Lisans Öğrencilerinden Bilgisayar Eğitimi Projesi

Bilim · May 17, 2019 · 0

BÖTE Lisans Öğrencilerinden Bilgisayar Eğitimi Projesi

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü lisans öğrencileri tarafından ortaokul öğrencilerine bilgisayar bilimi eğitimi verildi.

 

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe projenin yürütücüsü olan Dr. Öğr. Üyesi Olgun Sadık, bilgisayar alanında okuyan lisans öğrencileri ve proje için anlaşan Mevlana Ortaokulu ile Şehit Zekeriya Bitmez İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri katıldı. 


Bilimsel Araştırmalar Projesi (BAP) biriminin de destek verdiği etkinlikte, 6 temel konuda 6 ayrı sınıf oluşturuldu.


Etkinliğin eğitimcileri bilgisayar alanında okuyan ikinci sınıf öğrencileri oldu. Etkinlikte Arduino, Tinkercad, Robotik Kodlama, Oyun Tasarımı gibi programlar hakkında uygulamalı bilgi veren Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi lisans öğrencileri, kendi alanında aldıkları “Öğretim Tasarımı” dersini de bu şekilde eğitim vererek pekiştirmiş oldu.

 

Eğitimlerin öğrencilerin ilgi alanlarına göre hazırlandığını belirten proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Olgun Sadık şu şekilde konuştu:

 

“Öğretim Tasarımı dersi öğrenci merkezli olması gereken bir ders. Çünkü bizim öğrencilerimiz içeriklerini ve yaptıkları bütün müfredatı öğrencilerin ihtiyaçlarına göre tasarlamak zorundalar. Bu anlamda bizim kendi öğrencilerimiz anlaştığımız okullara gidip, öğrencilere hangi konularda kendilerini geliştirmek istiyor, hangi alanlara ilgileri var şeklinde gözlem yaptılar. Daha sonra ihtiyaç tespiti yapılıp, öğrencilerin hangi alanlara ilgili oldukları belirlendi.”

 

Proje hakkında bilgi veren Olgun Sadık “Amacımız gerçek hayat nasıl uygulamalı olabilir, gerçek öğrencilerle çalışalım, gerçek materyaller tasarlayalım diye Öğretim Tasarımı dediğimiz süreci hayata uygulamak.’’ dedi.

 

Etkinliğin sonunda öğrenciler sınıf değiştirerek diğer programlar hakkında da uygulamalı bilgi aldı.

 

Haber: Gamze Taşdemir

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·