“Engel Bedende Değil Yürektedir”

Yaşam · May 15, 2019 · 0

“Engel Bedende Değil Yürektedir”

Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü ve Engelsiz İnönü Topluluğu (ENİTO) tarafından Dünya Engelliler Haftası vesilesiyle İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda “Engellilerle Empati” konulu konferans düzenlendi.

 

Konferansa Engelsiz İnönü Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, Engelsiz İnönü Koordinatör Yardımcısı Orhan Şahin, ENİTO danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Arslan, Engelsiz İnönü Birim Sorumlusu Nurhan Sevinç, ENİTO Başkanı Fahriye Emine, ENİTO üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, anne ve babaların empati duygusunun çocuklara iyi anlatılması gerektiğini, özellikle de küçülen aile tiplerinde buna daha çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

 

lkım, hayatın her anında empati kurulması gerektiğini ve engelli bireylerle empati kurarken de dikkat edilmesi gereken önemli noktaların olduğunu belirterek “Engelli bireylerle empati kurarken öncelikle bireyi olduğu gibi kabul etmemiz gerekiyor. Bireylere saygı ve sevgi duyulması, onlara değer verilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Mehmet Ilkım, engelli birey ailelerinin yaşam tarzının bireye göre şekillendiğini dolayısıyla onların ailesi ile de iletişim kurarken dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Engelli bireylerin sosyal ortamlara taşınmasının önemli olduğuna değinen Ilkım, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Engelli bireylere yönelik aşırı koruyucu davranışlardan kaçınmamız gerekiyor. Çünkü aşırı koruyucu tedbirler bireylerde hem tembelliğe neden oluyor hem de bireyin hayata bağlılığını biraz daha geciktirmiş oluyor. Bu bireylere biraz daha özgüven aşılamamız gerekiyor ya da bireyi tamamıyla da kendi haline bırakmamak gerekiyor.”

 

Son olarak Mehmet Ilkım, engelli bireylere sorumluluk verildiği takdirde, topluma kazandırılmış bireyler olacaklarını ifade etti.

 

Haber: Fatma Pekdemir - Kübra Yılmaz

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·