Ülkeler ve Diplomasi Akademisinin İkinci Hafta Programı: ‘Türkiye - Rusya İlişkileri’ Konferansı

Kampüs · Dec. 7, 2019 · 0

Ülkeler ve Diplomasi Akademisinin İkinci Hafta Programı: ‘Türkiye - Rusya İlişkileri’ Konferansı

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Naim Akman Konferans Salonu’nda düzenlenen Ülkeler ve Diplomasi Akademisi programının bu haftaki konusu “Türkiye-Rusya İlişkileri” oldu.

 

Konferansa, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut,  Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Tuncel, Dr. Öğr. Üyesi Işıl Arpacı, Araştırma Görevlileri Fadime Kar Akyol, Zekeriyya Akdağ ve Umut Turgut Yıldırım, Fakülte Sekreteri Mehmet Ali Yoloğlu, idari ve akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Osman Ağır, Rusya’nın tarih boyunca etki alanlarının çakışmasından dolayı rekabetçi bir zeminde gelişme gösterdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

“İşbirliği ve ittifakların egemen olduğu dönemler ise oldukça sınırlıdır. Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle yıkılan Osmanlı Devleti ve Çarlık Rusya dönemindeki rekabetçi ilişkilerin yerini Türk ve Sovyet Cumhuriyetlerinin kurulmasıyla birlikte bir süre dayanışma ve işbirliğini esas alan ilişkiler almıştır. İkinci Dünya Savaşı’nı kapsayan bu dönemde sömürgeci Batı emperyalizmine karşı her iki ülke iç gelişmelerine ağırlık vermiş ve uluslararası mücadelelerin dışında kalmaya çalışmışlardır.”

 

Dr. Öğr. Üyesi Ağır,  Soğuk Savaş döneminde Türk-Rus ilişkilerinin, büyük ölçüde Batı ittifakının, özellikle ittifak lideri ABD’nin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile ilişkilerine bağlı bir seyir izlediğini vurgulayarak şunları ekledi:

 

“1990’lı yılların başlangıcında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte Türk-Rus ilişkileri canlı bir döneme girmiştir. Bu yeni dönem, şimdiye kadar yaşananın ötesinde çok dostane ve sıcak bir atmosferde başlamıştır. Geçmişte 1960’lı yıllardan itibaren Sovyetler Birliği’nin Türkiye’ye yaptığı gibi bu defa da Ankara ve Moskova’ya karşı yakınlık göstermiştir.”

 

Dr. Öğr. Üyesi Ağır 1990’lı yıllardan sonraki süreçte Türk-Rus ilişkilerinde ilerleme olmasına rağmen bu ilerlemenin politik anlamda olmadığını daha çok ekonomik ve ticari konuları kapsadığını söyledi.

 

Dr. Öğr. Üyesi Ağır, son olarak Türkiye ve Rusya ilişkileri hakkındaki yaygın kanaatin dayanaksız olduğuna değinerek şunları söyledi:

 

“Türkiye-Rusya ilişkilerinin rekabet ve savaşlar tarihi olduğu, dolayısıyla iki ülke arasında stratejik işbirliğinin kurulabilmesinin zor olduğu yaygın kanaatinin, tarihte çok sorunlu ilişkilere sahip birçok ülkenin, bugün ileri düzeyde stratejik işbirlikleri geliştirebilmiş olmaları göz önüne alındığında, dayanıksız olduğu söylenebilir.”

 

Konferans, soru cevap bölümüyle sona erdi.

 

Haber:  Mehmet Tevfik Cibiceli - Rahmi Taş - Doğan Toğcu - Gülnaz Barka

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·