Dram Çekiyor Ama Komedi İzliyor

Kültür Sanat · July 17, 2019 · 0

Dram Çekiyor Ama Komedi İzliyor

“Farah Bir Suriye Dramı” isimli ödüllü kısa filmin Yönetmeni ve Senaristi Oktay Alkan ve filmin sevilen oyuncusu İclal Nihal Çetin’le keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Alkan, filmlerinin konusunun ağırlıklı olarak dram olduğunu ancak bir izleyici olarak kendisinin komedi ve aşk filmlerini izlediğini söyledi.


10 yıldır sinema sektöründe olduğunu ve son 3 yıldır kendi filmlerini çektiğini dile getiren Yönetmen Oktay Alkan çektiği filmlerin genelinin konu olarak dram ağırlıklı olduğunu ama bunun yanı sıra kendisinin bir izleyici olarak komedi ve aşk filmlerini tercih ettiğini söyledi. Alkan dram filmleri çekme nedenlerinden bahsederek insanların yaşadığı olayları beyaz perdeye aktarmaktan hoşlandığını, insanların bu tarz olayları görüp en azından empati kurup “bizim de başımıza gelebilir” diye düşünmelerini istediğini dile getirdi. Bir gün yönetmenlik ve senaristlik arasında seçim yapmak zorunda kalırsa yönetmenliği seçeceğinden söz eden Alkan “Yönetmenliği tercih ederdim çünkü yaptığım işi seviyorum severek yapıyorum. Severek yaptığım için de işlerimin kaliteli olduğuna inanıyorum. En son çektiğimiz Farah adlı çalışmamız Uluslararası International Film Festivalinde finalist oldu.” ifadelerini kullandı.


Filmlerinde hem ünlü kişilerle hem de ismi duyulmamış insanlarla çalıştığını belirten Alkan bunun nedeninin yeni insanlara da fırsat vermek olduğunu söyledi. Alkan “Yeni yüz derken yoldan her geçene de hadi gel seni oyuncu yapalım demiyorum. Seçiyoruz başarılı olan daha önceden en azından tiyatro deneyimi olan, yoksa bile en azından bu işe yeteneği olan insanları tercih ediyoruz.” dedi. Başarılı bulduğu yönetmenlerden bahseden Alkan dünya çapında en başarılı bulduğu yönetmenin Quentin Tarantino olduğunu söyledi. Alkan “Türk yönetmenler arasında da kaliteli yönetmenlerimiz var. Ben bunlardan sadece bir tanesini seçemiyorum. Yurt dışında ülkemizi temsil eden Nuri Bilge Ceylan ve çalıştığım birkaç ünlü yönetmen var.” şeklinde konuştu. Alkan şu anda bir proje içerisinde olduğunu, normalde Türkiye’de çekilen korku filmlerinin beğenmediğini ama İstanbul’da şu anda bir korku filmi işi aldığını, filmin sadece yönetmenliğini yapacağını söyledi. Aldığı korku film projesinin de Türkiye’deki ilklerden olduğunu belirten Alkan; “Bizim çektiğimiz ilk olacak. Çünkü Türkiye’de korku filmleri genelde cin, peri üzerinden gidiliyor. İnsanlarımızı böyle şeylerle korkutmaya çalışıyorlar.” dedi. Son olarak yönetmen olmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Alkan “Bu işi eğer gerçekten yapmak istiyorlarsa kaliteli hocalarla çalışmalarını tavsiye ediyorum. Bu iş için yetenek kesinlikle şart. Çünkü herkesin bakış açısı farklı. Kesinlikle eğitim şart. Bir de sıkı bir disiplin olması lazım.” diyerek sözlerini sonlandırdı.


Farah Bir Suriye Dramı’n Oyuncusu İclal Nihal Çetin


Tiyatro ve Sinema Oyuncusu İclal Nihal Çetin, tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsa tiyatroyu seçeceğini belirterek bunun sebebinin şu ifadelerle anlattı: “Tiyatro oyunculuğu başka bir şey.  İzleyiciyle bire bir temas halindesin.  Bire bir duygu geçişi var. Sinema da çok güzel ama ben kesinlikle tiyatro derim.  Sordukları zaman da ben tiyatrocuyum diyorum.” Nihal Çetin “Müzik çok güzel, resim çok güzel ama tiyatro farklı bir sanat dalı. Yani benim ilk başladığım zaman ki halimle şimdiki halim arasında çok çok fark var. Kendinizi daha iyi ifade edebiliyorsunuz, daha iyi konuşabiliyorsunuz, daha rahat oluyorsunuz ve ben çocukların geleceği açısından kesinlikle okullarda drama, tiyatro eğitiminin yaygınlaştırılmasından yanayım. Eğitime ilk başladıkları zaman ki çocuklarla eğitim bittikten sonraki çocuklar arasında dağlar kadar fark var.” ifadelerini kullandı. Tiyatro ve sinema arasındaki temel farklara değinen Çetin, tiyatro da tekrarın olmadığını, seyirciyle birebir temas halinde ve duygu geçişlerinin olduğunu belirtti.


Sessiz Çığlık filminde şiddet gören bir kadını canlandıran Nihal Çetin “Oyunculukta kendini karşı tarafın yerine koyacaksın. Sana bir karakter verildiyse, eğer şu kişiyi oynayacaksın denildiyse öncelikle gözlem yapmalısın, empati kuracaksın, bir şekilde olayı yaşıyormuş gibi olacaksın yani yaşamadan yapmacık oluyor. Yani şiddet gören bir kadın ne hisseder? Acı hisseder. Ben de acı hissettim.” şeklinde konuştu. İleriki süreçte tiyatro oyunculuğuna mı sinema oyunculuğuna mı devam edeceği sorusuna Nihal Çetin Yönetmen Oktay Alkan’la projelerinin devam edeceğini ama tiyatrodan kesinlikle vaz geçmeyeceğini söyledi. Çetin “Bence kimse hayallerini ertelemesin. Yapabilirim demek çok önemli. Adım atsınlar eğer seviyorlarsa tiyatroyu kendilerinde eğer birazcık da olsa o yeteneği görüyorlarsa kesinlikle adım atmalılar ve aileler çocuklarını kesinlikle yönlendirmeli.” diyerek sözlerini sonlandırdı.


Haber: Rukiye Taşkın

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·