Cumhurbaşkanı Erdoğan İnönü Üniversitesinde

Kampüs · Sept. 8, 2019 · 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan İnönü Üniversitesinde

İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 16. İmam Hatipliler Kurultayı kapanış oturumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Düzenlenen kapanış kurultayına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahaddin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Milletvekilleri, Önder Teşkilatlanma Başkanı Süleyman Köse, Önder Genel Başkanı Kamber Çal, Dernek üyeleri, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

Kapanış oturumunda Önder Sakarya Dernek Başkanı Yahya Bakır tarafından sonuç bildirgesi okundu.  Önder Genel Başkanı Kamber Çal teşkilat üyelerine, katılımcılara ve kurultaya ev sahipliği yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a teşekkür etti.

 

Kamber Çal İmam Hatip öğrencileri için çalışacaklarını ve onlara destek olacaklarını ifade ederek şu şekilde konuştu:

 

“İmam hatip camiası 100 yılı aşkın hikâyesiyle mücadele içinde olmuştur. Bu mücadeleyi canlı bir şekilde devam ettirecektir. Yavrularımızın gelişimi için bundan sonra da tüm enerjimizle çalışacağız.”

 

Kurultayda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay liyakat ve ehliyeti her alanda yerine getirmek için çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi:

 

“Bir ekip ve bir camia olarak ‘liyakat ve ehliyetin’ gereğini her alanda birlikte yerine getirmek için çalışıyoruz. Gecemiz ve gündüzümüz bu doğrultuda. Hiç ölmeyecekmiş gibi bugün için çalışan ama hemen ölecekmiş gibi ahiret için çalışan ve ‘Hemen var mısın’ diye herhangi bir konuda sorulduğunda da sağına ve soluna bakmadan ‘Varım’ diyen bir nesli yetiştirmesi düsturumuz.”

 

Kurultaya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 yıldır İmam Hatip okullarının gelişmesinde ve sayılarının artmasında emeği olan vakıf üyelerine teşekkür ederek geçmişte İmam Hatip okullarının kapatıldıktan sonra tekrardan açılmasını sağlayanları anarak şunları söyledi:

 

“Tek parti döneminde kapatılan bu okulları 1951 yılında tekrar açan şehit Başbakan Adnan Menderes'e, onun Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri'ye bir kez daha yüce Mevla'dan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum. Son nefesine kadar İmam Hatip okullarının kök salması için mücadele eden büyük dava, ilim ve hikmet erbabı Celaleddin Ökten hocamızı, Hacı Veyiszade Mustafa Efendi'yi, Ahmet Muhtar Büyükçınar'ı, Mahir İz'i, Ahmet Hamdi Akseki'yi ve diğer tüm alimlerimizi de tazimle yad ediyorum."

 

İmam Hatip okulları için mücadele verenleri ve onların ideallerinden bahseden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

 

"Onlar öncüler, önderler olarak vesayetin ufkumuzu kapladığı o karanlık günlerde mücadeleleriyle yolumuzu aydınlattılar. Onlar bizim için, gelecek nesiller için gerçekten zor zamanlarda sadece Hakk'a ve halka sığınarak çok büyük işler başardılar. Onlar merhum Nurettin Topçu'nun '40 yıllık öğretmenim hiçbir derse abdestsiz girmedim, gitmedim.' diyerek ifade ettiği bir hassasiyetle gönül insanlarına mahsus yüce bir ruhla çalıştılar. Onlar köy köy, ilçe ilçe gezerek, gerektiğinde sırtlarında tuğla taşıyarak imam hatipleri kurmak için çetin mücadele verdiler. Onlar her türlü engele, her türlü imkansızlığa rağmen manevi kalkınmanın öncüsü bir nesil idealinden asla vazgeçmediler. Onlar sadece okuyan değil, kendilerinden sonrakileri de okutan her biri vakıf çeşmesi misali kıraç gönülleri yeşerten idealist insanlardı. Rabbim tek tek hepsinden razı olsun, onları rahmetiyle, merhametiyle, şefaatiyle kuşatsın diyorum."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmam Hatip çatısı altında dayanışmayı, paylaşmayı, vefayı öğrendiklerini ve İmam Hatip neslinin yetişmesine önem verdiğini dile getirerek şu şekilde devam etti:

 

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan Cumhurbaşkanlığımıza kadar üstlendiğimiz tüm görevlerde İmam Hatip neslinin yetişmesine özel önem verdik. Çünkü biz harcı 'Bismillah' denilerek karılan, her tuğlası yine 'Bismillah' denilerek konulan o güzel çatı altında önce vefayı öğrendik. Bu çatı bize dürüstlüğü, samimiyeti, hasbiliği, diğergamlığı, ülkesine, milletine, bayrağına yürekten bağlı olmayı öğretti. Biz bu okullarda mücadeleyi, sabrı, dirayeti, cesareti öğrendik. Biz İmam Hatiplerde ahlakı, dayanışmayı, sadece varlıkta değil, yoklukta bile ekmeğimizi muhtaçlarla paylaşmayı öğrendik.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak İmam Hatip okullarında öğrendiklerini katılımcılarla paylaşarak çocuklarını bu okullara göndermenin huzurunu yaşadığını ifade etti:

 

“Biz bu okullarda kardeşliğin, muhabbetin, birbirini sadece Allah için sevmenin eşsiz lezzetini tattık. Biz o kutlu çatı altında Afrikalı, Filistinli, Türkistanlı mazlumların dertleriyle dertlenmeyi öğrendik. Hepsinden önemlisi bu okullarda hayat karşısında soylu bir duruş sahibi olmayı öğrendik. Bundan dolayı dört evladımın dördünü de İmam Hatip okullarına gönderdim, eğitim öğretimlerini de İmam Hatip okullarına emanet ettim, bundan da çok çok huzurluyum. Kendim de İmam Hatip Lisesi mezunu olmayı hayatım boyunca büyük bir gurur vesilesi olarak hep yüreğimde taşıdım. Allah'ın izniyle son nefesimi verinceye kadar da imam hatipli olmanın onurunu bir şeref payesi olarak üzerimde taşımaya devam edeceğim."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuşmasının ardından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından hediye takdim edildi.

 

Kurultayın kapanışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından yapılan İstanbul’da İstanbul Başakşehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İstanbul Esenler Güzide Özdilek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Malatya’da Malatya Yeşilyurt Selahattin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi kütüphanelerinin açılışını telekonferans sistemiyle gerçekleştirdi. Ardından Önder İmam Hatipliler Derneğinin yaptığı diğer kütüphanelerin toplu açılışı gerçekleştirildi.

 

Kurultayın sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmam Hatipli dernek üyeleri ve gençlerle fotoğraf çektirdi.

 

Haber: Habibe Ödemiş

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·