Yenidoğan

Sağlık · June 10, 2019 · 0

Yenidoğan Canlandırma Kursu Açılış Programı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ve Malatya İl Sağlık Müdürlüğünün düzenlediği Yenidoğan Canlandırma (Neonatal Resüsitasyon) Kursu açılış programı Sağlık Bilimleri Fakültesinde gerçekleştirildi.


Açılış programına, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukuye Aylaz, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar Şube Müdürü ve Eğitim Sorumlusu Dr. Selma Aydın Felek, Halk Sağlığı Müdürlüğü yöneticileri, akademik personel ve öğrenciler katıldı.


Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, kursiyerlere uygulama alanında kendilerini geliştirmelerini ve güncellemeleri takip etmeleri gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:


“Ülkemizdeki gelişmeyi hepimiz tekrar teyit etmiş olduk. 2018 verileri de yatay seyirde gidiyor. Çünkü en büyük problemimiz bizim infertilite üniteleri çok arttı ama yenidoğan birimleri, zor hastaları çekip çevirecek birimler o kadar artmadı. Biz Amerika ile Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri ile karşılaştırmamız gerekiyor. Bebek ölümlerinde çok iyi bir noktaya geldik ama bu yeterli değil. Bugün geldiğimiz nokta hayal edemeyeceğimiz bir noktadır. Büyük bir gelişme ama bununla yetinmemeliyiz. Amerika’nın İngiltere’nin Almanya’nın Fransa’nın eşit sayılarına ulaşmalıyız. Hedef kitle olarak en çok iş size düşüyor. Hekim grubuna Pediatrisler, kadın doğum, anestezistler bu gruba giriyor hekim dışı sağlık grubundan da birinci sırada ebeler yer alıyor. Bu kursu çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Uygulamada da kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Güncellemeleri de yakından takip etmeniz gerekiyor.”


Rektör Kızılay Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP)’ın dokuz yıldır devam ettiğini ve elde edilen verilerle anne ve bebek ölüm hızlarındaki düşüşe, sağlıkta ilerlenmeye dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:


“Dokuz yıldır tam bir uyum, güçlü bir ilişki ve iletişim içerisinde bu kursa devam ediyor. Biz elimizden gelen her türlü desteğe devam edeceğiz. Ülkemiz sağlıkta çok iyi bir yere geldi. En iyi göstergelerden iki tanesi bebek ölüm hızı ve anne ölüm hızıdır. Malatya’da 2018’de hiç anne ölümleri olmadı. Hastanemiz Kadın Doğum Anabilim Dalımız çok büyük başarı gösterdi. Hedefimiz anne ölüm hızında olduğu gibi bebek ölüm hızını tümüyle önlemeye çalışmak. Bunun içinde doğum öncesi çalışmalar ve dünyada ki gelişmeler çok önemlidir. Sizden bir isteğim tam olarak bu kursu sindirmeniz. Sonraki meslek hayatınızda da tam uygulamanız.”


Yenidoğan Canlandırma kursu hakkında bilgi veren Dr. Selma Aydın Felek şunları söyledi:


“Yenidoğan Canlandırma programı ülkemizde 1998’den beri yapılmaktadır. Elimizde de düzenli olarak her yıl en az 4-5 eğitim gerçekleştirilmektedir. Doğum salonunda bebeğe eli değen bütün sağlık personeli, hekim ve hekim dışı olmak üzere eğitim yapmaktayız. Bu program, yenidoğan ölümleri özellikle birinci gün doğum travmasına bağlı ölümlerin önüne geçebilmek, mor ve canlanmayan bebeklerin canlanmasını sağlamak amacıyla yapılmış bir program. Eğitim programı kapsamında kurs sorumluları olarak Dr. Selma Aydın Felek ve Dr. Öğr. Üyesi Tuba Uçar ilimizde yer alırken, NRB eğitimcileri; Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Doç. Dr. İsmail Kürsat Gökçe, Yenidoğan Uzmanı Dr. Aslı Nuriye Melekoğlu, Doç. Dr. Yeşim Aksoy Derya, Dr. Öğr. Üyesi Burcu Kayhan Tetik, Dr. Öğr. Üyesi Ebru İnci Coşkun, Ebe Şenay Kılınç, Ebe Yeliz Tanberk, Arş. Gör. Emine Akça ve Gönüllü Hemşire Deniz Demircan görev almaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültesinin de dokuzuncu senesi ve sekiz yıl boyunca eğitim verdik. Düzenli olarak mezun durumundaki öğrencilere eğitim veriyoruz, onlar sahada çalışmaya başlamadan önce de buradan donanımlı bir şekilde çıkmış oluyorlar.”


Felek, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile birlikte yapmış oldukları işbirliğinden dolayı teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.


Haber: Habibe Ödemiş- Çiğdem Erhan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·