16. İmam Hatipliler Kurultayı

Kampüs · Sept. 7, 2019 · 0

16. İmam Hatipliler Kurultayı’nın Açılışı İnönü Üniversitesinde Gerçekleştirildi

16. İmam Hatipliler Kurultayı açılış töreni İnönü Üniversitesinin ev sahipliğinde Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Kurultay açılışı İstiklal Marşı’nın okunması ve Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.


Açılışa Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, AK Parti Malatya Milletvekilleri  Öznur Çalık, Bülent Tüfenkçi, Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İlim Yayma  Vakfı Başkan Vekili Necmeddin  Bilal Erdoğan, ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, ÖNDER Malatya Dernek Başkanı Abdurrahman Taşkesen, ÖNDER Teşkilatlanma Başkanı Süleyman Köse, İbni Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İnönü Üniversitesi rektör yardımcıları, fakülte dekanları, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) üyeleri ve İmam Hatip öğrencileri katıldı.


16.  İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk İmam Hatip okullarının ehliyet ve liyakat, bilim ve teknoloji ile birleşerek insanlığa hizmet edilmesinin yolunu açtığını belirterek şunları söyledi:


“Şiarın ehliyet ve liyakat olarak seçilmesi sanki bir gömleğin ilk düğmesinden bahsediyormuş intibahı uyandırıyor. Yani bu ilk düğmeyi doğru iliklersek ondan sonraki düğmelerde memleketimiz ve insanlık için doğru iliklenecek görülüyor. Cevher olan çocuklarımızı mücevhere dönüştürürken ehliyete, liyakate ve vicdana ihtiyacımız var. Tarihimiz Mimar Sinanları, Hezarfen Ahmet Çelebileri, Ali Kuşçuları bu hususiyetle ortaya koymuştur. Bizim İmam Hatip liselerine bakışımız mananın ve maddenin birlikte yeşermesidir. Maddede manayı, kainatta hikmeti, biyolojide azameti görmekle alakalıdır. İmam Hatip okullarımız bu manada vicdanın ve liyakatın bilim ve teknoloji ile birleşerek insanlığa hizmet etmenin yolunu açıyor. “


Ailelerin İmam Hatip okullarının seçme nedenine değinen Bakan Selçuk “Bunu isteyen ailelerimiz çok sayıda ve ailelerimiz İmam Hatip Liselerine, İmam Hatip Ortaokullarına kayıt yapmak isterken elbette bu teveccühün sebebi çocuklarının birer bilim insanı olmasını, hekim olmasını ve bunun ötesinde çok şeyler olması talebiyle tercih ediyor. Bu manada çerçeveyi geniş tutmak lazım. Yani adlandırma ile ihtiyacın arasındaki farkı biraz daha derinleştirmemizde yarar var. Biliyoruz ki hangi mesleği yaparsak yapalım vicdan penceresinden bakamıyorsak insanlığa sunabileceğimiz katkı asılında yok hükmündedir.” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda Bakan Ziya Selçuk katkısı geçen herkese teşekkür etti.


16. İmam Hatipliler Kurultayında konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İmam Hatip okullarının sayıları, müfredatı, öğrenci ve mezunlarıyla Türkiye gündeminde pedagojik zeminden daha çok politik düzlemde tartışıldığına değinerek şunları söyledi:


“İmam Hatip okulları; sayıları, amaçlar, müfredatı, öğrenci ve mezunlarıyla Türkiye gündeminde pedagojik zeminden daha çok politik ve ideolojik düzlemde tartışılmıştır. Akademik zeminde tartışılması amacıyla Üniversitemiz ev sahipliğinde, “Geleceğin İnşasında İmam Hatip Okulları Sempozyumu’nu” Nisan 2017’de gerçekleştirdik. ÖNDER İmam Hatipler Derneği bu sempozyumda proje paydaşımızdı. Sempozyumda sunulan bildirileri kitaplaştırıp kurultay vesilesi ile sizlere takdim etmiş bulunmaktayız.”


İbni Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk “Ehliyet ve Liyakat” konulu konuşmasında “Toplumsal barış, kalkınma, ilerleme; ehliyet ve liyakate dayalı bir sistemin olmazsa olmaz şartıdır.  Eğer ehliyet ve liyakate dayalı siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal sistem yoksa bir ülke asla kalkınamaz ilerleyemez.” dedi.


Türkiye olarak kalkınmayı hedeflediklerini, bunun tamamen ehliyet ve liyakate dayalı bir sistem kurarak gerçekleştireceklerini belirten Şentürk, ehliyet ve liyakatin adaletin ve toplumsal barışın ön şartı olduğunu, ehliyet ve liyakate dayalı bir sistem yoksa o toplumda adalet ve sosyal barışın da olamayacağını söyledi.


İmam Hatip okullarının kurulduğu günden beri liyakat ve ehliyet sahibi insanlar yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Şentürk, konuşmalarına şu şekilde devam etti:


“Etiket ve imaj peşinde koşmayan insanlar imam hatipleri tercih ediyorlar çünkü imajı çok daha yüksek başka okullar var. Özellikle de zeki ve başarılı öğrencilere genellikle o etiketi olan okullara gitmeleri tavsiye ediliyor. Ama İmam Hatip okulları öğrencilerine etiket değil ehliyet ve liyakat vadediyorlar. Ehliyetle liyakatin ölçütlerini de kendi kültürümüzden, medeniyetimizden ve dinimizden alıyorlar.”


Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal, ehliyetin ve liyakatin önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:


"Bizler işlerimizi layıkıyla ortaya koymaya devam edeceğiz. İmam hatip sıralarında milyonu aşkın öğrencimizi her alanında ehliyetli bir şekilde geleceğe hazırlayacağız. Layık oldukları ilgi ve alakayı onlardan esirgemeyip onları en mühim emanetler olarak göreceğiz."


İlim Yayma Vakfı Başkan Vekili Necmeddin Bilal Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AKP Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkçi tarafından kurultaya katılanlar ile katkı sağlayanlara yönelik teşekkür konuşması yapıldı


Açılış oturumunun sonunda Bakan Kamber Çal, Ziya Selçuk ve Bilal Erdoğan’a, Türkiye Gençlik Vakfı Başkanı Enes Eminoğlu, Vali Aydın Baruş’a, Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, Rektör Ahmet Kızılay’a, Türkiye Gençlik STK’ları Başkanı Ömer Faruk Terzi, Selahattin Gürkan’a tablo takdim etti.


Farklı oturumlarla devam edecek kurultay, 8 Eylül Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla sona erecek.


Haber: Hatice Yetmen-Çiğdem Erhan-Habibe Ödemiş

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·