29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konseri Düzenlendi

Kültür Sanat · Oct. 31, 2019 · 0

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konseri Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Programı Orkestra ve Korosu tarafından konser düzenlendi.

 

Konsere, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Rektör Danışmanı Prof. Dr. İlhan Erdem, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, 7. Ana Jet Üstü Komutanı Albay Hasan Hüseyin Kambur, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ömer Çelik’in yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Konser öncesi İNÜHABER’e konuşan Koro Şefi Prof. Dr. Ersan Çiftçi, 140 kişilik bir kadroyla sahne alacaklarını belirterek şunları söyledi:

 

“Müzik Öğretmenliği Programının Orkestra ve Korosunun yanında Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinden de 12 kadar öğrenci destek verdi. Cumhuriyetimizin 96. yılı olduğu için marşlara ağırlık verdik. Ayrıca bu konserin bir özelliği de Prof. Server Acim Hocanın Cumhuriyet için bestelediği Yüzüncü Yıl Marşını da ilk defa seslendireceğiz. Konserde ‘İnönü Üniversitesi Marşı’, 15 Temmuz Şehitlere ithafen kendi yazdığım ‘Uyandı Bir Millet’, Cumhuriyet ve Atatürk temalı marşlarımız var. Çok coşkulu bir gece olacak.”

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda birbirinden güzel 10 eseri dinlediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Koru Şefi Ersan Çiftçi’ye orkestraya, öğretim elemanlarına ve öğrencilere teşekkür etti.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konseri’nde çok anlamlı 3 eserin seslendirildiğini vurgulayan Kızılay “Bugün çok anlamlı bir eseri seslendirdiler. Daha doğrusu 3 eseri sundular. Biri ‘İnönü Üniversitesi Marşı’ydı, öbürü ‘15 Temmuz Marşı’, fakat üçüncüsü çok daha farklı bir önem arz ediyor: ‘Yüzüncü Yıl Marşı.’ Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü 2023’de kutlayacağız. Ama 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yılı 19 Mayıs 2019’u kutladık ve 4 yıl boyunca da her zaferi kutlayarak gideceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Cumhuriyetin 100’üncü yılı için Türkiye’ye bir marş hediye etmek istediklerini belirten Kızılay, Yüzüncü Yıl Marşı Şiir Yarışması’nda birinci olan şiirin bu maksatla İnönü Üniversitesi Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Server Acim tarafından bestelendiğini söyledi. Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konseri’nde bu marşı dinlediklerini ifade ederek marşın, sosyal medyadan başlayarak yayılmasını ve dilden dile dolaşmasını umut ettiğini belirtti. Rektör Kızılay, ayrıca tedavi görmekte olan Yüzüncü Yıl Marşı’nın bestecisi Prof. Dr. Server Acim’e acil şifalar diledi.

 

Konser sonunda orkestra şefine plaket takdim edildi ve orkestraya çiçek verildi.

 

Haber: Rukiye Taşkın- Recep Çalışkan Elif Çelik- Nazime Çavlan- Aslıhan Sezek

 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·