Osmanlı Devletinin Kuruluşuyla İlgili Meseleler" Konferansı

Kampüs · March 22, 2017 · 0

"Osmanlı Devletinin Kuruluşuyla İlgili Meseleler" Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Sosyal Bilgiler Topluluğu tarafından "Osmanlı Devletinin Kuruluşuyla İlgili Meseleler" konulu konferans düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi Salonunda düzenlenen konferansa, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun M. Emecen, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanı ve Topluluk Yöneticisi Prof. Dr. Mesut Aydın, Doç. Dr. Recep Dündar, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erol Koçoğlu, Temel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Feridun Merter ile öğrenciler katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Prof. Dr. Feridun M. Emecen, 1517 yılının 500. yılı olmakla birlikte özellikle Türk tarihinin başlangıcı olabilecek derecede olduğunu söyledi.


Emecen, Osmanlı Devletinin kuruluşuna değinerek, şöyle konuştu:


"Şu an Osmanlı Devleti tarihi hamaset içinde boğulmuş bir tarih anlayışı içerisindeyiz. Yani bu doğru bir tarih anlayışı değildir. Bu haması algı doğru, doğrulanması lazım. Tarih yapılması için doğru kaynakların olması lazım. Osmanlı tarihinin derinliklerine indiğimizde acaba bu nasıldır? Acaba anlaşıldığı ve söylendiği gibi bir durum var mı?" ifadelerini kullandı.


Tarih konusunda kaynak sıkıntıları olduğunu dile getiren Emecen, şunları kaydetti:


"Osmanlı tarihi açısından bakıldığında oradan cevabımızı alabiliriz. Şu an elimizdeki kaynaklara göre yazılı kaynaklar Osmanlı devletinin kuruluşundan aşağı yukarı 100 yıl sonra ortaya çıkmıştır. İşte Yıldırım Beyazıt döneminde ve Fetret Döneminde 1400'lü yılların başlarıdır. İlk tarihleri Osmanlı tarihine yayılan türden kaynaklar ortaya çıkmıştır."


Emecen, tarihi kaynakların sorgulanmadan kabul edildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:


"Osmanlı tarihini anlatan kitapların nerden geldiğini, bu bilgilerin nerden çıktığını sorgulamıyoruz. Bu bilgilerin çoğu aşağı yukarı bir elli yıl sonra, yani 2. Beyazıt döneminde ortaya çıkmıştır. 2. Beyazıt döneminin kuruluşundan itibaren 150 yıl geçmiş. Şimdi 150 yıl sonra ilk dönemleriyle yazılıyorlardı. Bunun getirmiş olduğu tarihçilik açısından çok ciddi bilgi zaafları var. Bu yazılan eserler sorgulanmadan kabul edildi. Osmanlının münevverleri, tarihçileri, yazarları bu bilgileri pek tahrik etmeksizin aynen tekrarladılar ve kullandılar."


Emecen, "Zaman içerisinde 20. yüzyıla geldiğimizde tarihçiliğin geçmiş olduğu değişimler sonrasında o dönemde yazılanlar şüphe üzerinde duruldu. ‘Acaba bu yazılanlar doğru mu?’ diye sorgulamaya başladılar. Bu sorgulamayla beraber Osmanlı tarihiyle ilgili farklı faklı yorumlar yapıldı" diye konuştu.


Konferansın sonunda Topluluk Yöneticisi Prof. Dr. Mesut Aydın, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun M. Emecen'e plaket takdim etti.


Haber: Ülkü ÖZER- Aslıhan SEZEK- Yıldız KORKUSUZ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·