Afrikalı Öğrenciler İçin Tanışma Toplantısı

Kampüs · Oct. 10, 2019 · 0

Afrikalı Öğrenciler İçin Tanışma Toplantısı

Yeni açılan İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları ve Uygulama Merkezi’nde (İNÜAFAM) Afrikalı öğrenciler ve merkez yöneticileri bir araya geldi. Merkezi inceleyen öğrenciler, merkezin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

 

İnönü Üniversitesinin Afrika ülkeleri ile devam eden yakın ilişkileri neticesinde Malatya’ya gelen öğrenciler, İnönü Üniversitesine bağlı çeşitli akademik birimlerde eğitimlerini sürdürüyor.

 

Afrikalı öğrencilerle bir toplantı gerçekleştiren İNÜAFAM Müdürü İsmail Söylemez, öğrencilerin yerleşim, kayıtlanma ve eğitim süreçleriyle yakından ilgilendiklerini ifade etti.

 

Afrikalı öğrencilerin uyum sürecinin hızlı bir şekilde sağlanması ve nitelikli yetişmeleri için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Söylemez, bu öğrencilerin başarıyla mezun olmaları halinde ülkemizle Afrika ülkeleri arasında kardeşlik bağlarını güçlendireceklerini söyledi.

 

“Afrikalı Öğrenciler Üniversitemize Renk Katacak”

 

Yeni bir kültür ve farklı bir ülke ile tanışan Afrikalı öğrencilerin, karşılaştıkları sorunları çözmeye ve gurbet hasretlerini en aza indirmeye çalıştıklarını belirten Söylemez, şöyle konuştu:

 

“Bu sürecin olumlu geçmesinin, hem öğrencilerimizin başarısında hem de üniversitemizin ve merkezimizin yüklendiği misyonun ifa edilmesinde rolü bulunduğuna inanıyoruz. Bu itibarla öğrencinin karşılaşabileceği en küçük bir sorunun, gurbet duygusuyla gözünde büyüyebileceğini biliyoruz. Bu hassasiyetle sağlık güvencelerinden eğitim süreçlerine kadar tüm Afrikalı öğrencileri bilgilendiriyoruz. Zaten merkezimizi gezen öğrenciler, İnönü Üniversitesinin Afrika ile ilgili bir merkez açmasının kendilerini memnun ettiğini ifade etti. Bu merkezde yapacağımız Afrika çalışmalarında bu öğrencilerimizin gönüllü katkılar sunacağını öngörüyoruz. Afrikalı öğrenciler, dilleri, edebiyatları, kültürleri ve sanatlarıyla üniversitemize renk katacak.”

 

Afrikalı öğrencilerin, Afrika kültürüne ait bir zenginliği üniversitemizle buluşturduğunu dile getiren İNÜAFAM Müdür Yardımcısı Harun Bekiroğlu, kurulacak olan Afrikalı Öğrenciler Topluluğu aracılığıyla öğrencilerin kendilerini ifade etme ve üniversiteyle bütünleşebilme imkânına kavuşacaklarını belirtti.

  

Haber: Edanur Baytak- Aslıhan Sezek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·