Aydın Sayman İletişim Fakültesinde Yönetmenlik Dersi Verdi

Kültür Sanat · Nov. 22, 2019 · 0

Aydın Sayman İletişim Fakültesinde Yönetmenlik Dersi Verdi

9. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne konuk olan yönetmen Aydın Sayman, yönetmenlik hakkında iletişim fakültesi öğrencilerine bilgiler verdi.

 

Yönetmen Aydın Sayman, İletişim Fakültesinde “Yönetmenlik Atölyesi” etkinliğine katıldı. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren öğrencilere sinema, yönetmenlik ve senaryo hakkında bilgiler verdi.

 

Aydın Sayman, “Sinema görünmeyen bir virüstür ona ulaşmanız için o hastalığı kapmanız lazım. Yani kendinizi ifade etmek için sinema diye bir sanatı seçiyorsanız zaten o virüsü kapmışsınızdır. Artık kurtuluş yok, bir şekilde sinemacı olursunuz. Yönetmenlik bir senaryoyu ekrana çevirme sanatıdır ya da bir metni ekrana çevirme sanatıdır. Şimdi bunu yapacak yönetmenin de burada doğru bir şey üretebilmesi için kendi kişisel birikiminin güçlü olması gerekir. Senaryodaki sahneleri filme almak çok basittir. Sizin yönetmen olarak senaryoyu ne açıdan hangi perspektiften gördüğünüz önemlidir. Bir perspektifi, bakış açısı olmalı ve bu bakış açısı yaptığınız birikimlerle sağlanabilecek bir şey.” dedi.

 

Sayman sözlerine şu şekilde devam etti:

“Senaryoyu yazarken kendi yaşam öyküsünden yararlanır ve yazdığı her şeyin senaryo olduğuna kanaat oluşturur.  Birçok filmde de aynısını görüyorsunuz 'ben yaptım oldu' duygusu yazdığın senaryoya uzaktan bakamamakla gelen bir duygudur. Sete çıktığınız zaman sizi bir insan ordusu beklemektedir ve herkes size tâbidir sizin en ufak bir bilgisizlik açığı vermemeniz gerekir ve onlar ile iyi bir irtibat kurmanız gerekmektedir.”

 

Sayman, etkinliğin sonunda öğrencilerin sorunlarını cevapladı.

 

Haber: Mehmet Salih Turgut - Ömer Faruk Dilek - Nisa Öztuna

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·