Sağlık · June 12, 2019 · 0

Prof. Dr. Emre: “Dünya Üzerinde Bir Milat Gerçekleştiriliyor”

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM)’nde canlıdan canlıya 5 karaciğer nakli gerçekleştiriliyor. Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre ve TÖTM Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz konuyla ilgili konuştu.


Dünya üzerinde bir miladın gerçekleştireceğini belirten Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre “Geçen sene üç tane nakil beraber yaptığımızda Sezai hoca ve Ahmet hoca konuşmuştuk ve böyle bir şeye karar vermiştik. Türkiye, bu ameliyatların ne kadar başarıyla yapıldığının bir kanıtıdır. Sadece Türkiye için değil dünya içinde duyurulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnşallah bunu bugün başaracağız. Tabi ki bizim eksik taraflarımızın neler olduğunu söylemek istiyorum. Araştırmada, bilgi toplamada ve bunları yayınlamada eksiklerimiz var. Tabi ki bunları da tamamlayacağız. Tabi ki bu gün de bizim için bir milat olacak. Bundan sonra eminim ki dünya üzerinde Malatya ekibinin özel bir yeri olacak. Bundan dolayı da ben çok çok mutluyum.” dedi.


"Bu bir rekor denemesi değil"


12 saat sürmesi beklenen operasyon öncesi bir açıklama yapan TÖTM Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, “Bugün burada yaptığımız işlem özünde kesinlikle bir rekor denemesi değil. Hiçbir şekilde insan sağlığı üzerinden bir deney yapmıyoruz ama burada aynı anda gelen 5 acil karaciğer nakli bekleyen hastaya nakil yapacağız başka bir amacımız yok. Çok önemli bir şey bu.” dedi.


Haber: Merve İnan- Faruk Küçük- Rukiye Taşkın

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·