"Malatya İnovasyon Zirvesi" Konferansı

Kampüs · March 24, 2017 · 0

"Malatya İnovasyon Zirvesi" Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Girişimcilik topluluğu tarafından "Malatya İnovasyon Zirvesi" konferansı düzenlendi.


Mühendislik Fakültesi Anfi Salonunda düzenlenen konferansa Malatya Sanayi Odası Genç Girişimciler Başkanı Yunus Akçil ve Microsoft İş Geliştirme Yöneticisi Onur Koç konuşmacı olarak katıldı.


Akçil, yaptığı konuşmada, Türkiye'de aslında önemli olanın girişimciler olduğunu belirterek, "Ülkemizin ve dünyanın sorunlarının temelinde işsizlik yatıyor. İşsizliği çözmemiz içinde girişimciliği kültür haline getirmemiz ve girişimci sayımızı arttırmamız gerekiyor. Arttırmadığımız sürece bu işsizlik sıkıntısını çözemeyiz. Her bir girişim beraberinde yeni istihdam iş alanları oluşturacaktır. Bunun için ülkemizin çok sayıda girişimci ruha ihtiyacı var ve bu potansiyel ülkemiz de var. Bunu harekete geçirmemiz lazım" şeklinde konuştu.


Bu tür programlarda mutlak surette bir şeyler alacaklarını ve bunları uygulayacaklarını kaydeden Akçil, şöyle konuştu:


"Hayatınızın ileriki zamanlarında benim size acizane tavsiyem okuduğunuz bölümle alakalı hayallerinizle alakalı yapmak istediğiniz şeylere şimdiden öğrenciyken başlamak. Okulu bitirdiğinizde elinizde hazır oluşturduğunuz bir şeyler olursa geleceğe çok daha rahat bir şekilde başlayabilirsiniz. Zamanınız çok kıymetli ve değerli. Bu değerli zamanınızı hiçbir şekilde boşa harcamayın. Tamamıyla bu tür programlardan tutun da alanınızla ilgili araştırmalar üzerine yoğunlaşırsanız yarın daha iyi yerlere gelirsiniz."


Microsoft İş Geliştirme Yöneticisi Onur Koç ise büyük üniversitelerin başlattığı online eğitimlerin tüm dünyada değişiklik sağladığına değinerek, şunları kaydetti:


"Yani bugün Microsoft Orta Doğu ve Afrika’daki Kenya bölgesindeki arkadaşımla konuştuğumda onun da benimle aynı eğitimleri alabildiğini görüyorum. Ya da Amerika'da yaşayan bir insanla bugün aynı Android Developer eğitimini alabiliyorsunuz. Bu hem çok büyük bir şans oluyor. Aslında bir yandan da bir risk oluyor. Çünkü eğer şirketler ve kurumlar bu online eğitim sertifikalarını kabul ettiği an aslında bütün diplomalarda belki bir yerde geçerliliğini bir tık azaltmış olacak. Yani bu hepiniz için hem bir risk taşıyor hem de bir fırsat taşıyor."


Nesnelerin akıllanmasının bir devrim olacağını belirten Koç, konuşmasına şöyle devam etti:


"Sizin buzdolabınız evinizdeki ya da yurdunuzdaki yeni alışkanlıklarınızı öğrendikten sonra mesela elmanız mı bitiyor elmanızın bitmesine yakın kendi elma siparişi verecek. Kendi ödeyecek ve sizin evinize o elma gelecek. Elma geldikten sonra siz hiçbir şekilde market alışverişi yapmayacaksınız. Şu an belki size baya ütopik gelebilir ama bizim çocuklarımız ya da bizden on beş yıl sonra gelecek olanlar belki hiç alışverişe çıkmayacaklar. Bütün akıllı cihazlar kendi kendine siparişlerinin veriyor olacak."

 

MUHABİR: Ozan GÜLLÜ-Emrullah GEDİK-Süleyman EMİRKAYA

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·