Sağlık · Dec. 1, 2019 · 0

Turgut Özal Tıp Merkezi Başarılarına Bir Yenisini Daha Ekledi

Karaciğer nakilleriyle Avrupa’da birinci olan Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM) kök hücre ve kemik iliği nakilleri ile başarılarına bir yenisini daha ekledi. Turgut Özal Tıp Merkezi Hematoloji Bölümü Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Ünitesi 2019 yılında 202 nakil gerçekleştirerek bu alanda büyük bir başarıya imza attı.


2019 yılında Turgut Özal Tıp Merkezi’nde gerçekleştirilen 202’nci kök hücre ve kemik iliği nakli için düzenlenen basın toplantısına, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızlay, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, Hemotoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Kuku, Kök Hücre ve Kemik İliği Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Kaya, Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Berber ve Hematoloji Bölümü sağlık personelleri katıldı.

 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin 2010 yılında ruhsat alarak kemik iliği nakline başlandığını ve bugüne kadar yapılan 721 yetişkin kemik iliği nakli ile büyük bir başarıya imza attığını söyledi.

 

Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi’nde bugüne kadar gerçekleştirilen yetişkin kemik iliği nakilleri ile ilgili şunları söyledi:

 

“Turgut Özal Tıp Merkezi ilk olarak 2010 yılında kök hücre ve kemik iliği nakil yetkisini aldı fakat yükseliş 2016 yılında başladı ve 74 kök hücre ve kemik iliği nakli yapıldı. 2017 yılında 99 hastaya başarılı nakil yapıldı. 2018 yılında 129 erişkin hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapıldı ve kamu hastanelerinde birinciliği yakaladı. 2019 yılında ise bugüne kadar yapılan 202 nakil ile Türkiye’de açık ara fark ile çok büyük bir başarıyı ortaya koymuş durumdayız. Şimdiye kadar 721 kök hücre ve kemik iliği nakli başarı ile devam ediyor.”


Kızılay, hastaların %75’den fazlasının Türkiye’nin 81 vilayetinden geldiklerini, “Kök hücre ve kemik iliği nakilleri için dünya’nın her yerinden gelecek hastalar için hazır durumdayız.” diyerek daha çok hastanın gelmesini hedeflediklerini söyledi.

 

Türkiye’nin En Büyüğü Olacağız”

 

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi’nde bu alandaki her türlü hastanın tedavi edildiğini vurgulayarak şunları söyledi:

 

“2020 yılında bitmesi planlanan Onkoloji Merkezimiz hem kanser, hem kemik iliği, hem de kök hücre merkezi olacak. 96 yatağı ve yoğun bakımı ile her biri 1 hasta yatağı içeren 96 hasta yatağıyla kök hücre işlem merkezi ile Türkiye’nin en büyük onkoloji hastanesi olacak. 2019 bitmeden 2020’nin ilk çeyreğinde açmak temel hedefimiz.”

 

“Bu Türkiye’nin Başarısı”

 

Rektör Kızılay son olarak, TÖTM’in kök hücre ve kemik iliği nakilleriyle göstermiş olduğu başarının sadece İnönü Üniversitesi ve Malatya’nın  başarısı olmadığını, bu başarının Türkiye’nin başarısı olduğunu vurguladı. Kızılay, Hematoloji Bölümü Kök Hücre ve Kemik İliği Nakil Ünitesi’nin tüm çalışanlarına teşekkür etti.

 

Kök Hücre ve Kemik İliği Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakil Ünitesi olarak son iki yılda kök hücre nakli alanında Türkiye’de birinci sırada yer aldıklarını söyledi.

 

“Bu Başarı Ekip Başarısı”

 

Ekip çalışmasının nakillerdeki başarılarının esasını oluşturduğunu söyleyen Erkurt, şöyle konuştu:

 

“Nakillerimizdeki başarımızın temeli bizim tam bir ekip olmamız yani tüm hocalarımızla, kan bankası aferez sorumlumuzla, koordinatörümüz ve servis hemşirelerimiz ile hepimizin beraber uyum içerisinde çalışmamıza bağlı ve inşallah da bunu devam ettirmeye çalışacağız.”

 

Hemotoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Kuku, nakillerdeki başarının yaklaşık 20 yıllık bir birlik ve beraberliğin sonucu olduğunu vurgulayarak sözlerine şunları ekledi:

 

“Elde ettiğimiz bu başarı uzun süreden beri beraber aynı gaye ve aynı hedefe ön yargısız bir şekilde hiçbir şey beklemeden hizmet etmenin sonucudur. Tamamen birlik beraberliğin ürünüdür. Hedefimiz bundan sonra inşallah birlik beraberliği koruyarak daha da mevcut durumumuzu güçlendirmek, gerek Malatya gerekse Malatya çevresindeki hastalara elimizden gelen her türlü yardımı yapmaktır.”

 

“Yardımcı Personele İhtiyacımız Var”

 

Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Kaya, Turgut Özal Tıp Merkezi Hematoloji Kliniği'nin tüm tedavi yöntemlerinin uygulandığı bir merkez olduğunu belirtti. Kaya, üniversite hastaneleri olarak mali ve yardımcı personel sıkıntılarının olduğunu sözlerine ekledi ve şunları söyledi:

 

“Merkezimiz alt yapı olarak yeterli.  Ama yardımcı personel sıkıntımız var. Bu ünite sadece hocalardan oluşmuyor. Burada yardımcı sağlık personeli açısından hemşireler, hizmetliler, asistanlar ve uzmanlar var ve bunların hepsinin katkısı var. Bugün baktığınızda kamuda nakil yapan birçok merkez var ama bunlara bölgeden baktığımızda bazı merkezlerin hasta sayılarının azaldığını, kapanma noktasına geldiğini görüyoruz. Çünkü bunu idame ettirmek için hem teknik destek, hem mali destek, hem de motivasyon gerekiyor. Bunu yönetim bize koşulsuz olarak sağladı, bu bir gerçek ama bunun dışında bu hizmeti yürütmek için yardımcı personele ihtiyacımız var.”


Basın toplantısının ardından 202’nci nakil başarısı pasta kesimiyle kutlandı.

 

Haber: Çiğdem Erhan- Mehmet Serhat Doğan- Ömer Faruk Dilek- Recep Çalışkan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·