Göçmen Karşıtlığı Ötekileştirme Konferansı Düzenlendi

Kampüs · Nov. 18, 2019 · 0

Göçmen Karşıtlığı Ötekileştirme Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda Bilgi ve Erdem Topluluğu ile Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkezi ortaklığıyla “Göçmen Karşıtlığı Ötekileştirme ve Suriyeliler” konferansı gerçekleştirildi. 

 

Konferansa İstanbul Medipol Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Berat Özipek ve öğrenciler katıldı.

 

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Bekir Berat Özipek konuşmasına “Ortada bir sorun varsa çözüm, adalet ve kardeşlik temelinde ele alınmalıdır.” sözleriyle başladı ve mülteci sorununun eski olduğunu fakat yeniymiş gibi gösterildiğini ifade etti.

 

Mültecileri ötekileştirmenin insanlık adına utanç verici olduğunu söyleyen Özipek şunları söyledi:

 

“Sığınmacılık bir haktır ve hiçbir insanın yarını belli değildir. Şimdilerde Yunanistan’a göçen Suriyeliler dışlanırken geçen yüzyılın ortalarında Alman işgalinden dolayı bazı Yunanlılar Suriye, Mısır ve Lübnan’a göç etmişti. Dolayısıyla bu insanlığın en doğal hakkıdır. Sığınmacı haklarını bilgiye dayalı tartışma ile ele almak gerekir.”

 

Suriyelilere verilen iş imkânının Türklere oranla daha fazla olduğu şeklindeki sözlere katılmadığını ifade eden Özipek, “Suriyelilerin çalıştığı işler çoğu kesim tarafınca pek kabul ve ilgi görmüyor. Bu nedenle Suriyeliler bu işlere talip oluyor.” dedi. 

 

Sözlerine, “Her insanda ortak olan adalet duygusuna seslenmeliyiz” cümlesiyle son veren Özipek dinleyicilere teşekkür etti.

 

Konferanstan sonra “Bilgi ve Erdem Topluluğu” ile “Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkezi” tarafından Prof. Dr. Bekir Berat Özipek’e hediye verildi.

 

Haber: Recep Çalışkan- Yusuf Tanrıverdi

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·