Kampüs · Nov. 28, 2019 · 0

İnönü Üniversitesinde Çalışmalar Devam Ediyor

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, üniversitedeki son gelişmeler hakkında İNÜHABER’e açıklamalarda bulundu. Kızılay, TSE ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Standartları Belgesi, inşaatı devam eden Onkoloji Hastanesi, Üniversite Camii ve inşaatı tamamlanan Yaşam Merkezi hakkında bilgiler verdi.


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversite’sinin yaklaşık iki yıllık hazırlık sürecini başarıyla tamamlayarak Türk Standartları Enstitüsü’nden TSE ISO 9001 2015 Kalite Belgesi’ni almaya hak kazandığını ifade etti. Süreç hakkında bilgi veren Kızılay, başta kalite yönetim sistemi ile ilgili ön hazırlık yapılması gerektiğini, bunun için Strateji Daire Başkanlığı’nın altında Kalite Birimi kurduklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:


“Kalite biriminin başında kaliteden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek ve Strateji Şube Müdürü başkanlığında toplantılar yaptık. Bütün fakültelerde, yüksekokullarda, enstitülerde ve daire başkanlıklarında kaliteden sorumlu bir arkadaşı ve sonra da bu sorumlularla eğitim çalışmaları belirledik.”


Öncelikle bu uygulamayı İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirdiklerini söyleyen Rektör Kızılay, İletişim Fakültesi’ndeki birikimleri tüm fakültelere, enstitülere, daire başkanlıklarına ve bütün birimlere aktardıklarını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:


“Bu uygulama yaklaşık iki yıllık bir süreçte gerçekleşti. Çünkü 6 bine yakın çalışanımız ve 42 bine yakın öğrencilerimizin hepsini ilgilendiren bir süreç oldu.  En son Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığı’nda 5 kişilik bir dış değerlendirme heyeti gönderildi. Bu heyet üniversitemizin tüm birimlerini gezdi, yerinde incelemeler, değerlendirmeler yaptı ve bir rapor hazırladı. Bu rapor Türk Standartları Enstitüsü Yönetim Kurulu’na girdi. İnönü Üniversitesi olarak ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazandık.” dedi.

 

Kalite Yönetim Sistemi’nin üniversitenin yönetimi ve işleyişini standartize edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Kızılay şu şekilde konuştu:


“Kalite bir kez yaptım tamam kaliteliyiz değil. Kalite, başladığımız bu süreci her yıl artırarak, geliştirerek, sürdürmek, sürekli canlı ve sürekli sürdürülebilir çalışmayla devam edecek. Bu belgeyi alarak çok önemli bir aşamasını geçtik. Bundan sonra sürekli bunu diri tutmaya, belgeyi kaybetmemek için daha ileriye götürmeye çalışacağız. Bu yeni dönemdeki bakışımız, stratejimiz öyle olacak” dedi.


“Onkoloji Hastanemiz Çok Büyük Bir Proje”


Rektör Kızılay, İnşaatı devam eden Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji Hastanesi’ nin Türkiye’nin en büyük onkoloji hastanelerinden birisi olduğunu vurguladı. Onkoloji hastanesinin 217 yataklı büyük bir proje olduğunu belirten Kızılay,  sözlerine şöyle devam etti:


“İnşaatın sonuna yaklaştık, müteahhit firma inşaatı yıl sonuna yetiştirmeye çalışıyor. Az kaldı yıl sonuna yetiştirecekler, yetiştiremezlerse 2020’de tamamlanmış olacak. Dört gözle tamamlanmasını bekliyorum. Tamamlanır tamamlanmaz da hedefimiz onkoloji hastanesini açmak.” dedi.


İnşaatı devam eden diğer bir çalışmanın da Üniversite Camii olduğunu söyleyen Rektör Kızılay, Üniversite Camii’nin Ramazan ayında ibadete açılabilmesi için inşaat çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.


Kızılay, camii inşaatının büyük bir külliye ve sosyal tesisiyle beraber devam ettiğini asıl hedeflerinin kış ayına girerken dış cephe çalışmalarını tamamlamak olduğunun altını çizdi ve ana ibadet mekânı, sosyal tesisler alt kattaki temizlik mekânları ile birlikte tüm inşaat çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.


Camii inşaatını yapmak için hayır akışına ihtiyaçları olduğunu ve ciddi bir finansman gerektiğini belirten Kızılay, konuşmalarına şu şekilde devam etti:


“Camii inşaatı tümüyle hayırla yapılıyor. İş adamlarımızın, hocalarımızın, öğrencilerimizin, personelimizin ve şehrimizin tümü yani sadece iş adamlarımız ile sınırlı değil öğrenciden şehirdeki bir hanımefendiye kadar bu camide herkesin tuzu var.”


Rektör Kızılay,  son olarak inşaatı tamamlanmış ve iki aydır faaliyette olan Yaşam Merkezi hakkında bilgi verdi.  Kızılay, üniversitenin 44 yıllık kökeninin olduğunu ve çok geliştiğini buna rağmen personel yemekhanesi, restaurantı gibi sosyal imkânlarda gelişme olmadığını bu sebeple de Yaşam Merkezi’nin yapıldığını ifade etti.


Kızılay, Yaşam Merkezi’nin iki aydır faaliyette olduğunu, tüm personelin buradan yararlandığını ve hedefledikleri ölçüde bir Yaşam Merkezi yaptıklarını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:


 “Yaşam merkezi, platin sertifikalı iki katlı yeşil bina. Alt kat iki bölümden oluşuyor. Bir restaurant kısmı diğer kısmı akademik ve idari personelimize tabildot yemekhanesi, resaurant kısmının kapı girişinde sol tarafta da bir sanat galerisi mevcut. Üst katta ise üç tane küçük salon yemekli toplantılar için. Üst kat erkek ve kadın fitness merkezi ve cafe kısmından oluşuyor. İki katlı tümüyle çevreye, tabii ortama uyumlu ve yeşil bina konseptindeki sertifikalı yeşil bina, yine otoparkında elektrikli araçlar için şarj istasyonu da kurduğumuz bir yaşam merkezi oldu.”dedi.


Son olarak Rektör Kızılay, Yaşam Merkezi’nin üniversitenin hem kendi çalışanları hem de İnönü Üniversitesi ailesine yeni katılacak akademik ve idari personel için yüksek standartlara sahip bir çekim alanı oluşturduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.


 

Haber: Hatice Yetmen- Kübra Yılmaz-Habibe Ödemiş 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·