kara para harcamaya ve aklamaya yönelik bir platform olarak kullanılıyor olmasıdır. Öte yandan ülkelerin mevzuatları henüz bu konuda çok olgunlaşmış değil.” dedi.

 

Kişisel verinin her alanda önemli olduğunu vurgulayan Afyonluoğlu “Ülkelerin ve ülkemizin de kişisel veriler üzerine hassasiyeti çok fazladır. Çünkü bütün ekonomik gelişmeler, stratejik kararlar, geleceğe yönelik yatırımlar ve yaptırımlar hatta ülkelerin birbirlerine karşı tehditleri veriyle oluyor. Veri bizim en değerli yakıtımız. Bunun içerisindeki parçalara baktığımızda da kişisel veriler en hassas en değerli kısmıdır.” ifadelerini kullandı.

 

Son olarak BlokZincir’in avantajları ve dezavantajlarına değinen Afyonluoğlu şu şunları söyledi:

 

“Şu anda bin 600 kadar Kripto para var. BlokZincir sadece kripto para alanında değil ama diğer alanlardaki uygulamalarıyla muazzam bir ekonomik avantajdır. BlokZincir her yerdedir. Zincirin parçaları birçok ülkede olabilir. Aklımıza gelen riskler ise: Birinci risk BlokZincirler zinciri parçalayamadığımız için giderek büyüyor. İkinci risk performans ve son olarak ise enerji gereksinimidir. Sonuç olarak dijital ekonomide BlokZincir çok önemli ve bu büyük ekonomiden pay almak istiyorsak bunu hayatımızın değişik alanlarına uygulamalıyız. Ancak şu anlama gelmemeli her alana uygulamamalıyız. Bazı alanlar BlokZincirle yapılabilir ama geleneksel yöntemlerle daha verimli sonuçlar elde edilebilir. Dolayısıyla BlokZincir bir şart değil ama çok faydalı olduğu alanlar var.”

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) Bilgem Taner Dursun “BlokZincir kripto paralarla tanınmış olsa bile pek çok alanda dönüştürücü yıkıcı bir etkiye sahip olacağı ön görülmekte. Çıkış noktası güven ilişkisi olmayan sistemlerin bir arada çalışabilmesini kolaylaştıracak bir ortam sunmakta. Pek çok alanda etki edeceği veya etmeye başladığını görüyoruz. Finans, bunlardan sadece birisidir. Asıl etkisini 2020’li yıllardan sonra göreceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Ceo Enoura Informetion Technol Ogıes Metin Karabiber ise “BlokZincir iki tane şey getiriyor: Bir aynı değere bakıyorsun dolayısıyla mutabakat diye bir şey var. İkincisi güven, yazdığın şey düzgün bir şekilde kaydedilmiş oluyor. Kimse bunu değiştiremiyor. BlokZincir’i güven ve mutabakattır. Aslında bunu öğrenmeniz çok önemlidir. Çünkü şu ana kadar kullandığınız bütün teknolojiler bu noktada eksik, hangi teknolojiyi kullanıyorsanız kullanın mutabakat ve güvenle alakalı eksiklerimiz var. İşin özeti aradaki tüm aracıları kaldırabilen bir yapıdan bahsediyoruz.” diyerek, BlokZincir’in avantajlarından bahsetti.

 

Haber: Gönül Bilek- Ebru Çelik- Habibe Ödemiş

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·