Kuklapella

Kültür Sanat · July 17, 2019 · 0

Türkiye’nin İlk Çok Sesli Kukla Korosu: “Kuklapella”

İnönü Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Programı Öğretim Elemanı Arş. Gör. M. Güneş Açıkgöz ve öğrencileri tarafından koro müziğini tanıtmak amacıyla kuklalardan "Kuklapella" çoksesli korosu oluşturuldu.


İnönü Üniversitesi Çok Sesli Koro Şefi Mehmet Güneş Açıkgöz Kuklapella korosunun oluşumu için şunları söyledi: “İki yaşında bir oğlum var. Eşimle birlikte oğlumuza bir şeyler öğretebilmek amacıyla kukla arıyorduk ancak bulamadık. Biz yapabilir miyiz acaba düşüncesiyle kukla yapımını araştırırken, aklımıza kukla korosu fikri geldi. Kukla ile çocuğumuza bir şeyler öğretirken ‘aslında tüm çocuklara müziği de öğretebiliriz’ dedik. Bu yöntemle ‘Kukla ile müziği sevdirebilir, öğretebilir ve çok sesli müziği anlatabiliriz’ düşüncesini geliştirdik. Aslında kukla korosu fikrine ve ortaya çıkmasına ilk oğlum vesile oldu. Şuanda çocuklara hem eğitici ders vermek hem de birçok konuda bilgilendirmek amacıyla Kuklapella’yı canlandırıyoruz.”


Açıkgöz, Türkiye’de resmi olarak kurulmuş ilk çok sesli korosu olduklarını belirterek, “7. Sansev İstanbul Uluslararası Çok Sesli Korolar Festivalinde Kuklapella üniversitemizin çoksesli korosu içinden aniden çıkıp şarkı söylemeye başlayınca tüm dinleyiciler çok şaşırdı. Ülkemizin Susam Sokağı geçmişinden dolayı herkes Susam Sokağı karakterleri festivale gelmiş söylentilerinin çıkmasına neden oldu. Açıkçası Malatya’dan böyle bir performans beklenmiyordu. Ülkenin resmi olarak kurulmuş ilk çok sesli kukla korosu çok iyi ve olumlu tepkiler aldı ve almaya devam ediyor. Sosyal medya üzerinden çocuklardan mesajlar alıyoruz. Bizi sevdiklerini, tanımak istediklerini söylüyorlar. Aileler bize ulaşmaya çalışıyor. Çocuklarının bizleri görmek istediklerini belirtiyorlar. Şuan program sunabilmek için eksiklerimiz var ve platformumuz henüz yok. Kliplerimizi oluştururken zorlanıyoruz ancak Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamızın ilgisi ve destekleri ile önümüzdeki eğitim öğretim yılında daha başarılı işler çıkaracağımızı ümit ediyorum. Bu eksiklikleri giderdiğimizde ailelerimizi ve çocuklarımızı üniversitemize davet etmek istiyoruz ve hatta okullara gidip eğitim programları sunmak istiyoruz.” dedi. 


“Kuklapella’yı çocuklara çok sesli müziği öğretmek ve sevdirmek için yaptığını vurgulayan Açıkgöz şu şekilde konuştu: “Çok sesli müzik ülkemizde tabi ki seviliyor, dinleniyor ancak çocuklarımıza ulaşamıyor. Ne yazık ki bu nedenle çocuklarımız çizgi film müzikleri ile büyüyor. Biz de ‘daha kaliteli ve özellikle eğitici müzikler oluşturabilir ve seslendirebilir, bu sayede çocuklarımıza pek çok şey öğretebiliriz’ diye düşündük. Kuklapella beş kişiden oluşuyor. Kuklapella çalışmalarını yaparken ses kayıtlarını alırken, görüntüleri oluştururken daha çok biz eğleniyoruz. Öğrencilerim özellikle inanılmaz bir şekilde destek veriyorlar. Onlara da bu nedenle sizin vesilenizle çok teşekkür ediyorum. Heyecanla bir araya geliyoruz ve senaryoları birlikte yazıyoruz. Tabii her senaryomuz çocuklarımıza daha iyi ve daha doğru bir eğitim verebilmemiz için birlikte çalıştığımız pedagojik danışmanımız tarafından kontrol ediliyor, onaylanıyor.”


“Koromuz Adından Bahsettiren Başarılı Bir Koro”


İnönü Üniversitesi Çok Seli Korosu’nun 7. Sansev İstanbul Uluslararası Çok Sesli Korolar Festivalinde ödül aldıklarını belirten Açıkgöz “İnönü Üniversitesi Çok Sesli Korosu oldukça başarılı ve adını ülkemizde duyurmayı başarmış, her türden eseri seslendirmeyi amaç edinmiş bir koro olarak yürütülmektedir. Bu amacımız doğrultusunda 7. Sansev İstanbul Uluslararası Çok Sesli Korolar Festivalinde ‘Repertuar Çeşitliliği’ ödülü aldık. Aslında bu ödülü alacağımızı tahmin ediyorduk. Festivalde ‘Kadına Değer’ projemiz doğrultusunda klip hazırladığımız ‘Ünzile’ ve ‘Kadınım Ben’ eserlerini de seslendirdik ve ‘Kızılcıklar’ eseriyle birlikte Kuklapella çoksesli korosunu tanıttık. Büyükşehirlerin ve diğer üniversitelerin ünlü korolarının yanı sıra üniversitemizin böyle bir performans göstermesi başta herkesi şaşırttı ve büyük beğeni topladı. Koromuzun yeni kurulduğunu düşünen dinleyiciler koromuzun geçmişini öğrenmesiyle İnönü Üniversitesinin tarihi ve gelişmiş eğitim düzenini tanımasına vesile oldu. Bu sayede başta şehrimiz olmak üzere hem İnönü Üniversitesi hem de koromuz adına Prof. Suna Çevik, İbrahim Yazıcı ve Cem Mansur gibi ünlü şeflerden ve sanatçılardan övgüler ve yorumlar aldık.” şeklinde konuştu.


Açıkgöz son olarak, “Amacımız bizim kültürümüz ve değerlerimizle çocuklarımıza müzikal anlamda bir dizi çekebilmek. Bu amaçla TRT’ye ulaşmak ve ilgili kurumların bizi desteklemesini istiyoruz. Susam Sokağı her ne kadar ülkemizde tek kukla dizisi olarak bilinse de yeni kukla karakterlerimizle ülkemizin kukla kültürüne dâhil olmak istiyoruz. Türkiye’nin her yerinde gösteriler yapıp, çocuklarımızı bilinçlendirmek ve kendi müziğimiz ve kendi kültürümüzle eğitimler yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.


Haber: Aslıhan Sezek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·