Cami ve Hayat Paneli Düzenlendi

Kampüs · Oct. 10, 2019 · 0

Cami ve Hayat Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Zahit Aksu Konferans Salonu’nda Camiler ve Din Görevlileri Haftası Paneli düzenlendi.

 

Panele, Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Dekan Yardımcısı ve Panel Başkanı Doç. Dr. Mehmet Birsin, Malatya İl Müftülüğü Şube Müdürü Mustafa Küçükarslan ile akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan panelin açılış konuşmasını yapan İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman il müftülüğünün isteği üzerine cami ve hayat konulu panelin İlahiyat Fakültesi gençlerine yönelik yapıldığını söyledi.

 

Fıkıh ve Kur’an-ı Kerim kaynaklarına bakıldığında cami yerine mescit kelimesinin kullanıldığını belirterek konuşmasına başlayan Panel Başkanı Doç. Dr. Mehmet Birsin ise klasik dönemden itibaren Müslümanların mescitlerle ilgilendiğini ve mescitleri çeşitli açılardan anlamaya, yorumlamaya çalıştıklarını vurguladı.

 

Birsin, Hz. Muhammed’in “Bana tüm yeryüzü mescit kılındı” hadisini temel alan kimi araştırmacıların yeryüzünü mescit olarak gördüklerini söyledi. Birsin, fıkhî açıdan ise mescidin hususî yapılan ibadete hasredilen mekân olarak anlaşıldığını ve mescit dendiğinde Hz. Peygamber’in Medine’ye hicreti ile başlayan ve kesintisiz süren bir kurumun anlaşıldığını sözlerine ekledi.

 

Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar ise Kur’an-ı Kerim’de Kâbe’nin tüm mescitlerin, camilerin yöneldiği bir yer olarak,  Beyt, Beyt’ül Atik veya Beyti (benim evim) ifadelerinin geçtiğini belirtti. Dinin değişmez şartlarından bir tanesinin de mescit olduğunu söyleyen Işıldar,  mescitlerin toplayan, bir araya getiren bir yer, sosyal hayatın nabzının attığı, gençlerin toplanarak ilim müzakere ettiği bir mekân olduğunu belirtti. 

 

Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, mekânların da bir ruhu olduğunu vurguladı ve bu ruha uygun hareket edilmediğinde mekânların çökmeye, garip kalmaya, yok olmaya mahkûm kalacağını belirtti. Işıldar, mescitlerin ruhuna uygun davranılması gerektiğini söyledi.

 

Panel, Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Yıldırım'ın “Cami ve Hayat” konulu, Dr. Öğr. Üyesi Fethullah Zengin’in ise “Hz. Muhammet’in Mescidinin Özellikleri” konulu konuşmaları ile son buldu.

 

Haber: Nazime Aslı Çavlan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·