“İddiamız Yeniden Güçlü ve Büyük Türkiye’yi Kurmaktır”

Kampüs · Nov. 29, 2019 · 0

“İddiamız Yeniden Güçlü ve Büyük Türkiye’yi Kurmaktır”

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Türkiye’yi Geleceğe Taşımak" konulu konferansda gençlerle bir araya gelen Prof. Dr. Numan Kurtulmuş toplumsal değişim ilkelerine değindi ve gençlere tavsiyelerde bulundu.Konferansa, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Malatya Milletvekilleri Hakan Kahtalı, Bülent Tüfenkçi, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Valisi Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakan Erkuş, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, Fakülte Dekanları, Sivil Toplum Kuruluşları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay,  İnönü Üniversitesi’nin bünyesinde 42 bin öğrenci, 6 bine yakın akademik ve idari çalışan ile birçok alanda kendini ispat etmiş köklü bir üniversite olduğunu söyledi.


Kızılay, İnönü Üniversitesi’nin bilhassa sağlık alanında çok iddialı olduğunu söyleyerek şunları söyledi:


“Tıp Fakültemiz karaciğer naklinde dünyanın bir numarası. Kök hücre kemik iliği naklinde de 2019 yılı itibariyle 200’üncü nakli yaparak toplamda 721 kök hücre kemik iliği naklini yaptık. Karaciğer naklinden sonra kök hücre ve kemik iliği naklinde de açık ara ile bir numarayız.”


Rektör Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin Türkiye’nin büyük ameliyatlar yapan kamu ve özel hastaneleri sıralamasında da birinci olduğunu sözlerine ekledi. Rektör Kızılay, İnönü Üniversitenin birçok alanda güçlü, köklü kendi birikimini sağlamış bir üniversite olduğunu ve bunu şehre taşımaya özen gösterdiklerini belirtti.

 

 

Malatya Valisi Aydın Baruş, ilim insanlarının ilim ve irfanından istifade etmenin her zaman bulunmaz nadir bir fırsat olduğunu vurgulayarak, öğrencilerin Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’u can kulağıyla dinlemeleri gerektiğini belirtti.

 

“Türk Milleti Sıradan Bir Millet Değildir”

 

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğunu dolayısıyla zor sınavlarla karşı karşıya kalındığını söyledi. Kurtulmuş, Türk milletinin sıradan bir millet olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Sahip olduğu potansiyeller itibari ile fevkalade önemli bir gelişme kat etmiş olan bir milletiz. Gelecekte bulunduğumuz yerden çok daha ileri bir noktada olmuş olacağız. Bunun için mutlaka belli ve ortak hedeflere yönelmeliyiz. Bu ülkenin yeniden güçlü bir şekilde ayağa kalkmasını sağlayacak çalışmaları yapmalıyız.” dedi.

 

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İnönü Üniversite’sinin kuruluşundan bu yana büyük mesafe kat ettiğini, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin karaciğer ve kemik iliği nakli ile anıldığını sözlerine ekledi.

 

“İddialı, İradeli ve Ahlâklı Olmalıyız”

 

Kurtulmuş, iddia, irade ve ahlâk esaslarının önemine değinerek sözlerine şöyle devam etti: “İddiası, hedefi, hayali, rüyası ve hülyası olmayanın geleceğe dair yapacak bir şeyi olmaz. Onun için her birimizin hem bireysel anlamda hem de kurumsal anlamda iddiamızın, irademizin ve ahlâkımızın olması lazım. İddiamız yeniden güçlü ve büyük Türkiye’yi kurmaktır. Ekonomisiyle, savunma sanayisiyle, siyaseti ve hukukuyla her alanda yeniden güçlü Türkiye’yi ortaya koymaktır.”dedi.

 

Kurtulmuş, Türkiye’nin ikinci iddiasının ise adalete ve hakkaniyete dayalı bir dünya sistemi kurmak olduğunu ifade ettti.

 

Bir diğer iddialarının: “Mazlumların öncüsü, kimsesizlerin kimsesi olmak, dünyada sadece Müslüman milletlerin değil bütün mazlum milletlerin sözcülüğünü ve öncülüğünü yapmak” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bu üç temel iddiaya sahip olmayan bir neslin Türkiye’yi daha güçlü bir şekilde ileriye taşıyamayacağının altını çizdi. Kurtulmuş, “Hiçbir toplum hiçbir medeniyet adaleti tam manasıyla uygulamadan büyük bir dünya medeniyeti olamaz. Adaletin de iki ayağı vardır. İkisinin de sağlam olması lazım. Eğer birisi eksik olursa aynen bir adamın topal yürümesi gibi o zaman adalet de eksik olur. Bunlardan birisi eşitliktir diğeri ise özgürlüktür.” diyerek adalet, özgürlük ve eşitlik arasındaki ilişkiyi vurguladı.

 

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin güçlü, iddialı bir şekilde hedeflerine ilerleyebilmesi için: Ekonomi, sanayi, eğitim ve kültür sanatla birlikte her alanda adanmış insanlara, özellikle ortak hedeflere güçlü bir şekilde kenetlenerek yürümesi gereken gençlere ihtiyaç duyulduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

 

HABER: Hatice Yetmen –Kübra Yılmaz-Adnan Özer- Gönül Bilek

 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·