Turgay Olcayto

Yaşam · July 17, 2019 · 0

“Gazetecinin Kendisine ve Okuruna Sorumluluğu Vardır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, İNÜHABER’e konuşarak sektörün genel değerlendirmesini yaptı. Olcayto, iyi bir gazetecinin öncelikli olarak kendisine ve okuruna karşı sorumluluğunun olduğunu söyledi.


Türkiye de basının demokrasiye katkısının olduğunu söyleyen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, eğer demokrasi varsa, özgür basının da olduğunu belirtti. Olcayto “Demokrasi yoksa basında güdümlü bir gazetecilik vardır. Bu da halkı aydınlatan, halkın ufkunu açan bir gazetecilik değildir. Biliyorsunuz totaliter ülkelerde gazetelerin sayısı kısıtlıdır, belli saatte çıkar belli saatte tükenir çünkü başka gazete yoktur, yaşatmazlar ve eleştiri yoktur.  Eleştirel gazeteciliğinde olmadığı yerde basın özgürlüğü yoktur zaten.”


Türkiye’de ki yerel basının sorunlarına değinen Turgay Olcayto “Yerel basın hep itilip kakılmıştır. Mesela bugün büyük tirajlı gazetelerin önemi kalmadı. Çünkü büyük tirajlı gazeteler kendi eklerine çıkıp, yerelin olduğu yerlerde kullanmaya başladıkları anlarda zaten yerelin gücü bitti. Türk basınında, yerelin birçok önemli işlevi var. Mesela Adana’nın ‘Yeni Adana Gazetesi’  Kurtuluş Savaşı’nda mücadelesini siren vagonu içerisinde sürdürmüştür.” Olcayto, yerel basının gerektiği mesafeyi ayarlamasının önemine değinerek, öncelikli olarak demokrasinin dilini yerleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak “Bunu yaptıktan sonra diğerleri peşi sıra gelecektir.” dedi. İyi bir gazetecinin nasıl olması gerektiğine değinen Olcayto “Gazetecinin öncelikle bilgi birikimi, donanımı olmalıdır. Çok okuyan ve gerçekten yüreğinde o gazetecilik damarı olan, her şeyi merak eden ve onu sonuca ulaştırmaya çalışan, iyi bir gazetecidir.”


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Olcayto, iyi bir gazetecinin en büyük sorumluluğunun kendisine ve okuruna karşı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Gazetecinin en büyük sorumluluğu bir kere kendisine ve okuruna karşı sorumluluğudur. Onun dışında vatana, millete sorumluluğu vardır. Patronuna olan sorumluluğu daha sonra gelir. Ama önce kendine sorumluluğu ve okura sorumluluğu çok önemlidir. Bu konuda da bizim Türkiye Gazeteciler Hak ve Sorumluluk Bildirgesini okumanızı isterim. Özellikle üçüncü maddesini çok dikkatli okuyun. Bu anayasamızda kabul edilir bu bildirgedir.”


Özel Haber: Çiğdem Erhan

Fotoğraf: Faruk Küçük

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·