Adalet Ombudsmanlık ve Üniversiteler Konferansı Düzenlendi

Kampüs · Oct. 10, 2019 · 0

Adalet Ombudsmanlık ve Üniversiteler Konferansı

İnönü Üniversitesi Ombudsmanlık Topluluğu ile Kamu Denetçiliği Kurumunun ortak hazırladığı “Adalet Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konferansı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Konferansa, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Türkmen ve Prof. Dr. Nusret Akpolat, Rektör Danışmanı Prof. Dr. İlhan Erdem, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Erkuş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay "Şeref Malkoç, ülkemiz için çok kıymetli bir devlet adamı, çok tecrübeli bir siyasetçidir. Bugün üniversitemizi ziyaret etmesinden büyük bir onur ve memnuniyet duydum." dedi.

 

Kamu Denetçisi Şeref Malkoç konuşmasında, “Türkiye’nin 81 ili var ve bu iller arasında bazı iller var ki ülkenin yükünü çeken ve sıkıntısını paylaşan iller bunlardan biri de Malatya’dır.” diyerek şunları söyledi:

 

“Malatya’nın tarihi derinliği, kültürel zenginliği yetiştirdiği devlet ve siyaset adamları ve iş alanındaki insanları ile Türkiye’de müstesna bir yeri vardır. Malatya’nın üniversitesi ve bu bahsettiğim unsurlarıyla bugün Türkiye’de hak ettiği yerde henüz değil. Sanayide, tarımda ve kültürde Malatya’dan biz daha çok şey bekliyoruz tabii bu üniversitemizin öncülüğünde olacak. Çünkü üniversiteler bir toplumun rehberidir, kılavuzudur, yol göstericisidir.”

 

“Üniversitenin Ufku O ilin Ufkudur”

 

Malkoç,  “Üniversitelerdeki gelişme ülkenin her yerine ve her alanına yansır” diyerek şöyle konuştu:

 

“Üniversitenin ufku o ilin ufkudur. Üniversitelerdeki gelişme ülkenin her yerine ve her alanına yansır. Dünyaya baktığımızda hangi ülkenin üniversitesi önde ise o ülke her alanda gelişmiş durumdadır. Türkiye’de üniversitelerimizden bunu bekliyor ve umut ediyoruz. Son yıllardaki gelişmeler bu umudumuzu, heyecanımızı arttırdı ve bu üniversitelerden birisi de Ahmet hocamızın öncülüğündeki İnönü Üniversitesi. Türkiye’nin her tarafını dolaşıyoruz ve çok güzel şeylerle karşılaşıyoruz. Üniversitelerimiz fizikî mekânlar itibariyle inanılmaz güzel. Ama bunların içerisinde yerleşkesi ve planlama yönü itibariyle İnönü Üniversitesinin geçmişten gelen bir özelliği var. Kuruluşu elli yılı aştı, fevkalade bir şey.”

 

Devletlerin varlık sebebinin adaleti tesis etmek olduğunu vurgulayan Malkoç konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Adalet aslında herkesin isteği arzusu,  hevesi,  gayretidir. Dünyadaki bütün dinler ideolojiler, düşünce sistemleri hep adaleti gerçekleştirmek için çaba sarf ederler. Adalet,  hava, su gibi önemli bir ihtiyaç. Bizim inancımızda, kültürümüzde ve medeniyetimizde de adaletin önemli bir yeri var.”

 

Programın sonunda Rektör Kızılay, Ombudsmanlık Topluluğu Başkanına plaket taktim etti. Şeref Malkoç ise Rektör Kızılay’a çini tabak hediye etti.

 

Haber: Çiğdem Erhan- Hatice Yetmen

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·