İnönü Üniversitesinde İslam Temeddünü Konferansı Düzenlendi

Kampüs · Dec. 3, 2019 · 0

İslam Temeddünü Konferansı Düzenlendi

Bakış Açısı Topluluğu ve Milli Türk Talebe Birliği Malatya Şubesi tarafından  Medeniyet Üniveristesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı “Bilgi Tarihi mi? Bilim Tarihi mi?: İslam Temeddünü” isimli  konferans düzenlendi.

 

İnönü Üniversitesi Bakış Açısı Topluluğu ve Milli Türk Talebe Birliği Malatya Şubesi tarafından düzenlenen “Bilgi Tarihi mi? Bilim Tarihi mi?: İslam Temeddünü” konferansına, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu,  İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Milli Türk Talebe Birliği Malatya İl Başkanı Mehmet Sağdıç, Bakış Açısı Topluluğu Başkanı ve Milli Türk Talebe Birliği Malatya İnönü Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Rasim Gök ve öğrenciler katıldı.

 

Bakış Açısı Topluluğu Başkanı Muhammed Rasim Gök, gençliği tanımanın onun durumunun, düşüncesinin, duygusunun, tutumunun ve eyleminin habercisi olduğunu söyleyerek  konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Hayata atılmadan önce, talebelik döneminde, sorumluluk yükleneceği toplum hayatına hazırlanmalıdır. Sadece derslerden aldığı notlar ve edindiği bilgiler yeterli değildir. Bilgi yanında, moral ve maneviyat bakımından da verilecek göreve hazır olmalı, hadiselerin özünü irdeleyebilmelidir.”

 

Rasim Gök, talebe teşkilatlarının gençleri idealist, milli kültüre sahip birer şahsiyet olmalarına yardımcı olduğunu ve gençliği temsil eden kuruluşlar olduğunu vurguladı. Konferansa konuk olarak katılan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, İslam medeniyetinin iki önemli hususa dikkat ettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

 

“İslam medeniyetinin başından beri önemle dikkat ettiği iki tane husus vardı. Bu iki tehlikeye karşı hep ayıktı: Biri mistisizm. Yani aklın taklit edildiği, tamamen duygusallığın olduğu Hint Mistisizmidir: bir hayatı engellemek. Çünkü bir fıkıh topluluğu, istiklal dediğimiz nazari akıl üzerine kurulabilir. İkincisi ise, sofizm dediğimiz herhangi bir hakikat arayışının anlamsız olduğunu, dolayısıyla doğru bilginin mümkün olmayacağını söyleyen yaklaşımdır. İslam medeniyeti bu iki uçla mücadele etti. Kişisel kanaatim, modern dönemde üçüncü bir tehlike buna eklenmiştir: historisizm, tarihsellik.” dedi.


İnsanın anlamının tarihte olduğunu söyleyen Fazlıoğlu: “Dolayısıyla insan, tarihsel bir varlıktır. İnsandır varlığın kendisi. Çünkü varlık bilincini varlık idrakini taşıyan insandır.” dedi.

 

“İnsan anlamı icat etmez anlamı keşfeder.”

 

Prof. Dr. Fazlıoğlu, anlam konusuna değinerek insanın anlamı icat etmediğini, onu keşfettiğini belirtti. Bu konuyla ilgili şu görüşlere yer verdi:

 

“Varlık kavramınız varsa anlam kavramınızı üretirsiniz. Varlık kavramınız yoksa anlam kavramı, insanın tecrübesinden üretilir. Anlamın keşfi olduğu için yanlışlar da o anlamın doğru üretilmesi için cüzlerdir. Dolayısıyla tarih kavramının, tarihselciliğin de bilinmesi tarihin merkeze alınmasının nedeni basit anlamıyla bir tarih merakından kaynaklanmasıdır.”

 

Konferans soruların cevaplanması ve kitap imzalanmasıyla sona erdi.


Haber: Bossan Haydarova - Fatıma Şeyma Bülbül

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·