Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Zelyurt

Yaşam · July 17, 2019 · 0

“Sağlıklı Nesil Yetiştirmenin İlk Adımı Okul Öncesi Eğitimi”

Okul öncesi eğitimin önemine değinen İnönü Üniversitesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Zelyurt okul öncesi eğitim ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.


Okul öncesi eğitimin dünyanın her yerinde eğitim basamağının ilkini ve en önemlisini oluşturduğuna değinen Zelyurt “0-6 yaş dönemi çocukların hassasiyet içinde bulundukları bir dönemdir. İlk kez hayata katılacakları, adımların atıldığı tohumun tabiri caizse büyümeye başladığı bir dönemdir. Bu dönem ihmal edilmeyecek kadar önemlidir.”  dedi. Okul öncesi eğitimde çocuklara bilgi vermekten ziyade sağlıklı nesil yetiştirmenin daha önemli olduğunu belirten Hikmet Zelyurt, çocuklar için bu dönemde atılacak adımların tüm ileriki yaşamını etkileyen bir dönem olduğuna dikkat çekti.


Çocukların okul öncesi eğitime erken yaşta başlamaları gerektiğine değinen Zelyurt “Çocuğun sosyalleşmesi açısından ne kadar erken arkadaş grupları, akran gruplarını içine alırsak o kadar iyidir. Bu bir kreşte olabilir, bu bir okul öncesi eğitimde olabilir. Ancak oyuncakların önemli olduğu kadar çocuk için çocuk daha önemlidir.” şeklinde konuştu. Okul öncesi dönemde çocuklara yönelik eğitim ortamları şuandaki programların yetersiz olduğunu söyleyen Zelyurt “Okul yapılarındaki mimari özellikler değişmelidir. Çocukların rahatlıkla ihtiyaçlarını giderebilecekleri lavabolar, tuvaletler, tüm sistemler, oyuncaklar baştan sona yenilenmelidir. Okul öncesi kurumlarda yemekhane olmalı, kütüphaneler olmalı, çocuklara yemek verilmeli, aileler yemek taşımamalıdır. Çocuklara hem sosyalleşmenin hem de birlikte yemek yemenin kurallarını öğrenebilmelidir.” ifadelerini kullandı.


Okul öncesi eğitime katılımı çocuğun okuldaki başarılarına, sosyalleşmelerine yardımcı olduğunu söyleyen Zelyurt “Aile günleri olmalı, aile sınıfa gelmeli, oranın bir parçası olduğunu bilmeli, okulu tanımalıdır. Çocuk aileden apayrı bir ortamda, okulda yepyeni bir ortamda değil okul ortamı ile aile ortamı birbirine benzemelidir. Okul başarısının yüzde 60’ı aileden kaynaklanır.” dedi. Çocuğun okul öncesi eğitim sırasında ailelerin sorumlulukları hakkında bilgi veren Zelyurt, ailelerin çocuklarıyla ilgilenmesi, onları desteklemesi ve çocuklarla birlikte oynaması gerektiğini dile getirdi. Çocuğun okulla uyum sağlayamama durumunu anne ve babasından ayrılmak istememesinden kaynaklandığını belirten Zelyurt, okulun sosyal alanların ve eğlenme merkezlerinin de içinde bulunduğu birer cazibe merkezi haline getirildiğinde çocukların okulu sevebileceğini söyledi.


Haber: Merve İnan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·