Prof. Dr. Suat Gezgin

Yaşam · July 17, 2019 · 0

“Öğrenciler İyi Bir İletişimci Olmak İçin Çabalamalı”

İletişim camiasının en çok bilimsel çalışma üreten hocaları arasında yer alan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, akademisyenliği bir meslekten çok, bir hayat biçimi olarak görüyor.


İstanbul Üniversitesi Senato Üyesi, Basın İlan Kurumu ve Basın Konseyinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan, Türkiye Sözlü Basın Tarihi isimli eser olmak üzere iletişim alanında birçok kitap çıkarıp yayınlar hazırlayan Prof. Dr. Suat Gezgin yakın zamanda emekliliğe ayrıldı. Gezgin, teknoloji çağının hızla gelişmesiyle dijital bir evrene hapsolunduğunu ve böyle bir ortamda iletişim çalışmalarının hız kazanması gerektiğini söyleyerek, “Günümüzde her şey çok hızlı değişiyor, dönüşüyor. İletişim biçimlerimiz farklılaşıyor, gündelik yaşamımız buna bağlı olarak başka bir hâl alıyor. Düşünecek, araştırılacak, söyleyecek çok şey var. Bir şeyler üretmek gerekiyor. Benim gözümde akademisyenlik bir meslekten çok, bir hayat biçimi.” dedi.


Yeni medyanın, gazetecilik mesleğinde bir dönüşüm yaşanmasına neden olduğunu ifade eden Suat Gezgin “Bireylerin iletişimi, bilgiye ve habere ulaşımı, bilgi ve haber paylaşımı tamamıyla değişti. Ancak şu da var ki geleneksel medyanın yetemediği noktalar olduğu için yeni medya olgusu ortaya çıktı ve şu anda geldiğimiz noktada, yeni medya geleneksel medyayı besleyip dönüştürüyor. Geleneksel medya içerikleri artık dijital ortamda da üretiliyor, saklanıyor.” şeklinde konuştu. Dijital ortamlar geleneksel medyayı kendine çektikçe geleneksel medyanın da bu dijital ortama doğru yönlenmeye başladığını belirten Prof. Dr. Suat Gezgin, geleneksel medya içeriklerinin günümüzde dijital ortamlara uygun şekilde üretildiğini dile getirdi.


Türkiye’de fikir gazeteciliği yapan gazetelerin sayılarının az olduğunu ifade eden Gezgin,  şunları söyledi: “Toplumsal olaylara duyarlı ve bunu bir yurttaşlık görevi, daha doğrusu hakkı olarak tanımlayan bir örnekten söz ediyoruz. Dolayısıyla bu örnek; basının ülke sorunlarına dönük kayıtsız kalamayacağının ve bu konuda aktif bir sorumluluğu olduğunu gösteren bir örnektir. Tıpkı Şinasi’nin dile getirdiği gibi özgürlüğün bir aracıdır, gazeteler. Dolayısıyla yeri geldiğinde ‘Sultan’a da haddini bildirmesini bilmelidir!”


İletişimin, yaşamın tüm süreçleriyle iç içe olan ve hayatın temelini oluşturan bir olgu olduğunu ifade eden Suat Gezgin “Çünkü iletişim bir ihtiyaç, haber almak bir ihtiyaç… Dolayısıyla her şeyden önce iletişim fakültelerinde okuyan öğrencilerin iyi bir “iletişimci” olmak için çabalaması gerekiyor” dedi. Gençlerin iletişim alanında kendini geliştirmeleri için tavsiyelerde bulunan Gezgin, her konu hakkında fikir sahibi olmak için bol bol gezmeli, okumalı, izlemeli ve her şeyden önce iletişim kurmasını bilmesi gerektiğini belirtti. Gezgin, İletişim Fakültelerinde okuyan hayali gazetecilik veyahut iletişime dair bir meslek olan öğrencilerin, üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratik eğitimle birleştirdikleri sürece iyi bir iletişimci olabileceklerini söyledi.


Haber: Hatice Yetmen

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·