“Kalplerimiz Engelli Olmasın”

Yaşam · Dec. 5, 2019 · 0

“Kalplerimiz Engelli Olmasın”

İnönü Üniversitesi Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi’nde Dünya Engelliler Günü’ne yönelik “Kalplerimiz Engelli Olmasın” konulu program düzenlendi.

 

Programa İlahiyat Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Hasan Arslan, Dr. Öğr. Üyesi Recep Uçar ve öğrenciler katıldı.

 

İnönü Üniversitesi Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi’nde düzenlenen “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinliği, görme engelli öğrencilerin Kuran-ı Kerim’ i Braille alfabesini kullanarak okumasıyla başladı.

 

Programa İşitme Engelliler Koordinatörü Sevim Çancı ve Görme Engelliler Koordinatörü Mehmet Nuri Duran konuşmacı olarak katıldı.

 

Malatya Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Mehmet Nuri Duran İslam dininin engellilere olan bakışını anlattı. Engellilerin bizden ne beklediğini ve onlarla muhatap olunurken nelere dikkat etmemiz gerektiğini dile getiren Duran: “Engellilik bir eksiklik değil farklılıktır.” dedi.

 

Duran, görme engelli oldukları halde Kur’an-ı Kerim okuduklarını, imkânlar verilirse engellilerin de birçok şeyi yapabileceklerini belirtti.

 

Duran mekân dizaynlarına dikkat çekerek şunları söyledi:

 

“Okullarda, camilerde, Kur’an kurslarında mekânların dizaynları yapılırken, engellileri de göz önünde bulundurun.”

 

Engellilere Bakış Açımızı Şekillendiren Onları Nasıl Anlamlandırdığımızdır

 

Son olarak engelli bireylere verilen hizmet ve çalışmaların, onların hakları olduğunu belirten Duran, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın engellilere yönelik yaptığı çalışmalara değinerek şu ifadeleri kullandı:

 

“Engellilere yönelik çalışmaları takip etmek amacıyla engelli koordinatörlüğü kuruldu ve kabartma yazı ile Braille alfabesi eğitimi verildi. İşitme engelli bireylere hitap edecek hocalara da işaret dili eğitimi verildi.” dedi.

 

2017’de öncelik olarak engelli bireylere yönelik Umre ödüllü yarışma düzenlendiğini ve her ilden bir kişinin Umreye gönderildiğini belirterek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2018’de de bu çalışmaların yapıldığını belirterek konuşmasını bitirdi.

 

Programın sonunda Malatya Müftülüğü Engelli Koordinatörü Sevim Çancı, yapılan çalışmaların beş yıldır sürdüğünü ve birçok kişiye ulaştıklarını ifade ederek, erkek işitme engelli öğrenci katılımının az olduğundan dolayı İlahiyat Fakültesinde işaret dili eğitimi verilmeye başlandığını belirtti. Program, sunulan ikram ve görme engelli öğrencilerin okuduğu Kur’an-ı Kerim ve ilahiler eşliğinde sonlandı.

 

Haber: Ahmet Fettah Akkuş - Haşim Altunbıçak

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·