Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt

Sağlık · April 29, 2019 · 0

“Kök Hücre Naklinde Türkiye’nin En Büyüğü Olmaya Adayız”

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Turgut Özal Tıp Merkezinin bir organ nakli hastanesi haline geldiğini, kemik iliği naklinde Türkiye’de 5’inci, kamu hastanelerinde ise 1’inci olduklarını söyledi.


İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kemik İliği Ünitesinde en zor nakillerin yapıldığını ve deneyimli bir merkez olduğunu dile getiren Erkurt “Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli Merkezi 2010 yılında ruhsat alarak başladı ve 2010 yılından bu yana da toplam 522 tane kök hücre nakli yaptık. Turgut Özal Tıp Merkezi Kök hücre nakli ünitesi deneyimli bir merkez ve bu yıl itibariyle 129 hastaya kök hücre nakli gerçekleştirdik. Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli Ünitesi artık bütün dünya da kabul edilen deneyimli merkezler arasına girdi. Kök Hücre Nakil Ünitesi, ölüm oranlarının daha az olduğu yüksek sayıda naklin yapıldığı ve her türlü naklin yapıldığı bir merkez haline geldi.”


“Kamu Hastanelerinde Birinci Olduk”


Yapılan çalışmalarda, Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli Ünitesinin Kamu Hastaneleri arasında birinci olduğunu belirten Erkurt şunları söyledi: “Kemik iliği naklinde 2018 yılında 129 nakil yaptık ve her sene bu nakilleri artırdık. 2018 itibariyle Kamu Hastanelerinde birinci sıraya yükseldik ve açık ara kamu hastanelerinde lider duruma geldik. Turgut Özal Tıp Merkezi olarak zor nakiller gerçekleştiriyoruz, nakillere ilişkin ölüm oranlarımız Amerika ve Avrupa standartlarında. Hastanemiz her türlü kemik iliği naklini yapmaya yeterli donanıma ve personele sahiptir. Merkezimizde bu yıl içerisinde sağlık turizmi olarak komşu ülkelerden gelecek olan kemik iliği nakli hastalarına hizmet verilmeye başlanacak. Turgut Özal Tıp Merkezi, Kemik İliği nakli merkezi, kemik iliği nakli alanında Türkiye’de önde gelen merkezlerden biridir ve sağlık turizmi alanında da iddialı olmaya devam edecektir.” 


Erkurt,  Kemik iliği naklinde çevre illerden hasta alındığını ve Suriye, Fas, Sudan, Dubai ve Kuzey Irak’tan sağlık turizmi adı altında kemik iliği hastası çekmeye planladıkları vurgulayarak, hedeflerinin Kemik iliği naklinde Türkiye’nin en büyüğü olmaya aday olduklarını açıkladı. Erkurt, Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği Başkanı olduğunu ve dernek bünyesinde hastaların hayat hikayelerini anlattıkları bir yarışma düzenlediklerini ifade ederek şunları anlattı: “Dernek bünyesinde kanser hastalarının hayatlarını anlatan ve bundan sonra ki kanser olmuş veya olmamış diğer insanlara da yön çizebilecek hayat hikayelerini, yaşanmış hatıralarını anlatacakları bir yarışma düzenliyoruz. Yarışmanın ismi ‘Hayata Tutunma Öyküleri’ bu yarışmada kanser olmuş hastaların veya hasta yakınları da olabilir bu hastalarımızın kendi yaşadıkları veya etrafındakilerin yaşadıkları anılarını hikayeleştiriyorlar ve bunları bize gönderiyorlar. Bu sene yetmiş yedi tane hikaye geldi bunların yaklaşık yarısını kitap haline getiriyoruz. Bu işleri bizim hastanemizde çocuk profesörlerimizden Prof. Dr. Cengiz Yakıncı organize ediyor. Bu yarışmayı geçen sene de yaptık bu senede devam edeceğiz.”


Haber: Çiğdem Erhan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·