Psikolojik Dayanıklılık Programı Düzenlendi

Sağlık · Oct. 17, 2019 · 0

Psikolojik Dayanıklılık Programı Düzenlendi

10 Ekim Ruh Sağlığı Günü kapsamında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lale Gönenir Erbay’ın konuşmacı olarak katıldığı Psikolojik Dayanıklılık Programı Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda düzenlendi.

 

Konuşmasına ruh sağlığının önemine değinerek başlayan Erbay şunları söyledi:

 

“Konu olarak ruh sağlığı geniş bir alan. Dayanıklılığı seçtik, çünkü evet ruh sağlığı çok önemlidir ama ruh sağlığını korumak çok çok daha önemlidir. Hasta olmadan ruh sağlığımızı nasıl koruyabiliriz, nasıl güçlendirebiliriz? Hayatımız boyunca çok çeşitli stresörler hepimizin yaşamına maalesef ki giriyor. Bunlara karşı dayanıklılığımızı nasıl arttırabiliriz? Bununla ilgili sizinle sohbet edelim istedim. O yüzden Ruh Sağlığı Haftası'nın anlam ve önemine istinaden konuyu dayanıklılık olarak seçtik.”

 

Su ayılarının (Tardigrades) doğada karşılaştıkları aşırı sıcak, aşırı soğuk, açlık, aşırı radyasyon gibi zor şartlara ayak uydurabilmelerinin ruh sağlığı açısından iyi bir metafor olduğunu belirten Erbay, Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın dayanıklılık ile ilgili söylediklerini örnek göstererek konuşmasına devam etti:

 

“Aziz Sancar insan için dayanıklılığı şu şekilde tarif ediyor: ‘Zor koşullara, olumsuz olaylara, çok üzücü durumlara, facialara, baskılara ya da stres durumlarına karşı uyum sağlayabilmek, uygun baş etme yolları bulabilmek ve çözüm yolları geliştirebilmek.”

 

Bir uçak kazasından mucizevi şekilde kurtulan Juliane Koepcke ve doğuştan bazı engelleri bulunmasına ve aynı zamanda astım hastası olmasına rağmen dalış rekortmeni olan Yasemin Dalkılıç’ı örnek gösteren Doç. Dr. Lale Gönenir Erbay, profesyonel yardımdan çekinilmemesi gerektiğinin üstünde durdu ve programı sonlandırdı.

 

Haber: İsa Erol- Mert Candan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·